SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI: +48 502-619-281 E-MAIL: kancelaria@zawartka.pl
ZATRUDNIENIE MAŁŻONKA NA UMOWĘ ZLECENIE – WYGRANA Z ZUS JASŁO

ZATRUDNIENIE MAŁŻONKA NA UMOWĘ ZLECENIE – WYGRANA Z ZUS JASŁO

Zatrudnienie małżonka na umowę zlecenie jest całkowicie legalne i powinno stanowić tytuł do ubezpieczeń społecznych – tak orzekł Sąd Okręgowy w Kielcach zmieniając decyzję ZUS Jasło w sprawie naszego Klienta.

Poniżej zdjęcie wyroku:

Wyrok jest nieprawomocny. ZUS złożył apelację. Zaskarżenie wyroku przez ZUS budzi zdziwienie, zważywszy na fakt, że ZUS nie stawił się na żadnej z wyznaczonych rozpraw oraz pozostawał bierny w całym toku postępowania sądowego.

ZATRUDNIENIE MAŁŻONKA NA UMOWĘ ZLECENIA – DECYZJA ZUS JASŁO

W decyzji ZUS ustalił na nowo schemat podlegania do ubezpieczeń, stwierdzając że mąż zatrudniony w firmie żony:

  1. Nie podlega do ubezpieczeń społecznych jako zleceniobiorca
  2. Podlega do ubezpieczeń społecznych jako osoba współpracująca.

ZUS przekształcił umowę zlecenie na współpracę. Efektem tego ‘zabiegu’ jest domiar składkowy nałożony przez ZUS na płatnika. Przy umowie zlecenia Płatnik uiszczał składki od wynagrodzenie otrzymywanego przez ubezpieczonego, które było powiązane z ilością godzin świadczonych usług. Natomiast przy tytule do ubezpieczeń jakim jest współpraca, płatnik byłyby zobowiązany do opłacania zryczałtowanych składek nie niższych niż standardowe składki płacone przez przedsiębiorców. O sprawie pisaliśmy już na blogu: UMOWA ZLECENIE Z MAŁŻONKIEM.

Pomimo wyraźnych interpretacji indywidualnych ZUS (link), w których organ uznawał za dopuszczalne zawarcie umowy zlecenia z małżonkiem, ZUS zaczął ostatnio na nowo podważać status zleceniobiorcy, szukając przy tym doraźnych korzyści finansowych. Takich spraw jest więcej i ZUS Jasło nie jest jedynym oddziałem, gdzie takie decyzje są wydawane. Tym bardziej cieszy uzyskanie pozytywnego wyroku sądu, bowiem dzięki wyraźnemu sprzeciwowi ze strony orzecznictwa ZUS może zaprzestać wydawania tego typu decyzji.

SĄD OKRĘGOWY W KIELCACH ZMIENIA DECYZJĘ ZUS I PRZYZNAJE NAM RACJĘ

Sąd Okręgowy w Kielcach przeprowadził bardzo skrupulatne postępowanie dowodowe w sprawie i nie dopatrzył się nieprawidłowości, czy nierzetelności w działaniach płatnika i ubezpieczonego. Zupełnie legalnym i zgodnym z obowiązującym prawem jest zawarcie umowy zlecenia pomiędzy małżonkami. Umowa zlecenia nie przekształca się z mocy prawa w tytuł do ubezpieczeń jakim jest współpraca, bo nie ma do tego podstaw prawnych. Fikcja prawna z art. 8 ust. 2 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych dotyczy tylko umów o pracę, a nie umów zlecenia. Wydany wyrok potwierdza, że praktyka ZUS, polegająca na podważaniu umowy zlecenia zawartej pomiędzy małżonkami, jako tytułu do ubezpieczeń, jest całkowicie błędna i pozbawiona podstaw. WARTO ODWOŁYWAĆ SIĘ OD DECYZJI ZUS!

Jeśli w Twojej sprawie ZUS wydał decyzję, z którą się nie zgadzasz, zgłoś się do PRAWNIK SPECJALIZUJĄCY SIĘ W SPRAWACH ZUS. Przeanalizujemy decyzję i odpowiemy, czy w Twojej sprawie są szanse na wygranie sprawy z ZUS. WARTO ODWOŁYWAĆ SIĘ OD DECYZJI ZUS i walczyć o swoje prawa.

SKUTECZNY PRAWNIK DO WALKI Z ZUS:

WYGRANA Z ZUS KRAKÓWWYGRANA Z ZUS TARNÓWWYGRANA Z ZUS CHRZANÓWWYGRANA Z ZUS NOWY SĄCZWYGRANA Z ZUS ELBLĄGWYGRANA Z ZUS PŁOCKWYGRANA Z ZUS RADOMWYGRANA Z ZUS CZĘSTOCHOWAWYGRANA Z ZUS ZABRZEWYGRANA Z ZUS CHORZÓWWYGRANA Z ZUS BIELSKO-BIAŁAWYGRANA Z ZUS WAŁBRZYCH WYGRANA Z ZUS RYBNIKWYGRANA Z ZUS OPOLEWYGRANA Z ZUS ZIELONA GÓRAWYGRANA Z ZUS SZCZECIN

Skontaktuj się z nami:

tel.: 502-619-281

e-mail: kancelaria@zawartka.pl

Jesteśmy dostępni od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 17:00.

SZYBKI KONTAKT PRZEZ FORMULARZ KONTAKTOWY:

Dodaj komentarz

Close Menu