SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI: +48 502-619-281 E-MAIL: kancelaria@zawartka.pl
OKRES ZASIŁKOWY 182 DNI JAK LICZYĆ

OKRES ZASIŁKOWY 182 DNI JAK LICZYĆ

Okres zasiłkowy 182 dni jak liczyć. Pytanie zyskuje na aktualności, bo od nowego roku zmieniają się zasady ustalania okresu zasiłkowego. Sam okres zasiłkowy pozostanie taki sam i będzie wynosił co do zasady 182 dni. W artykule Zasiłek chorobowy: W 2022 roku zmieni się sposób liczenia okresu zasiłkowego wyjaśniono sedno zmiany polegające na tym, że „Z nowym rokiem, do 182 dniowego okresu zasiłkowego będą wliczane wszystkie poprzednie niezdolności do pracy, jeśli nie wystąpi pomiędzy nimi przerwa przekraczająca 60 dni”. Oznacza to, że dużo trudniej niż dziś będzie przebywać na L4 dłużej niż 182 dni. Obecnie znane są nam przypadki, gdy przy „kreatywnym” wykorzystaniu regulacji prawnej ubezpieczeni przebywali na zasiłku przez kilka lat. Jak to było możliwe, skoro okres zasiłkowy wynosił tylko pół roku? W praktyce służyła temu zasada, że okres zasiłkowy otwiera się na nowo jeżeli niezdolność do pracy powstała po przynajmniej jednodniowej przerwie od poprzedniej niezdolności i jest spowodowana inną chorobą. Przy wykorzystaniu mechanizmu „innej choroby” można było otwierać kolejne okresy zasiłkowe. Po nowym roku zostanie to ukrócone.

OKRES ZASIŁKOWY 182 DNI JAK LICZYĆ – ZMIANY OD 1 STYCZNIA 2022 R.

Od 1 stycznia 2022 r. ustawodawca zamierza zlikwidować tę lukę i uniemożliwić „kreatywne” otwieranie kolejnych i kolejnych okresów zasiłkowych. Na element chęci ukrócenia nadużyć wskazano w uzasadnieniu do projektu ustawy pisząc:

Projektowane zmiany przewidują nowe zasady zliczania okresów niezdolności do pracy do jednego okresu zasiłkowego. Będą do niego zaliczone zarówno okresy nieprzerwanej niezdolności do pracy, jak również okresy niezdolności do pracy, które zaistniały przed/po przerwie, jeżeli przerwa ta jest nie dłuższa niż 60 dni i jeżeli niezdolność ta nie występuje w okresie ciąży. Z jednej strony taka regulacja ograniczy ewentualne nadużycia, z drugiej ochroni osobę ubezpieczoną w szczególnej sytuacji. Nie zmieni się długość okresu zasiłkowego przysługującego w okresie ubezpieczenia – wynosi on nadal co do zasady 182 dni” (por. druk sejmowy nr 1188).

OKRES ZASIŁKOWY 182 DNI JAK LICZYĆ – PRAKTYCZNY PRZYKŁAD

Przepisy w obecnym brzmieniu nakazuje otworzyć nowy okres zasiłkowy w sytuacji gdy pomiędzy różnymi chorobami wystąpi nawet jednodniowa przerwa. Od 1 stycznia 2022 r. dla otwarcia nowego okresu zasiłkowego nie będzie miało znaczenia to czy niezdolność do pracy jest spowodowana tą samą czy inną chorobą. Od nowego roku okres zasiłkowy otworzy się na nowo jeśli przerwa pomiędzy niezdolnościami do pracy przekroczy 60 dni.

Przykładowo: Pani Regina w okresie od 29-10-2020 do 28-04-2021 była niezdolna do pracy w związku z leczeniem zaburzeń lękowych, tj. schorzeń na tle psychiatrycznym o kodzie F41. Po wyczerpaniu okresu zasiłkowego w dniu 28-04-2021, została skierowany przez pracodawcę na badania kontrole medycyny pracy i odzyskała zdolność do pracy.  Od dnia 14-05-2021 pojawiły się u niej silne bóle promieniujące kręgosłupa w związku z czym była zmuszona udać się na kolejne zwolnienie lekarskie dla poratowania zdrowia. Pani Regina od 14-05-2021 pozostawała w leczeniu neurologicznym, na które były wystawiane kolejne zwolnienia – kod choroby M54.

Zgodnie z dotychczasowym stanem prawnym:  Przerwa między niezdolnościami do pracy przypadająca w okresie od dnia 28-04-2021 do dnia 14-05-2021 oraz różne jednostki chorobowe powodują, że okres zasiłkowy będzie liczony na nowo, co oznacza, że doszło do otwarcia nowego okresu zasiłkowego z tytułu schorzeń na tle neurologicznym i Pani Regina może pobierać zasiłek przez okres kolejnych 182 dni.

Po nowelizacji przepisów od 1 stycznia 2022 r. ten sam stan faktyczny będzie inaczej oceniony względem prawa:  Przerwa między niezdolnościami do pracy przypadająca w okresie od dnia 28-04- 2021 do dnia 14-05-2021 nie przekracza 60 dni, a fakt, że niezdolności do pracy są spowodowane różnymi chorobami jest bez znaczenia. Oznacza to, że kolejna niezdolność do pracy od 14-05-2021 nie wpłynęła na sposób obliczania okresu zasiłkowego. Pani Regina wykorzystała 182 dni okresu zasiłkowego i nie przysługuje jej zasiłek chorobowy w związku z kolejną niezdolnością do pracy od 14-05-2021.

Na powyższym przykładzie widać sens zmian do jakich doprowadzi nowelizacja. ZUS będzie wypłacał mniej zasiłków, bo trudniej będzie przebywać na zasiłku dłużej niż 182 dni.

PRAWNIK ZUS. STAJEMY PO STRONIE OBYWATELA W SPORACH Z ZUS.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą kancelarii i skorzystania z naszych usług.

Zadzwoń 502 619 281 / napisz kancelaria@zawartka.pl

Jesteśmy dostępni od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 17:00.

SZYBKI KONTAKT PRZEZ FORMULARZ KONTAKTOWY:

Dodaj komentarz

Close Menu