SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI: +48 502-619-281 E-MAIL: kancelaria@zawartka.pl
CZY MAŁŻONEK MOŻE BYĆ ZATRUDNIONY NA UMOWĘ ZLECENIE

CZY MAŁŻONEK MOŻE BYĆ ZATRUDNIONY NA UMOWĘ ZLECENIE

Czy małżonek może być zatrudniony na umowę zlecenie? Zatrudnienie małżonka na umowę zlecenie 2023. Umowa zlecenie z małżonkiem. ZUS wydał interpretację w sprawie zatrudnienia współmałżonka na umowę zlecenia, a pomimo to zdarzają się przypadki gdzie organ rentowy przychodzi na kontrolę i podważa umowę zlecenie zawartą z małżonkiem. O tej niekonsekwencji w postępowaniu ZUS i zagrożeniach z tym związanych pisaliśmy już na blogu: UMOWA ZLECENIE Z MAŁŻONKIEM A SKŁADKI ZUS, UMOWA ZLECENIE Z MAŁŻONKIEM oraz ZATRUDNIENIE ŻONY W FIRMIE MĘŻA. Dziś wracamy do tego tematu, bo ostatnio napływa do nas bardzo duża liczba zapytań o konsultacje w sprawach, gdzie ZUS kontroluje umowy zlecenia zawierane między małżonkami. Przoduje tutaj podkarpacie i decyzje wydawane przez ZUS Oddział w Jaśle i różne inspektoraty podległe temu właśnie oddziałowi.

CZY MAŁŻONEK MOŻE BYĆ ZATRUDNIONY NA UMOWĘ ZLECENIE

Tendencję do przekształcania umowy zlecenie w tytuł do ubezpieczeń jakim jest współpraca jest widoczna szczególnie w jednym oddziale ZUS; mianowicie w ZUS Jasło. Odnoszę nieodparte wrażenie, że ZUS wydając decyzje, w których przekształca umowę zlecenie we -> współpracę „testuje” jak zachowają się względem wydawanych decyzji sądy ubezpieczeń społecznych, które „kontrolują” pracę ZUS. I tu jest ciekawie, bo po pierwsze z pewnością nie każdy pokrzywdzony bezprawną praktyką ZUS zaskarży decyzję odwołując się od niej do sądu. Po drugie, bardzo wiele osób nie korzysta z pomocy adwokata lub radcy prawnego specjalizującego się w sprawach ZUS i swoją sprawę prowadzi samodzielnie, co odbija się na wyniku sprawy. Zwyczajnie cały proceder ZUSowi się opłaca i tracą na tym obywatele.

Poniżej zamieszczamy przykładową decyzję wydane przez ZUS Jasło, w której ten Oddział ZUS podważył umowę zlecenie z małżonkiem i uznał ją za współpracę:

UMOWA ZLECENIE Z MAŁŻONKIEM NA CENZUROWANYM W ZUS

Jeśli otrzymałeś z ZUS zawiadomienie o wszczęciu postępowania w przedmiocie ustalenia podlegania do ubezpieczeń to powinieneś skontaktować się od razu z prawnikiem od spraw ZUS. Już same pytania, które przesyła ZUS w zawiadomieniu sugerują, że ZUS dąży do przekształcenia umowy zlecenia w umowę o pracę, a stąd jest już bardzo blisko do ustalenia współpracy (jest bowiem art. 8 ust. 2 ustawy systemowej, który wprost nakazuje traktowania umowy o pracę zawartej między małżonkami jako współpracy na gruncie ubezpieczeń społecznych).

Da się „uratować” umowę zlecenie jako tytuł do ubezpieczeń. Działania ZUS nie mają oparcia w obowiązujących przepisach, gdzie sam ZUS na mocy wydawanych interpretacji uznaje, że jest dopuszczalne zawarcie umowy zlecenia ze współmałżonkiem i dokonywanie rozliczeń składkowych z tego tytułu tak jak od umowy zlecenia. Niemniej jednak różne są stany faktyczne danej konkretnej sprawy, dlatego też zachęcamy również do korzystania z konsultacji prawnych przed nawiązaniem współpracy pomiędzy małżonkami na podstawie umowy zlecenia. Po przedstawieniu indywidualnego stanu faktycznego jesteśmy w stanie ocenić zagrożenia i ryzyka związane z zawarciem umowy zlecenie z małżonkiem i podpowiedzieć takie rozwiązania prawne, które pozwolą na uniknięcie problemów w przyszłości.

DLACZEGO TRZEBA MIEĆ PRAWNIKA DO WALKI Z ZUS? ADWOKAT ZUS CZY RADCA PRAWNY ZUS. KOGO WYBRAĆ DO OBSŁUGI SPRAWY PRZECIWKO ZUS?  SKONTAKTUJ SIĘ Z PRAWNIKIEM ZUS!

ZUS wydał decyzję, z którą się nie zgadzasz? Zgłoś się do nas już dziś! Kliknij w zakładkę kontakt i zobacz, jak możemy Ci pomóc w walce z ZUS.

SKUTECZNY PRAWNIK DO WALKI Z ZUS:

WYGRANA Z ZUS KRAKÓWWYGRANA Z ZUS TARNÓWWYGRANA Z ZUS CHRZANÓWWYGRANA Z ZUS NOWY SĄCZWYGRANA Z ZUS ELBLĄGWYGRANA Z ZUS PŁOCKWYGRANA Z ZUS RADOMWYGRANA Z ZUS CZĘSTOCHOWAWYGRANA Z ZUS ZABRZEWYGRANA Z ZUS CHORZÓWWYGRANA Z ZUS BIELSKO-BIAŁAWYGRANA Z ZUS WAŁBRZYCH WYGRANA Z ZUS RYBNIKWYGRANA Z ZUS OPOLEWYGRANA Z ZUS ZIELONA GÓRAWYGRANA Z ZUS SZCZECIN

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą kancelarii i skorzystania z naszych usług.

Zadzwoń 502 619 281 / napisz kancelaria@zawartka.pl

Jesteśmy dostępni od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 17:00.

SZYBKI KONTAKT PRZEZ FORMULARZ KONTAKTOWY:

Dodaj komentarz

Close Menu