SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI: +48 502-619-281 E-MAIL: kancelaria@zawartka.pl
JAK NAPISAĆ SPRZECIW OD ORZECZENIA LEKARZA ORZECZNIKA ZUS

JAK NAPISAĆ SPRZECIW OD ORZECZENIA LEKARZA ORZECZNIKA ZUS

Jak napisać sprzeciw od orzeczenia lekarza orzecznika ZUS? Bardzo często otrzymujemy zapytania od Czytelników bloga o sprzeciw od orzeczenia lekarza orzecznika ZUS. Równie często „sprzeciw od orzeczenia lekarza orzecznika ZUS” jest nazywany przez Klientów „odwołaniem od decyzji lekarza orzecznika”. Po kilku chwilach rozmowy udaje się zwykle wyjaśnić na jakim etapie jest obecnie sprawa Klienta i o jakie pismo chodzi. Pomagamy przygotować zarówno sprzeciw od orzeczenia lekarza orzecznika jak i odwołanie od odmownej decyzji ZUS w sprawie renty. Są to jednak dwa różne pisma.

Jeżeli właśnie otrzymałeś orzeczenie lekarza orzecznika ZUS i szukasz pomocy prawnej przy odwołaniu się od tego orzeczenia to dobrze trafiłeś! PRAWNIK DO WALKI Z ZUS. Stajemy po stronie obywatela w sporach z ZUS. Wyślij nam mejlowo komplet dokumentów w formie skanu, a my zajmiemy się Twoją sprawą. Przygotujemy dla Ciebie sprzeciw do komisji lekarskiej ZUS i wyjaśnimy wszystkie wątpliwości związane z procedurą ubiegania się o rentę z tytułu niezdolności do pracy. Warto odwoływać się od decyzji ZUS.

Skorzystaj z fachowej pomocy specjalistów w sprawach ubezpieczeń społecznych.

Zadzwoń 502 619 281 / napisz kancelaria@zawartka.pl 

Jesteśmy dostępni od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 17:00.

Procedura ubiegania się o rentę z tytułu niezdolności do pracy jest szczególna i trzeba uważać, aby dochować wszelkich wymogów formalnych. Od orzeczenia lekarza orzecznika przysługuje sprzeciw do komisji lekarskiej ZUS. Dopiero jeśli komisja lekarska ZUS wyda swoje orzeczenie można odwołać się od decyzji ZUS do Sądu Okręgowego. Pominięcie sprzeciwu będzie skutkować odmową rozpoznania sprawy przez Sąd i odrzuceniem odwołania.

W prosty sposób wyjaśniono to na portalu brakbarier.org: „Nie leć od razu ze skargą do sądu. Jeśli w pouczeniu jest napisane, że np. od decyzji lekarza orzecznika ZUS należy najpierw odwołać się do ZUS, to tam skieruj swoje pierwsze zażalenie. Trzeba przejść całą “ścieżkę odwoławczą” – jeśli zbyt szybko wystosujesz wniosek do sądu, to zarzuci Ci, że nie zostały wyczerpane wszystkie wcześniejsze możliwości i odrzuci Twój wniosek”. Brak wyczerpania drogi odwoławczej będzie skutkował odrzuceniem odwołania. Przykładowo, tak jak w tym orzeczeniu Sądu Okręgowego w Łodzi – link.

JAK NAPISAĆ SPRZECIW OD ORZECZENIA LEKARZA ORZECZNIKA ZUS?

Sprzeciw od orzeczenia lekarza orzecznika ZUS można złożyć przy wykorzystaniu formularza sprzeciwu (druk OL-4), który jest dostępny na stronach internetowych ZUS (link).

Często pytacie „czy sprzeciw od orzeczenia lekarza orzecznika ZUS musi być złożony na formularzu OL-4”? Sprzeciw można złożyć na formularzu udostępnionym przez ZUS, ale nie ma takiego wymogu. Druk sprzeciwu został opracowany po to, aby ułatwić przygotowanie sprzeciwu, natomiast warunkiem formalnym do wniesienia sprzeciwu nie jest skorzystanie z formularza ZUS.

Formularz ułatwia jednak pracę, bo konieczność wypełnienia kolejnych pól (jak dane osoby zgłaszającej sprzeciw, zakres sprzeciwu, uzasadnienie, data i podpis) gwarantują, że nie zostaną pominięte informacje, które są wymagane przy przygotowaniu sprzeciwu od orzeczenia lekarza orzecznika ZUS.

Wiele osób decyduje się jednak nie korzystać z druku sprzeciwu. Wystarczy przygotować pismo procesowe, w którym będą zawarte m.in. informacje wymagane w druku OL-4.

PRAWNIK ZUS. PRZYGOTOWANIE SPRZECIWU OD ORZECZENIA LEKARZA ORZECZNIKA ZUS

Przygotowujemy na zlecenie Klientów sprzeciw od orzeczenia lekarza orzecznika ZUS. Wycena jest przedstawiana indywidualnie. Usługa obejmuje przygotowanie pisma procesowego, które podpisuje i składa w ZUS sam Klient.

Jak wygląda obsługa sprawy?

—1—

Klient przesyła mejla na adres kancelarii (kancelaria@zawartka.pl) w którym krótko w kilku zdaniach opisuje sprawę i zamieszcza dokumenty w formie skanu (można skorzystać z pomocy darmowych aplikacji do skanowania na telefon takich jak CamScanner lub DocScanner)

Jakie dokumenty są potrzebne do przesłania?

– zaświadczenie o stanie zdrowia druk OL-9, który był składany w ZUS przy ubieganiu się o rentę;

– orzeczenie lekarza orzecznika wraz ze wskazaniem kiedy orzeczenie zostało odebrane

– dokumentacja medyczna (np. wypisy ze szpitala, zaświadczenia od lekarzy)

—2—

W wiadomości zwrotnej przesyłamy wycenę do Klienta za przygotowanie sprzeciwu od orzeczenia lekarza orzecznika ZUS.

—3—

Termin na przygotowanie sprzeciwu to tylko 14 dni licząc od dnia odebrania orzeczenia lekarza orzecznika ZUS. Staramy się jak najszybciej przygotować sprzeciw, tak aby Klient mógł go wydrukować, podpisać i złożyć do ZUS.

Jeżeli jesteś zainteresowany profesjonalnym przygotowaniem sprzeciwu od orzeczenia lekarza orzecznika ZUS zgłoś się do nas już dziś! Możemy pochwalić się wieloma sukcesami na samym etapie wewnętrznej drogi odwoławczej przed ZUS. Dobrze przygotowany sprzeciw może skutkować zmianą orzeczenia lekarza orzecznika ZUS przez komisję lekarską ZUS. Wówczas sprawa kończy się na etapie administracyjnym bez sądu.

Nie warto lekceważyć sprzeciwu od orzeczenia lekarza orzecznika ZUS. Zdarza się, że komisja lekarska ZUS zmienia orzeczenie lekarza orzecznika.

PRAWNIK DO WALKI Z ZUS. STAJEMY PO STRONIE OBYWATELA W SPORACH Z ZUS.

POMAGAMY W SPRAWACH RENTOWYCH ZUS:

ZGŁOŚ SIĘ DO NAS JUŻ DZIŚ!

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą kancelarii i skorzystania z naszych usług.

Zadzwoń 502 619 281 / napisz kancelaria@zawartka.pl

Jesteśmy dostępni od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 17:00.

SZYBKI KONTAKT PRZEZ FORMULARZ KONTAKTOWY:

Dodaj komentarz

Close Menu