SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI: +48 502-619-281 E-MAIL: kancelaria@zawartka.pl
POZORNOŚĆ UMOWY O PRACĘ ZUS 2023

POZORNOŚĆ UMOWY O PRACĘ ZUS 2023

POZORNOŚĆ UMOWY O PRACĘ ZUS. Kiedy ZUS może uznać umowę o pracę za pozorną? Jak udowodnić że umowa o pracę nie była pozorna? Kiedy umowa jest pozorna? Kiedy ZUS podważa zatrudnienie?

Pozorność umowy o pracę ZUS najczęściej wiąże z art. 83 Kodeksu cywilnego, który stanowi o pozornych oświadczeniach woli stron. Pozorna umowa to taka, gdzie strony „na papierze” składają podpis pod umową, której nie mają zamiaru realizować, a umowa o pracę ma służyć innemu celowi niż wykonywanie pracy.

Prowadzimy wiele spraw, w których ZUS zarzuca pozorność umowy o pracę. ZUS może wydać decyzję, w której stwierdza pozorność umowy o pracę i w konsekwencji odmawia pracownikowi zasiłku za okres choroby, ciąży, bądź innego zdarzenia ubezpieczeniowego ze względu na pozorność umowy. ZUS może wydać taką decyzję nawet jeżeli pracodawca płacił za pracownika składki. Samo opłacenie składek nie jest wystarczająca dla „ważności” umowy o pracę w świetle prawa ubezpieczeń społecznych.

POZORNOŚĆ UMOWY O PRACĘ ZUS 2023

Obecnie w prowadzonej praktyce obserwujemy tendencję do badania ważności umowy o pracę przez ZUS po zgłoszeniu wniosku o jakikolwiek zasiłek. W zasadzie każdy wniosek o zasiłek jest „sprawdzany” pod kątem tego, czy aby umowa o pracę nie została zawarta tylko w celu korzystania z prawa do zasiłku. Odnoszę przy tym wrażenie, że ZUS „na wyrost” zarzuca pozorność zatrudnienia. To znaczy nawet wówczas, gdy strony postępowania administracyjnego (tj. pracodawca i pracownik) przedstawią kompletny materiał dowodowy, to i tak ZUS doszukuje się luk i nieprawidłowości, tylko po to, aby zakwestionować umowę o pracę. Dzieje się tak zwłaszcza jeśli chodzi o umowy o pracę zawarte na okres do 3 miesięcy przed wystąpieniem z wnioskiem o zasiłek. Tego typu umowy ZUS z góry traktuje jako pozorne, zmierzające do wyłudzenia świadczeń z ubezpieczenia społecznego, a przecież nie zawsze tak jest.

POZORNOŚĆ UMOWY O PRACĘ ZUS – WAŻNA POMOC PRAWNA OD SAMEGO POCZĄTKU

Jeśli otrzymałeś zawiadomienie o wszczęciu postępowania wyjaśniającego z ZUS, to powinieneś od razu zgłosić się do kancelarii od spraw ZUS. Dzięki pomocy adwokata lub radcy prawnego specjalizującego się w sprawach ZUS masz większe szanse przekonać ZUS, że umowa o pracę stanowi ważny tytuł do ubezpieczeń społecznych. Wiemy na co zwracać uwagę odpowiadając do ZUS i jakie dowody przedstawić, tak aby uniknąć podważenia umowy o pracę przez ZUS. Wiele spraw ZUS kończy się pomyślnie, tylko ważne jest, aby były sensownie poprowadzone od samego początku.

KONTAKT Z KANCELARIĄ  – PORADY PRAWNE, PROWADZENIE SPRAW SĄDOWYCH I PRZED ORGANAMI ADMINISTRACJI

Jeśli chciałbyś uzyskać poradę prawną, lub też zlecić poprowadzenie sprawy sądowej, reprezentowanie Ciebie w postępowaniu przed ZUS, zachęcam do kontaktu.

Prowadzimy sprawy przed Sądami w całej Polsce, w tym przed Sądem Najwyższym w Warszawie.

ZGŁOŚ SIĘ DO NAS JUŻ DZIŚ!

CO MOŻEMY DLA CIEBIE ZROBIĆ?

ODWOŁANIE OD DECYZJI ZUS

APELACJA ZUS

SKARGA KASACYJNA ZUS

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą kancelarii i skorzystania z naszych usług.

Zadzwoń 502 619 281 / napisz kancelaria@zawartka.pl

Jesteśmy dostępni od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 17:00.

SZYBKI KONTAKT PRZEZ FORMULARZ KONTAKTOWY:

Dodaj komentarz

Close Menu