SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI: +48 502-619-281 E-MAIL: kancelaria@zawartka.pl
ZASIŁEK MACIERZYŃSKI A UBEZPIECZENIE CHOROBOWE

ZASIŁEK MACIERZYŃSKI A UBEZPIECZENIE CHOROBOWE

Ubezpieczenie chorobowe po zasiłku macierzyńskim. Zasiłek macierzyński a ubezpieczenie chorobowe. Zasiłek macierzyński a ustanie ubezpieczenia chorobowego. Na co wskazywał portal prawo.plKobiety prowadzące działalność gospodarczą muszą – zaraz po macierzyńskim – ponownie zgłosić się do ubezpieczenia chorobowego. Jeśli tego nie zrobią, nie otrzymają w przyszłości ani zasiłku chorobowego, ani macierzyńskiego. Płacenie składek nic im nie da, bo dla ZUS i tak nie są ubezpieczone”.

Uchwała składu 7 sędziów SN z dnia 11 lipca 2019 r., III UZP 2/19 przesądziła, że rozpoczęcie pobierania zasiłku macierzyńskiego przez osobę prowadzącą pozarolniczą działalność, która uprzednio została objęta dobrowolnie ubezpieczeniem chorobowym, powoduje ustanie ubezpieczenia chorobowego (art. 9 ust. 1c w związku z art. 14 ust. 2 pkt 3 w związku z art. 11 ust. 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych). Ta uchwała jest powszechnie akceptowana w orzecznictwie i praktyce ZUSu – choćby w wyroku Sądu Najwyższego z dnia 18 października 2022 r., I USKP 142/21.

Jak uchwała SN działa w praktyce? Aby kontynuować ubezpieczenie chorobowe przedsiębiorcy po zasiłku macierzyńskim przedsiębiorca powinien dokonać ponownego zgłoszenia do tego ubezpieczenia na druku ZUS ZUA. Jeśli tego nie zrobi, to ZUS będzie uznawał, że przedsiębiorca nie podlega do ubezpieczenia chorobowego, nawet pomimo opłacania składek na to ubezpieczenie.

ZASIŁEK MACIERZYŃSKI A UBEZPIECZENIE CHOROBOWE – PUŁAPKA PRAWNA

Wielu przedsiębiorców wpada w „pułapkę” prawną i nie wie o konieczności dopełnienia formalności związanych z obowiązkiem ponownego zgłoszenia do ubezpieczenia chorobowego po zakończeniu pobierania zasiłku macierzyńskiego. O problemie przedsiębiorca dowiaduje się najczęściej dopiero wtedy, gdy ZUS odmawia mu wypłaty kolejnego zasiłku, o który wniosku przedsiębiorca, twierdząc, że przedsiębiorca nie podlega do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego.

Czy obecnie da się wygrać taką sprawę z ZUS? Zmiany przepisów prawa w zakresie dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego powodują, że nie ma obecnie możliwości złożenia wniosku o przywrócenie do ubezpieczenia chorobowego, czy dokonania dorozumianego zgłoszenia do ubezpieczenia chorobowego. Pisaliśmy o tym we wcześniejszym wpisie: DOBROWOLNE UBEZPIECZENIE CHOROBOWE PRZEDSIĘBIORCY 2023. Innymi słowy nie da się „odkręcić” całej sytuacji na etapie wyjaśnień/pism do ZUSu. Konieczne jest odwołanie się od decyzji ZUS do sądu.

ZASIŁEK MACIERZYŃSKI A UBEZPIECZENIE CHOROBOWE – WARTO ODWOŁAĆ SIĘ OD DECYZJI

W tego typu sprawie należy zawnioskować od ZUS o wydanie decyzji o okresie podlegania do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Decyzję ZUS należy zaskarżyć do sądu składając odwołanie od decyzji. Sądy dostrzegają, że ZUS nie powinien wykorzystywać kruczków prawnych względem obywatela. W orzecznictwie przyjmuje się, że „W związku z tym, że do utraty tytułu do podlegania dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu dochodzi z mocy prawa na skutek rozstrzygnięcia zbiegu tytułów objęcia ubezpieczeniem społecznym, obowiązkiem organu rentowego wynikającym z art. 8 i art. 9 k.p.a. jest pouczenie osoby prowadzącej pozarolniczą działalność, że z chwilą objęcia jej obowiązkowym ubezpieczeniem emerytalnym i rentowymi z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego jej dobrowolne ubezpieczenie chorobowe ustaje, a ponowne objęcie tym dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym w związku z prowadzoną pozarolniczą działalnością może nastąpić po zakończeniu pobierania zasiłku macierzyńskiego, co wymaga jednak złożenia stosownego wniosku” (postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 27 kwietnia 2021 r., III USK 112/21).

Najczęściej ZUS nie udziela żadnego pouczenia w tym zakresie i chce wykorzystać niewiedzę obywatela. Takiej praktyce przeciwstawiają się sądy. W ostatnio wydanym postanowieniu SN przyjęto, że: „Nieudzielenie przez organ rentowy osobie prowadzącej działalność pozarolniczą prawidłowej informacji co do czynności niezbędnych dla dalszego podlegania dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu, może być podstawą stwierdzenia, że taka osoba podlegała dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu od pierwszego dnia przypadającego bezpośrednio po zakończeniu pobierania zasiłku macierzyńskiego, choćby złożyła dopiero w późniejszym czasie ponowny wniosek o objęcie jej ubezpieczeniem chorobowym” (postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 23 maja 2023 r., II USK 355/22).

DLACZEGO TRZEBA MIEĆ PRAWNIKA DO WALKI Z ZUS? ADWOKAT ZUS CZY RADCA PRAWNY ZUS. KOGO WYBRAĆ DO OBSŁUGI SPRAWY PRZECIWKO ZUS?  SKONTAKTUJ SIĘ Z PRAWNIKIEM ZUS!

ZUS wydał decyzję, z którą się nie zgadzasz? Zgłoś się do nas już dziś! Kliknij w zakładkę kontakt i zobacz, jak możemy Ci pomóc w walce z ZUS.

SKUTECZNY PRAWNIK DO WALKI Z ZUS:

WYGRANA Z ZUS KRAKÓWWYGRANA Z ZUS TARNÓWWYGRANA Z ZUS CHRZANÓWWYGRANA Z ZUS NOWY SĄCZWYGRANA Z ZUS JASŁOWYGRANA Z ZUS ELBLĄGWYGRANA Z ZUS PŁOCKWYGRANA Z ZUS RADOMWYGRANA Z ZUS CZĘSTOCHOWAWYGRANA Z ZUS ZABRZEWYGRANA Z ZUS CHORZÓWWYGRANA Z ZUS BIELSKO-BIAŁAWYGRANA Z ZUS WAŁBRZYCH WYGRANA Z ZUS RYBNIKWYGRANA Z ZUS OPOLEWYGRANA Z ZUS ZIELONA GÓRAWYGRANA Z ZUS SZCZECIN

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą kancelarii i skorzystania z naszych usług.

Zadzwoń 502 619 281 / napisz kancelaria@zawartka.pl

Jesteśmy dostępni od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 17:00.

SZYBKI KONTAKT PRZEZ FORMULARZ KONTAKTOWY:

Dodaj komentarz

Close Menu