SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI: +48 502-619-281 E-MAIL: kancelaria@zawartka.pl
ROZWÓD W KRAKOWIE PO 60. ROKU ŻYCIA

ROZWÓD W KRAKOWIE PO 60. ROKU ŻYCIA

Rozwód w Krakowie po 60. roku życia. Rozwód Kraków. Rozwody w Krakowie. Prawnik rozwód Kraków. Najstarszy Klient, dla którego przygotowywaliśmy pozew o rozwód miał w momencie składania pozwu rozwodowego w Krakowie skończone 80 lat życia. Tak drodzy Państwo, rozwód to nie tylko domena ludzie młodych. Na ten ważny krok w życiu coraz częściej decydują się emeryci.

Planujesz złożyć pozew o rozwód. Chcesz się rozwieść. Zostałeś pozwany w sprawie rozwodowej. Szukasz kancelarii w Krakowie specjalizującej się w rozwodach. Potrzebujesz pomocy i szukasz Adwokat rozwód Kraków, Prawnik rozwód Kraków, radca prawny od rozwodów w Krakowie? Dobrze trafiłeś. Prowadzimy sprawy o rozwód w Krakowie i okolicach.

ROZWÓD W KRAKOWIE PO 60. ROKU ŻYCIA

Przepisy nie różnicują w zakresie możliwości złożenia pozwu rozwodowego. Stąd można domagać się rozwodu bez względu na wiek, czy staż w małżeństwie. Przesłanki udzielenia rozwodu są takie same bez względu na wiek małżonków.

Przyczyn żądania rozwodu po 60-tce jest wiele. Bardzo często słyszymy od Klientów, że nie chcą aby „druga połówka” miała możliwość pobierania renty rodzinnej. Trzeba pamiętać, że jednym ze skutków orzeczenia rozwiązania małżeństwa przez rozwód jest utrata prawa do wdowiej renty rodzinnej. Nie zawsze sam rozwód oznacza pozbawienie małżonka rozwiedzionego prawa do renty rodzinnej. Regulacja prawna przewiduje, iż małżonka rozwiedziona ma prawo do renty rodzinnej jeżeli miała w dniu śmierci męża prawo do alimentów z jego strony ustalone wyrokiem lub ugodą sądową.

ROZWÓD W KRAKOWIE PO 60. ROKU ŻYCIA

Tak jak w każdym innym postępowaniu o rozwód, Sąd bada czy między małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia. Zgodnie z orzecznictwem, wspólne pożycie w rozumieniu art. 23 k.r.o. polega na duchowej, fizycznej oraz gospodarczej więzi małżonków, stanowiącej cel małżeństwa i umożliwiającej realizację jego podstawowych zadań. Rozkład pożycia jest procesem rozciągniętym w czasie, a nie zdarzeniem jednorazowym jest zupełny dopiero wtedy, gdy uległy zerwaniu wszystkie wymienione więzi łączące małżonków (por. wyrok Sądu Najwyższego z dnia 22 października 1999 r., III CKN 386/98).

W prawie istnieją też przesłanki negatywne orzeczenia rozwodu. O ile w przypadku osób po 60-tce raczej nie będziemy mieć do czynienia z oceną dopuszczalności rozwodu ze względu na dobro wspólnych małoletnich dzieci (bo te zwyczajnie są już odchowana). Często w tego rodzaju sprawach pojawia się kwestia oceny dopuszczalności rozwodu pod kątem sprzeczności z zasadami współżycia społecznego. Na gruncie przesłanki negatywnej uniemożliwiającej orzeczenie rozwodu, jaką jest sprzeczność z zasadami współżycia społecznego w orzecznictwie zarysowały się dwa odmienne poglądy. Mianowicie z jednej strony uznano, iż orzeczenie rozwodu nie pozostaje w sprzeczności z zasadami współżycia, mimo ciężkiej choroby pozwanej (tak w wyroku Sądu Najwyższego z dnia 19 maja 1998 r., II CKN 752/97). W innym orzeczeniu stwierdzono, że orzeczenie rozwodu może okazać się sprzeczne z zasadami współżycia społecznego zwłaszcza wówczas, gdy jedno z małżonków jest nieuleczalnie chore, wymaga pomocy i rozwód dla niego stanowi rażącą krzywdę (por. wyrok Sądu Najwyższego z dnia 9 października 1998 r., III CKN 573/98). Każdą sprawę należy poddać indywidualnej ocenie, niemniej przy rozwodach po 60. roku życia Sądy mogą przykładać większą wagę do badania dopuszczalności orzeczenia rozwodu pod kątem sprzeczności z zasadami współżycia społecznego.

ROZWÓD W KRAKOWIE – TRUDNIEJ O ROZWÓD PO 60. ROKU ŻYCIA?

W artykule zamieszczonym na portalu dziennika Rzeczpospolita, wskazywano że starszym trudniej dostać rozwód, bowiem „tego rodzaju sprawy rozwodowe nieco różnią się od tych, które dotyczą ludzi młodych, a sądy nie udzielają ich wcale tak chętnie”. Rzeczywiście czasem bywa z tym problem, jednak jest to sprawa o rozwód jak każda inna. Cytując za przywołanym wyżej artykułem, „Sprawy rozwodowe wymagają wyjątkowego taktu, a co za tym idzie odpowiedniej obsady sędziowskiej i dobrze dobranych pełnomocników. Trzeba dociec przyczyn konfliktu, bo czasem ludzie po prostu potrzebują wysłuchania. W takim przypadku bardzo ważny jest sędzia z empatią”. Oczywiście, tu pełna zgoda – decydując się na założenie sprawy o rozwód warto już na wstępie pomyśleć o pomocy adwokata, prawnika, radcy prawnego od rozwodów. Adwokat, prawnik lub radca prawny od rozwodów pomoże przeprowadzić przez cały proces sądowy, w tym: przygotuje pozew o rozwód oraz inne niezbędne dokumenty, wyjaśni oraz podpowie na co zwrócić uwagę. Jeżeli myślisz o rozwodzie i potrzebujesz pomocy prawnej, skontaktuj się z nami już dziś. Zadzwoń 502-619-281 lub wyślij e-mail: kancelaria@zawartka.pl

Rozwód Kraków. Rozwody w Krakowie. Prawnik rozwód Kraków. Potrzebujesz prawnika od rozwodów w Krakowie? Szukasz dobrego radcy prawnego rozwodowego w Krakowie? Skontaktuj się z nami już dziś.

Prowadzimy bardzo dużą ilość spraw z zakresu prawa rodzinnego. Najwięcej Klientów zgłasza się odnośnie spraw rozwodowych. Dbamy o zabezpieczenie interesu prawnego Klienta. Prowadzimy również sprawy o podział majątku wspólnego oraz o alimenty.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą kancelarii i skorzystania z naszych usług.

Zadzwoń 502 619 281 / napisz kancelaria@zawartka.pl

Jesteśmy dostępni od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 17:00.

SZYBKI KONTAKT PRZEZ FORMULARZ KONTAKTOWY:

Dodaj komentarz

Close Menu