SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI: +48 502-619-281 E-MAIL: kancelaria@zawartka.pl
LIKWIDACJA PRACODAWCY A ZASIŁEK MACIERZYŃSKI

LIKWIDACJA PRACODAWCY A ZASIŁEK MACIERZYŃSKI

Przepisy przewidują, że zasiłek macierzyński przysługuje również w razie urodzenia dziecka po ustaniu ubezpieczenia chorobowego, jeżeli ubezpieczenie to ustało w okresie ciąży wskutek ogłoszenia likwidacji pracodawcy. Innymi słowy rozwiązanie umowy o pracę z pracownicą w ciąży z powodu likwidacji pracodawcy nie pozbawia prawa do zasiłku macierzyńskiego i taki zasiłek powinien wypłacać ZUS.

LIKWIDACJA PRACODAWCY A ZASIŁEK MACIERZYŃSKI – ZUS ODMAWIA ZASIŁKU MACIERZYŃSKIEGO

Tyle teoria, a jak wygląda to w praktyce? Ostatnio omawialiśmy z Klientką sytuację, w której ZUS Oddział w Gdańsku odmówił jej prawa do zasiłku macierzyńskiego, powołując się w decyzji na fakt, że pracodawca nie uległ jeszcze likwidacji. Faktycznie została podjęta uchwała o rozpoczęciu likwidacji, informacja o otwarciu likwidacja spółki z o.o. została ujawniona w KRS, a stosunek pracy został rozwiązany z powodu likwidacji. Dla ZUS to za mało 😊 ZUS wskazuje, że spółka „zgodnie z KRS pozostaje w likwidacji od września 2023. Likwidacja nie została zakończona”.

CZY ODMOWA ZASIŁKU MACIERZYŃSKIEGO JEST SŁUSZNA

Proces likwidacji spółki może trwać latami do momentu jak formalnie proces likwidacji zostanie zamknięty. Zgodnie z art. 272 ksh rozwiązanie spółki następuje po przeprowadzeniu likwidacji, z chwilą wykreślenia spółki z rejestru. W Komentarzu do przepisów ustawy zasiłkowej autorstwa dr hab. Karoliny Stopka wskazano, że „Przez likwidację pracodawcy rozumieć wypada sytuację, w której dany pracodawca przestaje istnieć zarówno w sferze faktu, jak i w sferze prawa, tylko taka sytuacja wyłącza bowiem możliwość zachowania ochrony z tytułu macierzyństwa w okresie ubezpieczenia chorobowego (w okresie opłacania składki)”.

Czy jednak o to chodziło ustawodawcy, który zapewnił że kobieta w ciąży z którą rozwiązano umowę o pracę wskutek likwidacji pracodawcy będzie mieć prawo do zasiłku macierzyńskiego? Zdaje się, że nie. Chodziło o wprowadzenie zabezpieczenia socjalnego ‘na teraz’, a nie wypłatę tego zasiłku za kilka lat, po tym jak pracodawca zakończy formalnie procedurę likwidacji i przestanie istnieć w sensie prawnym.

ODMOWA ZASIŁKU MACIERZYŃSKIEGO PO LIKWIDACJI PRACODAWCY – KONIECZNE ODWOŁANIE SIĘ OD DECYZJI ZUS DO SĄDU

Warto w tego typu sprawie odwołać się od decyzji ZUS do Sądu Rejonowego – Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych. Da się tego typu sprawy wygrać, bowiem przecież faktycznie doszło do spełnienia sytuacji opisanej w przepisach, to jest pracownica w ciąży utraciła tytuł do ubezpieczenia z powodu rozwiązania z nią umowy o pracę z powodu likwidacji pracodawcy. W jednym z wyroków zmieniających decyzję ZUS i przyznających prawo do zasiłku macierzyńskiego wskazano:

„Podkreślić należy, iż ustawa zasiłkowa nie zawiera definicji pojęcia ” likwidacja pracodawcy”. W ocenie Sądu zwrot ten należy więc interpretować z uwzględnieniem istoty i celu świadczeń w razie macierzyństwa i innych powszechnie obowiązujących przepisów prawa oraz samego spornego przepisu.

Celem art. 30 ust. 1 pkt 1 ustawy zasiłkowej jest bowiem zagwarantowanie środków pieniężnych z zasiłku macierzyńskiego dla ubezpieczonej pracownicy, która była w okresie ciąży w okresie trwania ubezpieczenia, a która urodziła dziecko po jego ustaniu ze względu m.in. na likwidację pracodawcy. Gwarantuje on prawo do zasiłku macierzyńskiego pracownicom, których pracodawca zaprzestał zatrudniać pracowników w związku z zakończeniem prowadzonej przez siebie działalności, gdyż w ten sposób, zdaniem Sądu, należy rozumieć pojęcie ” likwidacji pracodawcy”. Rozumienie to musi być bowiem szerokie i odnosić się, zgodnie z zamysłem przepisu, do wszelkich przypadków, gdy podmiot spełniający dotychczas przesłanki zakwalifikowania go jako pracodawcę zaprzestaje realizacji celu, dla którego zatrudniał pracowników”.

(wyrok Sądu Rejonowego w Siedlcach z dnia 29 kwietnia 2016 r., sygn. IV U 342/15)

Warto odwoływać się od decyzji ZUS i warto korzystać z pomocy kancelarii zajmującej się tematyką ubezpieczeń społecznych.

DLACZEGO TRZEBA MIEĆ PRAWNIKA DO WALKI Z ZUS? ADWOKAT ZUS CZY RADCA PRAWNY ZUS. KOGO WYBRAĆ DO OBSŁUGI SPRAWY PRZECIWKO ZUS?  SKONTAKTUJ SIĘ Z PRAWNIKIEM ZUS!

ZUS wydał decyzję, z którą się nie zgadzasz? Zgłoś się do nas już dziś! Kliknij w zakładkę kontakt i zobacz, jak możemy Ci pomóc w walce z ZUS.

SKUTECZNY PRAWNIK DO WALKI Z ZUS:

WYGRANA Z ZUS KRAKÓWWYGRANA Z ZUS TARNÓWWYGRANA Z ZUS CHRZANÓWWYGRANA Z ZUS NOWY SĄCZWYGRANA Z ZUS ELBLĄGWYGRANA Z ZUS PŁOCKWYGRANA Z ZUS RADOMWYGRANA Z ZUS CZĘSTOCHOWAWYGRANA Z ZUS ZABRZEWYGRANA Z ZUS CHORZÓWWYGRANA Z ZUS BIELSKO-BIAŁAWYGRANA Z ZUS WAŁBRZYCH WYGRANA Z ZUS RYBNIKWYGRANA Z ZUS OPOLEWYGRANA Z ZUS ZIELONA GÓRAWYGRANA Z ZUS SZCZECIN

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą kancelarii i skorzystania z naszych usług.

Zadzwoń 502 619 281 / napisz kancelaria@zawartka.pl

Jesteśmy dostępni od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 17:00.

SZYBKI KONTAKT PRZEZ FORMULARZ KONTAKTOWY:

Dodaj komentarz

Close Menu