SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI: +48 502-619-281 E-MAIL: kancelaria@zawartka.pl
DEZUBEKIZACJA. PODJĘCIE ZAWIESZONEGO POSTĘPOWANIA

DEZUBEKIZACJA. PODJĘCIE ZAWIESZONEGO POSTĘPOWANIA

Główną bolączką spraw dezubekizacyjnych jest zawieszenie postępowania do czasu odpowiedzi na pytanie prawne przez Trybunał Konstytucyjny. Jak wskazuje FSSM na swojej stronie: „Jak wiemy postanowieniem z dnia 24 stycznia 2018 r. Sąd Okręgowy w Warszawie XIII Wydział Ubezpieczeń Społecznych, w trakcie rozpatrywania jednej ze spraw odwoławczych przeciwko Dyrektorowi ZER, zwrócił się do Trybunału Konstytucyjnego z pytaniem prawnym czy wskazane przepisy ustawy emerytalnej są zgodne z Konstytucją RP. Naturalną tego konsekwencją, wynikającą z art. 177 § 1 pkt 31 k.p.c., było fakultatywne zawieszenie tego postępowania do czasu rozstrzygnięcia ww. pytania prawnego przez tzw. „Trybunał Konstytucyjny”. Okoliczność ta stała się argumentem dla pozostałych sędziów SO w Warszawie do zawieszania postępowań i oczekiwania na orzeczenie „TK””.

Postępowania są zawieszane i oczekują na rozpoznanie od 4-5 lat, a obecnie nie wiadomo nawet kiedy TK wyda swoje rozstrzygnięcie w sprawie. Co można w takiej sytuacji zrobić?

DEZUBEKIZACJA. PODJĘCIE ZAWIESZONEGO POSTĘPOWANIA

Od jakiegoś czasu obserwujemy „nagły” skok jeśli chodzi o ilość rozpoznawanych sprawy dezubekizacyjnych w Sądach Okręgowych w Łodzi, Poznaniu, Szczecinie, Krakowie. Pojawiają się także wyroki wydawane przez Sąd Okręgowy Warszawa-Praga. Dalej jednak Sąd Okręgowy w Warszawie wstrzymuje się z rozpoznawaniem sprawy i czeka na głos TK.

O skutecznej interwencji informował na swoich stronach Rzecznik Praw Obywatelskich, opisując przypadek gdzie udało się doprowadzić do podjęcia zawieszonego postępowania.

Okazuje się, że sprawy mogą być rozpoznawane pomimo braku odpowiedzi na pytanie prawne ze strony TK. Jednak dzieje się to w innych sądach niż Sąd Okręgowy w Warszawie. Dlatego też aby liczyć na szybsze załatwienie swojej sprawy w sądzie należałoby wnosić o podjęcie zawieszonego postępowania i wskazać, że strona domaga się przekazania sprawy do rozpoznania innemu sądowi równorzędnemu (np. Sądowi Okręgowemu w Łodzi – Poznaniu – Krakowie – Szczecinie – Rzeszowie – Gdańsku). Wówczas jest szansa na to, że sprawa „ruszy” z miejsca i będzie mogła zostać rozstrzygnięta. Obecna postawa Sądu Okręgowego w Warszawie raczej skłania ku tezie, że Sąd ten będzie czekał z rozpoznawaniem odwołań ws. ustawy dezubekizacyjnej do momentu udzielenia odpowiedzi przez TK.

DEZUBEKIZACJA PRAWNIK. Współpracę zaczynamy zwykle od konsultacji prawnej, podczas której wnikliwie analizujemy sprawę Klienta poznając jego problem i szukając możliwych dróg do jego rozwiązania. Przedstawiamy wycenę sprawy, dzięki czemu Klient z góry wie jakie koszty poniesie powierzając nam swoją sprawę.

Sprawy z odwołań od decyzji obniżających emerytury lub renty w zw. z ustawą dezubekizacyjną realizujemy na terenie całego kraju.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą kancelarii i skorzystania z naszych usług.

Zadzwoń 502 619 281 / napisz kancelaria@zawartka.pl

Jesteśmy dostępni od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 17:00.

SZYBKI KONTAKT PRZEZ FORMULARZ KONTAKTOWY:

Dodaj komentarz

Close Menu