SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI: +48 502-619-281 E-MAIL: kancelaria@zawartka.pl
CZY WARTO ODWOŁYWAĆ SIĘ OD DECYZJI ZUS

CZY WARTO ODWOŁYWAĆ SIĘ OD DECYZJI ZUS

Czy warto odwoływać się od decyzji ZUS? Odwołanie od decyzji ZUS pełni rolę pozwu. Oznacza to, że nie zgadzając się z decyzją ZUS, trzeba ZUS „pozwać” do sądu. W naszym społeczeństwie dalej istnieje duża niechęć, a wręcz czasami strach, przed sądem. Istnieje przekonanie, że postępowanie sądowe jest długotrwałe i bardzo kosztowne. To zniechęca do podejmowania działania. Na tym właśnie „gra” ZUS. Bardzo często decyzja ZUS jest wydawana „na wyrost”. ZUS mógłby uznać rację obywatela, ale wie, że obywatel nie koniecznie będzie chciał skierować sprawę do sądu. To powoduje, że nawet jeśli decyzja ZUS jest niesłuszna, ale nie zostanie zaskarżona w sądzie, to obywatel traci, a ZUS zyskuje bo np. odmówi wypłaty zasiłku, albo zaniży wysokość emerytury.

Dlatego też warto odwoływać się od decyzji ZUS, bowiem brak walki o swoje prawa powoduje, że ZUS stosuje prawo tak jak sam chce, to jest z korzyścią dla siebie.

CZY WARTO ODWOŁYWAĆ SIĘ OD DECYZJI ZUS?

Odpowiedź na pytanie czy warto odwoływać się od decyzji ZUS dobrze zobrazować przykładem. Informowaliśmy na blogu o wygranej z ZUS Opole. Wyrok zapadł 22 czerwca 2022 r. Chodziło o spór z ZUS o podlegnie do ubezpieczeń przez kobietę prowadzącą własną firmę (sprawa wpisująca się w spór kobiety kontra ZUS).

Pozytywny wyrok Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu spowodował, że ZUS był zobowiązany uznać tytuł do ubezpieczeń. W następstwie wygrania sprawy, ZUS zmienił swoją wcześniejszą decyzję, w której żądał od przedsiębiorcy zwrotu ponad 14.900 zł wypłaconych zasiłków. Ponadto, w związku z zakwestionowaniem tytułu do ubezpieczeń, ZUS wstrzymał dalsze zasiłki z ubezpieczenia chorobowego. Wygranie sprawy o tytuł do ubezpieczeń zobligowało ZUS do wydania decyzji przyznającej wcześniej wstrzymane zasiłki.

Poniżej zdjęcia wydanych decyzji przez ZUS Opole, w wykonaniu prawomocnego wyroku Sądu Apelacyjnego we Wrocławiu:

Nie dość, że Klientka nie musi zwracać do ZUS zasiłków (i to w kwocie brutto i na dodatek z odsetkami), to jeszcze otrzymała z ZUS przelew z zaległymi zasiłkami. Powyższe pokazuje, że w sporze z ZUS warto walczyć do końca i warto odwoływać się od decyzji ZUS.

PRAWNIK SPECJALIZUJĄCY SIĘ W SPRAWACH ZUS. STAJEMY PO STRONIE OBYWATELA W SPORACH Z ZUS. Pomagamy w sprawach ZUS. Prowadzimy sprawy przed Sądami w całej Polsce, w tym przed Sądem Najwyższym w Warszawie.

ZGŁOŚ SIĘ DO NAS JUŻ DZIŚ!

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą kancelarii i skorzystania z naszych usług.

Zadzwoń 502 619 281 / napisz kancelaria@zawartka.pl

Jesteśmy dostępni od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 17:00.

SZYBKI KONTAKT PRZEZ FORMULARZ KONTAKTOWY:

Dodaj komentarz

Close Menu