SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI: +48 502-619-281 E-MAIL: kancelaria@zawartka.pl
UZNAWANIE UMOWY ZLECENIA ZA UMOWĘ O PRACĘ ZUS

UZNAWANIE UMOWY ZLECENIA ZA UMOWĘ O PRACĘ ZUS

Informujemy na blogu o wzmożonych kontrolach ZUS w firmach zatrudniających w oparciu o umowy zlecenia. „Uznawanie umowy zlecenia za umowę o pracę ZUS” – co to w praktyce oznacza? ZUS tym sposobem domaga się zapłaty składek od umowy zlecenia, od której nie były odprowadzane składki.

Jak podaje m.in. portal vademecumkadrowego.plw przypadku pracowników wykonujących umowę zlecenia na rzecz własnego pracodawcy (także zawartej z własnym pracodawcą) pracodawca w podstawie wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne pracownika uwzględnia uzyskany przez pracownika przychód z umowy o pracę oraz umowy zlecenia i od łącznej kwoty oblicza składki na te ubezpieczenia”. Jest to pokłosie tzw. rozszerzonej definicji pracownika z art. 8 ust. 2a ustawy systemowej.

UZNAWANIE UMOWY ZLECENIA ZA UMOWĘ O PRACĘ ZUS

Uznawanie umowy zlecenia za umowę o pracę przez ZUS rodzi po stronie Płatnika obowiązek dopłaty składek. Spory generują poważne problemy finansowe dla firm, bowiem z reguły mechanizm zatrudnienia dotyczy wielu osób i funkcjonuje od dłuższego czasu. W bardzo wielu przypadkach okazuje się, że ZUS nie jest w stanie racjonalnie zastosować jako podstawy prawnej ustaleń w protokole kontroli / decyzji przepisu art. 8 ust. 2a ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Przepis ma swoje granice i nie zawsze udaje się urzędnikowi stwierdzić, że zleceniobiorca wykonując umowę zlecenia w przebiegu realizacji tej umowy, wykonuje pracę na rzecz pracodawcy, z którym pozostaje w stosunku pracy. Jednocześnie presja w ZUS jest tak wielka na „wychwycenie” nieprawidłowości i optymalizacji składkowej, że dochodzi do sytuacji w której urzędnik opiera się na dużo bardziej ogólnym art. 58 Kodeksu cywilnego. Nie mając podstaw do nałożenia domiaru składkowego w oparciu o art. 8 ust. 2a usus, ZUS stosuje art. 58 KC i stwierdza, że umowa zlecenia jest pozorna i tym samym nieważna, a całość przychodu osiąganego przez zleceniobiorcę z tytułu tej umowy powinna zostać dodana do podstawy wymiaru składek z umowy o pracę.

Obchodząc przepis art. 8 ust. 2a ZUS dochodzi do tych samych rezultatów. Kreatywnie. Widzieliśmy już wiele protokołów kontroli z zastosowaniem takiej „swobodnej” metody poszukiwania prawa przez ZUS i decyzje oparte na art. 58 Kodeksu cywilnego. Ciekawostka jest taka że ZUS zarzuca przedsiębiorcom obchodzenie prawa, a sam ZUS je obchodzi 😊

O możliwości stosowania przez ZUS przepisów kodeksu cywilnego w sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych szerzej opisywaliśmy w innych wpisach (link1 i link2). Krótko mówiąc są kontrowersje co do takiej praktyki ZUS, gdzie ZUS stosując kodeks cywilny rozszerza swoje możliwości działania. Tymczasem jako organ administracji publicznej, ZUS powinien działać w granicach i na podstawie norm prawnych, a nie kreatywnie rozszerzać swoje uprawnienia.

ADWOKAT, RADCA PRAWNY SPECJALIZUJĄCY SIĘ W SPRAWACH ZUS. STAJEMY PO STRONIE OBYWATELA W SPORACH Z ZUS.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą kancelarii i skorzystania z naszych usług.

odwołanie od decyzji ZUSapelacja ZUSskarga kasacyjna ZUS

Zadzwoń 502 619 281 / napisz kancelaria@zawartka.pl

Jesteśmy dostępni od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 17:00.

SZYBKI KONTAKT PRZEZ FORMULARZ KONTAKTOWY:

Dodaj komentarz

Close Menu