SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI: +48 502-619-281 E-MAIL: kancelaria@zawartka.pl
MAKSYMALNY ZUS DLA PRZEDSIĘBIORCY

MAKSYMALNY ZUS DLA PRZEDSIĘBIORCY

Maksymalny ZUS dla przedsiębiorcy. Czy przedsiębiorca może zadeklarować maksymalne składki na ZUS? We wpisie OBNIŻENIE PODSTAWY WYMIARU SKŁADEK ZUS informowaliśmy o pytaniu prawnym skierowanym do Sądu Najwyższego przez Sąd Apelacyjny w Lublinie. Chodzi o odpowiedź na pytanie:

„Czy Zakład Ubezpieczeń Społecznych, nie kwestionując samego tytułu do podlegania ubezpieczeniom społecznym z racji prowadzenia działalności gospodarczej, ma prawo do weryfikacji podstawy wymiaru składek na te ubezpieczenia w sytuacji, gdy będąca w ciąży kobieta już w pierwszym miesiącu prowadzenia działalności gospodarczej, przy nieznanej jeszcze skali przychodu (usługi fryzjerskie), deklaruje maksymalną, prawem dopuszczalną, podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, a następnie, już w kolejnym miesiącu tej działalności korzysta z zasiłku chorobowego trwającego aż do dnia urodzenia dziecka, a następnie z zasiłku macierzyńskiego i kolejnych zasiłków chorobowych, opiekuńczych i znów macierzyńskiego, przy czym przerwy pomiędzy poszczególnymi okresami niezdolności do pracy z powodu choroby były krótsze niż trzy miesiące, a na dzień wydania decyzji przez organ rentowy na 1474 dni zgłoszonej działalności gospodarczej, aż przez 1175 dni pobierała świadczenia z ubezpieczenia społecznego ( prawie 80% okresu działalności), co może wskazywać, że zgłoszenie do ubezpieczeń społecznych i zadeklarowanie wysokiej podstawy składek miało na celu nie tylko podjęcie i wykonywanie zarobkowej działalności o charakterze ciągłym w rozumieniu art.2 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (t.j.Dz.U z 2017r., poz. 2168 ze zm.), lecz włączenie się do systemu ubezpieczeń w celu uzyskiwania właściwych świadczeń.”

Sprawa jest prowadzona w SN za sygn. III UZP 5/20.

MAKSYMALNY ZUS DLA PRZEDSIĘBIORCY – DALEJ BEZ ODPOWIEDZI SN

Jak wskazuje portal prawo.pl w artykule z 20 maja 2021 r.: „Izba Pracy Sądu Najwyższego odroczyła w czwartek bez podania terminu rozpoznanie pytania prawnego sądu, który powziął wątpliwość czy ZUS może obniżyć zasiłek prowadzącej działalność gospodarczą kobiecie, która przebywała na zasiłkach prawie 80 proc. okresu swojej działalności, bo w tym czasie rodziła dzieci lub była chora. Odroczenie wynikało z niezawiadomienia o rozprawie rzecznika małych i średnich przedsiębiorstw, który przyłączył się do sprawy”.

Sprawa pozostaje więc nadal nie rozstrzygnięta i na chwilę obecną nie wiadomo, kiedy SN ponownie wróci do jej rozpoznania.

Warto powiedzieć, że sądy nie czekają na to co powie SN w tej sprawie. Przykładem pozytywny wyrok Sądu Okręgowego w Katowicach, który zmienił na korzyść naszego Klienta decyzję ZUS uznając, że ZUS nie ma prawa do ingerencji w podstawę wymiaru składek zadeklarowaną przez przedsiębiorcę. Więcej o tej sprawie przeczytasz we wpisie: WYGRANA Z ZUS CHORZÓW O PODSTAWĘ WYMIARU SKŁADEK.

PRAWNIK ZUS. STAJEMY PO STRONIE OBYWATELA W SPORACH Z ZUS.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą kancelarii i skorzystania z naszych usług.

Zadzwoń 502 619 281 / napisz kancelaria@zawartka.pl

Jesteśmy dostępni od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 17:00.

SZYBKI KONTAKT PRZEZ FORMULARZ KONTAKTOWY:

Dodaj komentarz

Close Menu