SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI: +48 502-619-281 E-MAIL: kancelaria@zawartka.pl
PRAWOMOCNA WYGRANA Z ZUS KRAKÓW

PRAWOMOCNA WYGRANA Z ZUS KRAKÓW

Prawomocna wygrana z ZUS Kraków – Sąd Apelacyjny w Krakowie oddalił apelację ZUS w sprawie sporu przedsiębiorcy-płatnika składek z organem rentowym o możliwość dokonania korekty deklaracji rozliczeniowej. O problemach z dopuszczalnością uznania przez ZUS korekty pisaliśmy m.in. we wpisie: KOREKTA PODSTAWY WYMIARU ZADEKLAROWANEJ PRZEZ PŁATNIKA.

Poniżej zdjęcie pozytywnego wyroku:

Na rozstrzygnięcie sprawy przez Sąd Apelacyjny w Krakowie czekaliśmy prawie 4 lata. Byłoby jeszcze dłużej, gdyby nie nasza interwencja w celu przyspieszenia rozpoznania tej sprawy. Na wokandzie sądu w dniu 18 kwietnia 2024 r. były rozpoznawane sprawy, które wpłynęły do Sądu Apelacyjnego w 2019 r.

MOŻNA KORYGOWAĆ BŁĘDY W PIERWOTNIE ZŁOŻONEJ DEKLARACJI

W wielu tego typu przypadkach ZUS „jak ognia” boi się dopuścić możliwość złożenia korekty. Jest to dziwne zjawisko, bo przecież korekta jest dopuszczalna przez przepisy ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych (art. 41 ust. 6 usus). Poza tym korekta zawsze musi wynikać z błędu co do pierwotnie złożonej deklaracji i nie ma tutaj możliwości dokonywania ‘dowolnej’ korekty. Faktycznie ZUS chroni swój interes, bowiem korektą można zmienić (również na minus) stan rozliczeń na koncie płatnika składek. Natomiast korekta jest limitowana tylko do przypadków błędu w danej deklaracji, zatem ZUS nie powinien wręcz systemowo ‘zakazywać’ możliwości korekty w każdym przypadku – a w takim kierunku ZUS przedstawiał swoją argumentację w tej sprawie.

Jak podkreślił Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 14 lutego 2023 r. II USKP 235/21:

Korekta w trybie art. 41 ust. 6 u.s.u.s. nie odbywa się w zależności od „subiektywnego przekonania” ubezpieczonego, lecz na podstawie stwierdzonej niezgodności dokumentacji ze zgłoszeniem do ubezpieczenia i wybraną podstawą składek. Nie ma wówczas „zupełnej dowolności w dokonywaniu korekt” i „nadużyć”, jako że przedmiotem rozpoznania jest tylko indywidualna sprawa skarżącej.

PRAWNIK DO WALKI Z ZUS. STAJEMY PO STRONIE OBYWATELA W SPORACH Z ZUS.

PROFESJONALNE ODWOŁANIA OD DECYZJI ZUS – KOMPLEKSOWE PROWADZENIE SPRAW SĄDOWYCH NA KAŻDYM ETAPIE.

ZGŁOŚ SIĘ DO NAS JUŻ DZIŚ!

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą kancelarii i skorzystania z naszych usług.

Zadzwoń 502 619 281 / napisz kancelaria@zawartka.pl

Jesteśmy dostępni od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 17:00.

SZYBKI KONTAKT PRZEZ FORMULARZ KONTAKTOWY:

Dodaj komentarz

Close Menu