SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI: +48 502-619-281 E-MAIL: kancelaria@zawartka.pl
PRZEDSIĘBIORCZE MATKI – CZY ZUS MOŻE KWESTIONOWAĆ PODSTAWĘ WYMIARU SKŁADEK?

PRZEDSIĘBIORCZE MATKI – CZY ZUS MOŻE KWESTIONOWAĆ PODSTAWĘ WYMIARU SKŁADEK?

Przedsiębiorcze matki kontra ZUS. Czy ZUS może kwestionować podstawę wymiaru składek? Kwestionowanie podstawy wymiaru składek przez ZUS dotyczyło tych kobiet, które na krótko przed wystąpieniem ryzyka ubezpieczeniowego podniosły znacząco składki na ZUS i następnie otrzymywały wysokie zasiłki z ubezpieczenia chorobowego. Po latach, w których ZUS uznawał te praktyki za dopuszczalne i wypłacał zasiłki rozpoczęła się fala postępowań ZUS ukierunkowanych na obniżenie wysokiej podstawy i wydanie decyzji o zwrocie wszystkich wysokich świadczeń.

CZY ZUS MOŻE KWESTIONOWAĆ PODSTAWĘ WYMIARU SKŁADEK?

Ostatnio informowaliśmy o pytaniu prawnym skierowanym przez SA Lublin do Sądu Najwyższego w temacie czy ZUS może kwestionować podstawę wymiaru składek? Ostatecznie sprawa prowadzona przez SN za sygn. III UZP 5/20 zakończyła się wydaniem postanowienia, w którym Sąd Najwyższy odmówił podjęcia uchwały. Sytuacja jest zatem nie do pozazdroszczenia, bo dalej nie ma jasnej odpowiedzi ze strony orzecznictwa w przedmiocie dopuszczalności praktyk ZUS polegających na obniżeniu wysokiej podstawy wymiaru składek zadeklarowanej przez przedsiębiorcę. Takie decyzje dalej są wydawane przez ZUS i aktualnie w sądach toczy się wiele tego typu spraw. Przy „niestabilnej” linii orzecznictwa dochodzi do sytuacji, które trudno jest racjonalnie wytłumaczyć.

CZY ZUS MOŻE KWESTIONOWAĆ PODSTAWĘ WYMIARU SKŁADEK – NIESTABILNE ORZECZNICTWO SĄDÓW

Przykład z wokandy. Mąż i żona – każde osobno prowadziło swoją działalność gospodarczą i każde dokonało podwyższenia podstawy wymiaru składek, później korzystając z wysokich zasiłków. ZUS wydał decyzje, w których obniżył podstawy wymiaru do ustawowego minimum, czyli preferencyjnego ZUS wynoszącego 30% minimalnego wynagrodzenia za pracę. My prowadziliśmy sprawę męża i wygraliśmy ją – sprawa opisana tutaj: https://zawartka.pl/2021/02/07/odwolanie-od-decyzji-zus-w-sprawie-podstawy-wymiaru-skladek/ ZUS nie złożył apelacji. Wyrok Sądu Okręgowego jest prawomocny.

Ten sam sąd, tylko w innym składzie, rozpatrując sprawę z odwołania żony (prowadzoną przez kancelarię z Warszawy), oddalił odwołanie.

W obu sprawach w istocie chodziło o to samo zagadnienie – czy przedsiębiorca niezależnie od osiąganego przychodu/dochodu mógł zadeklarować wysoką podstawę wymiaru składek. Jak się okazuje, ta sama sprawa może być różnie rozstrzygnięta przez sąd.

Odmowa odpowiedzi na pytanie prawne przez SN dalej będzie niestety powodować takie paradoksy. Plus jest taki, że na tę chwilę wydaje się, iż przeważa stanowisko, że przedsiębiorca mógł deklarować dowolną podstawę wymiaru w granicach przepisów, a ZUS nie ma prawa kwestionować podstawy wymiaru składek.

PRAWNIK ZUS. STAJEMY PO STRONIE OBYWATELA W SPORACH Z ZUS.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą kancelarii i skorzystania z naszych usług.

Zadzwoń 502 619 281 / napisz kancelaria@zawartka.pl

Jesteśmy dostępni od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 17:00.

SZYBKI KONTAKT PRZEZ FORMULARZ KONTAKTOWY:

Dodaj komentarz

Close Menu