SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI: +48 502-619-281 E-MAIL: kancelaria@zawartka.pl
FIKCYJNA FIRMA I OBNIŻENIE PODSTAWY WYMIARU W JEDNEJ DECYZJI ZUS

FIKCYJNA FIRMA I OBNIŻENIE PODSTAWY WYMIARU W JEDNEJ DECYZJI ZUS

Fikcyjna firma i obniżenie podstawy wymiaru w jednej decyzji ZUS – uwaga na nową praktykę wydawania decyzji, w których ZUS, przy staraniu się przez Ubezpieczonego o nowe świadczenia z ubezpieczenia chorobowego, uznaje firmę za fikcyjną i nie dość że kwestionuje tytuł do ubezpieczeń to jeszcze wstecz obniża podstawę wymiaru składek!!!

PRAWNIK ZUS ALARMUJE: MOŻNA ZAUWAŻYĆ NOWĄ PRAKTYKĘ DZIAŁANIA ORGANU RENTOWEGO

W ostatnim czasie ZUS w Poznaniu, Gdyni, Warszawie i Krakowie wydał tego typu decyzje, gdzie łącznie na jednym dokumencie zakwestionował zarówno tytuł do ubezpieczeń (fakt prowadzenia działalności gospodarczej) jak i zadeklarowaną przez przedsiębiorcę podstawę wymiaru składek za wiele lat wstecz.

Niczego nieświadomi Ubezpieczeni zwykle nie zdają sobie sprawy „co jest grane” i uważają, że po prostu ZUS nie będzie wypłacał wnioskowanych świadczeń. Tymczasem konsekwencje tego typu decyzji mogą sięgać wielu lat wstecz. W przypadku niezaskarżenia decyzji do Sądu, ZUS będzie dochodził zwrotu „nienależnie pobranych świadczeń” wyliczając je jako różnicę wynikającą z deklarowanej versus ustalonej decyzją ZUS podstawy wymiaru.

Jest to nowość jeśli chodzi o tego typu sprawy. Przedsiębiorca może nie spodziewać się takiej decyzji, bo zwykle kontrola ZUS prowadzona przed wypłatą na przykład zasiłku macierzyńskiego, dotyczy faktu prowadzenia firmy, a nie podstawy wymiaru zadeklarowanej wiele lat wstecz.

DLACZEGO ZUS WYDAJE DECYZJE, W KTÓRYCH PODWAŻA WYSOKĄ PODSTAWĘ WYMIARU ZADEKLAROWANĄ PRZEZ PRZEDSIĘBIORCĘ?

Pisaliśmy o tym na blogu wielokrotnie. Jeśli nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o kasę. We wpisie „ZAMIAST WYPŁATY ŚWIADCZEŃ CHOROBOWYCH – KONTROLA ZUS” wskazywaliśmy na manko funduszu chorobowego, które rokrocznie sięga prawie 10 miliardów złotych.

Sąd Najwyższy w 3 wyrokach z 2018 r. dopuścił możliwość ingerencji przez ZUS w podstawę wymiaru składek przedsiębiorców. Chodzi o wyroki SN z dnia 5 września 2018 r. I UK 208/17 oraz z dnia 17 października 2018 r. w sprawach II UK 301/17 i II UK 302/17. Te orzeczenia uruchomiły lawinę spraw, w których ZUS obniża osobom prowadzącym działalność gospodarczą wysoką podstawę wymiaru składek. Często jest to obniżka drastyczna, bo do 30% minimalnego wynagrodzenia za pracę. Zatem jeśli przedsiębiorca zadeklarował sobie maksymalną podstawę wymiaru to różnica po decyzji ZUS potrafi sięgać nawet ponad 10.000,00 zł!

Ostatnio w przestrzeni internetowej blogosfery pojawiło się kilka optymistycznych wpisów informujących o uchylaniu przez ZUS w trybie autokontroli decyzji, w których organ rentowy ustalił przedsiębiorcy inną niż deklarowana podstawę wymiaru składek (link). O sukcesach informował Rzecznik Przedsiębiorców. O sprawie pisał także dziennik Rzeczpospolita. Napawało to optymizmem, że jednak ZUS zacznie działać w tej sprawie zgodnie z przepisami prawa, a nie „zasadami współżycia społecznego”.

Niestety, po wielu zapytaniach od naszych Klientów na przestrzeni ostatnich kilku tygodni widzimy, że ZUS nie odpuszcza i dalej wydaje decyzje, w których obniża przedsiębiorcom podstawy wymiaru składek, co niesie za sobą poważne konsekwencje finansowe i widmo zwrotu nieraz kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Prawnik ZUS Kraków – Tarnów – Warszawa – Katowice – Rzeszów – Poznań – Łódź – Kielce – Lublin – Szczecin – Gdańsk. Działamy na terenie całej Polski.

Pomagamy na każdym etapie sporu z ZUS:

  • odwołanie od decyzji ZUS
  • apelacja od wyroku sądu 1. instancji
  • skarga kasacyjna w sprawach ZUS

Kancelaria prawna specjalizująca się w sporach z ZUS.

Zapytaj o ofertę – wycena zlecenia przeprowadzana jest za darmo.

Napisz / zadzwoń:

tel.: 502-619-281

e-mail: kancelaria@zawartka.pl

KLIKNIJ W ZAKŁADKĘ KONTAKT

Dodaj komentarz

Close Menu