SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI: +48 502-619-281 E-MAIL: kancelaria@zawartka.pl
DOMIAR SKŁADKOWY ZUS

DOMIAR SKŁADKOWY ZUS

Domiar składkowy ZUS. Pisaliśmy na blogu o kontrolach ZUS w firmach i wynikających z tego domiarach składkowych. Sprawy dotyczą najczęściej bardzo wielu zatrudnionych, co rodzi duże wartości przedmiotu sporu sięgające kilkuset tysięcy, a nawet milionów złotych. Pracodawca ma domiar składkowy, a podmiot zatrudniający na umowę zlecenia otrzyma zwrot opłaconej składki zdrowotnej.

ZUS stosuje bardzo „pojemny” przepis art. 8 ust. 2a ustawy systemowej i dolicza pracodawcy dodatkowe składki do zapłaty z przychodów jakie jego pracownicy uzyskiwali wykonując umowy zlecenia z podmiotem trzecim. Takich kontroli jest obecnie w firmach bardzo dużo; kontroluje szczególnie intensywnie ZUS Kraków, ZUS Warszawa, ZUS Poznań i ZUS Lublin.

DLACZEGO TRZEBA MIEĆ PRAWNIKA DO WALKI Z ZUS? ADWOKAT ZUS CZY RADCA PRAWNY ZUS. KOGO WYBRAĆ DO OBSŁUGI SPRAWY PRZECIWKO ZUS?  SKONTAKTUJ SIĘ Z PRAWNIKIEM ZUS!

ZUS wydał decyzję, z którą się nie zgadzasz? Zgłoś się do nas już dziś! Kliknij w zakładkę kontakt i zobacz, jak możemy Ci pomóc w walce z ZUS.

Zobacz powiązane wpisy na blogu:

DOMIAR SKŁADKOWY ZUS

Media branżowe rozpisują się o „ataku ZUS na banki”. Można powiedzieć, że ZUS wie, gdzie szukać pieniędzy 😊 O sprawie napisał jako pierwszy Dziennik Gazeta Prawna.  Spór banków z ZUSem może sięgać bagatela 2 mld zł. Chodzi może nie tyle o optymalizację składkową, jaką stosowały banki, ile o praktykę ich działania. Mianowicie banki zawierały umowy b2b na różnego rodzaju usługi np. pośrednictwa kredytowego. Jednocześnie taki pośrednik miał zawartą umowę o pracę z bankiem na niewielką część etatu. Bank płacił składki od np. 1/60 najniższej krajowej z umowy o pracę. Równocześnie składki od zadeklarowanej podstawy wymiaru opłacał przedsiębiorca związany umową b2b z bankiem.

W podobnej sytuacji Sąd Najwyższy uznał, że zawarcie umowy b2b z własnym pracownikiem (tj. posiadanie dwóch umów 1) umowa o współpracy b2b oraz 2) umowa o pracę) na gruncie ubezpieczeń społecznych oznacza, że mamy do czynienia z pracowniczym ubezpieczeniem, a podstawą wymiaru składek jest wówczas suma przychodu uzyskanego z umowy o pracę i umowy b2b.

Cytując z orzeczenia SN: „Istotą stosowania art. 8 ust. 2a u.s.u.s. jest umowa zawierana przez pracownika z pracodawcą (lub z osobą trzecią), czego nie zmienia to, że pracownik występuje jako przedsiębiorca (samozatrudniony). Wykonywanie działalności gospodarczej wymaga bowiem zawarcia indywidualnej umowy przez prowadzącego działalność gospodarczą i dopiero ta umowa, a nie sama działalność określa treść zobowiązania” (postanowienie  Sądu Najwyższego  z dnia 19 października 2022 r., III USK 540/21 i cytowane tam orzecznictwo).

Art. 8 ust. 2a swoim zakresem zastosowania obejmuje nie tylko osoby związane umową zlecenia, ale także osoby zatrudnione w oparciu o umowy b2b (tzw. samozatrudnienie). Zatem zawarcie umowy b2b z własnym pracownikiem jest „niebezpieczne” dla pracodawcy, bo może się okazać, że ZUS nałoży na takiego pracodawcę obowiązek zapłaty domiaru składkowego również za przychód osiągany przez takiego pracownika w ramach realizacji umowy b2b na rzecz pracodawcy. To dodatkowe obciążenie składkowe zostanie nałożone na pracodawcę, jako płatnika składek.

PRAWNIK ZUS. STAJEMY PO STRONIE OBYWATELA W SPORACH Z ZUS.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą kancelarii i skorzystania z naszych usług.

odwołanie od decyzji ZUSapelacja ZUSskarga kasacyjna ZUS

Zadzwoń 502 619 281 / napisz kancelaria@zawartka.pl

Jesteśmy dostępni od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 17:00.

SZYBKI KONTAKT PRZEZ FORMULARZ KONTAKTOWY:

Dodaj komentarz

Close Menu