Zgodnie z przepisami ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym żołnierzy oraz ich rodzin, prawo do zaopatrzenia emerytalnego i wysokość świadczeń pieniężnych z tytułu tego zaopatrzenia ustala w formie decyzji wojskowy organ emerytalny. Tym organem jest dyrektor wojskowego biura emerytalnego. Zgodnie z przepisem art. 31 ust. 4 powołanej ustawy, od decyzji dyrektora wojskowego biura emerytalnego przysługuje odwołanie do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych.
W ostatnim czasie można zaobserwować zwiększoną liczbę spraw w sądach wywołanych odwołaniami od decyzji o emeryturze wojskowej związanych z odmową wysługi emerytalnej z tytułu pełnienia służby w Polskim Kontyngencie Wojskowym w Islamskiej Republice Afganistanu lub z tytułu pełnienia służby w Polskim Kontyngencie Wojskowym w Składzie Międzynarodowych Sił Stabilizacyjnych w Republice Iraku.
Wielu polskich żołnierzy uczestniczyło w misjach w Afganistanie i Iraku, stąd też zgodnie z art. 15 ust. 3 ustawy emerytalnej powinni oni uzyskać podwyższenie emerytury o 0,5% podstawy wymiaru za każdy rozpoczęty miesiąc pełnienia służby na froncie w czasie wojny lub w strefie działań wojennych.
WAŻNY SPOSÓB LICZENIA OKRESÓW SŁUŻBY W STREFIE DZIAŁAŃ WOJENNYCH
Podobną sprawą zajmował się Sąd Apelacyjny w Łodzi. W wyroku z dnia 24 października 2019 r., sygn. akt III AUa 1335/18 (LEX nr 2763835) Sąd Apelacyjny utrzymał w mocy zaskarżony wyrok Sądu Okręgowego.
W konkluzji swojego rozstrzygnięcia, Sąd Apelacyjny podkreślił, że:
„(…) w przypadku służby w strefie działań wojennych, każdy rozpoczęty miesiąc służby powoduje podwyższenie podstawy wymiaru świadczenia niezależnie od tego, ile dni w tym miesiącu służba była pełniona”
Podstawą faktyczną sprawy była sytuacja wnioskodawcy, który pełnił służbę w Polskim Kontyngencie Wojskowym w Składzie Międzynarodowych Sił Stabilizacyjnych w Republice Iraku w okresie: 22 stycznia 2006 r. – 25 lipca 2006 r., 27 stycznia 2008 r. – 22 marca 2008 r., 11 maja 2008 r. – 26 października 2008 r. oraz w Polskim Kontyngencie Wojskowym w Islamskiej Republice Afganistanu w okresie: 15 października 2009 r. – 1 maja 2010 r., 19 października 2011 r. – 9 kwietnia 2012 r.
Na mocy decyzji Dyrektora Wojskowego Biura Emerytalnego przyznano wnioskodawcy 13% zwiększenie w związku z pełnieniem służby w warunkach szczególnych.
Sąd przychylił się do odwołania wnioskodawcy i wyliczył, że służba była pełniona przez 31 miesięcy (licząc każdy rozpoczęty miesiąc służby), co dało łącznie 15,5% zwiększenie wysługi emerytalnej w związku z misjami w Iraku i w Afganistanie.
ZOBACZ TERAZ:
Prawnik od spraw Wojskowego Biura Emerytalnego.
Kancelaria świadczy pomoc prawną w sprawach zaopatrzenia emerytalnego żołnierzy zawodowych.
Odwołanie od decyzji Wojskowego Biura Emerytalnego.
Działamy na terenie całej Polski.
Ofertę obsługi prawnej otrzymasz za darmo.
Napisz / zadzwoń:
tel.: 502-619-281
e-mail: kancelaria@zawartka.pl