SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI: +48 502-619-281 E-MAIL: kancelaria@zawartka.pl
ZUS KRAKÓW WYSOKIE ZASIŁKI

ZUS KRAKÓW WYSOKIE ZASIŁKI

ZUS Kraków. Wysokie zasiłki nielegalne? Ostatnio media obiegła informacja o zatrzymaniach osób pobierających wysokie zasiłki z ZUS. Cytując za gazetakrakowska.pl: „Policjanci z Krakowa zatrzymali 10 osób, podejrzanych o wyłudzenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w latach 2013-2019 łącznie kwoty blisko 2 mln. zł., w postaci nienależnych świadczeń, zwłaszcza zasiłków chorobowych”.

Jak wskazuje dziennikpolski24.pl „Działanie sprawców polegało na wprowadzaniu pracowników ZUS w błąd co do faktu prowadzenia działalności gospodarczej, ewentualnie wysokości osiąganych z tego tytułu dochodów, a tym samym wskazywanych podstaw wymiaru składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne”.

Notatkę prasową opublikowała w tej sprawie krakowska Policja podając więcej szczegółów. Jak czytamy w komunikacie:

Sprawcy zakładali działalność gospodarczą, bardzo często jedynie formalnie, dlatego też pojawiały się obok firm sprzątających  czy transportowych twory w postaci działalności artystycznej  czy polegającej na zbieraniu dziko rosnących płodów leśnych … Właściciel takiej świeżo założonej firmy deklarował w ZUS-ie bardzo wysokie składki na ubezpieczenia zdrowotne i społeczne. Składki te sięgały czasami 10 tys. złotych miesięcznie.  Po około dwóch, trzech miesiącach osoba taka przedstawiała długotrwałe zwolnienie lekarskie ( czasami sięgające 6 miesięcy) i Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłacał wysokie zasiłki. Niektóre z tych osób po zakończonym L-4 robiły krótką przerwę i przedstawiały kolejne zwolnienie ciągnąc ten proceder przez kilka lat. Śledczy obliczyli, że nienależne świadczenia sięgały powyżej 200 tys. na osobę.  

Okazało się, że większość z tych osób miała kontakt z krakowskim biurem rachunkowym, zajmującym się prowadzeniem księgowości dla firm. Właścicielem biura był 41-letni były pracownik ZUS-u.  Mężczyzna ten pomagał w oszustwie właścicielom  firm. W ich imieniu jako ich przedstawiciel wysyłał dokumenty do ZUS-u. Za każdą załatwioną sprawę potrącał sobie od 1 -2 tys. złotych)”.

ZUS KRAKÓW KONTRA WYSOKIE ZASIŁKI

Zaangażowanie przez ZUS Kraków służb typu Policja i Prokuratura pokazuje, że ZUS nie radzi sobie z problemem i nie potrafi go rozwiązać. Obraz wyłaniający się z przytoczonych wyżej informacji prasowych nie jest obiektywny. Bynajmniej nie jest tak, że każdy kto pobrał kilkaset tysięcy złotych świadczeń z ZUS jest oszustem. Dowodzi tego prosty fakt, że ZUS przez lata te zasiłki sam wypłacał. Skoro organ rentowy wypłacał świadczenia, to wcześniej kontrolował czy są one należnie i w jakiej kwocie przysługują one ubezpieczonym. Obecnie, po wypłacie świadczeń, twierdzenie że ZUS padł ofiarą oszustwa jest niepoważne.

ZUS ma instrumenty prawne do dochodzenia zwrotu świadczeń. Jednak skoro inicjuje postępowania karne oznacza to, że jego moce się wyczerpały. We wpisie NIENALEŻNIE POBRANE ŚWIADCZENIA ZUS PRZEDAWNIENIE informowaliśmy o ograniczeniach czasowych co do dochodzenia przez ZUS zwrotu nienależnie pobranych świadczeń. Bardzo często jest tak, że ZUS zbyt późno przychodzi na kontrolę (dla przykładu ostatnio zwróciła się do nas Klientka, do której ZUS przyszedł na kontrolę odnośnie prowadzenia działalności gospodarczej po 3 latach od zamknięcia firmy) i okazuje się, że nawet jeśli ZUS stwierdzi, że firma była fikcyjna, to i tak nie będzie mógł skutecznie ubiegać się o zwrot wypłaconych zasiłków ze względu na terminy przedawnienia. Wtedy właśnie ZUS bardzo często próbuje obejść prawo i skorzystać z drogi karnej do dochodzenia zwrotu wypłaconych świadczeń.

Postępowanie karne jest tutaj swoistym obejściem do tego aby pomimo upływu terminów przedawnienia do dochodzenia zwrotu nienależnie pobranych świadczeń wynikających z ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, domagać się od ubezpieczonych zwrotu wypłaconych zasiłków.

PRAWNIK ZUS. STAJEMY PO STRONIE OBYWATELA W SPORACH Z ZUS.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą kancelarii i skorzystania z naszych usług.

Zadzwoń 502 619 281 / napisz kancelaria@zawartka.pl

Jesteśmy dostępni od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 17:00.

SZYBKI KONTAKT PRZEZ FORMULARZ KONTAKTOWY:

Dodaj komentarz

Close Menu