SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI: +48 502-619-281 E-MAIL: kancelaria@zawartka.pl
CZY ALIMENTY MOŻNA USTALIĆ BEZ SĄDU

CZY ALIMENTY MOŻNA USTALIĆ BEZ SĄDU

Umowa alimentacyjna; czy alimenty można ustalić bez sądu? Na profinfo.pl w artykule „Alimenty – 40 najczęstszych pytań i odpowiedzi” zadano pytanie Czy obowiązek alimentacyjny może być uregulowany jedynie w wyroku sądu? Otóż przepis art. 138 krio stanowi, że w razie zmiany stosunków można żądać zmiany orzeczenia lub umowy dotyczącej obowiązku alimentacyjnego. Przepis mówi o zmianie „orzeczenia lub umowy”. Oznacza to, że przepisy polskiego prawa dopuszczają zawarcie umowy ustalającej alimenty. Warto mieć świadomość, że istnieje taka opcja i można wybrać ugodę alimentacyjna u notariusza zamiast postępowania sądowego.

Przepis nie przewiduje jaka to ma być umowa – w formie ustnej / mejlowej / pisemnej / notarialnej? W tym zakresie ustawodawca pozostawił swobodę stronom umowy o alimenty. Należy jednak pamiętać o starej rzymskiej zasadzie verba volant, scripta manent – z przezorności ustalenia co do wysokości alimentów należy zawrzeć co najmniej w formie pisemnej, tak aby później nie było sporów na tym tle. W praktyce inne uregulowania prawne wymusiły, aby alimenty ustalone umową były spisane w formie aktu notarialnego (chodzi np. o uprawnienie do świadczeń 500+ na dziecko – pisze o tym DGP). Ważne jest także to, że jak wyjaśnia krakowskinotariusz.pl, forma aktu notarialnego ma taką samą moc jak wyrok sądu – jest równorzędnym tytułem egzekucyjnym. Jeśli zobowiązany nie płaci alimentów ustalonych w umowie notarialnej, wówczas z łatwością można uzyskać klauzulę wykonalności i przekazać sprawę do egzekucji przez komornika.

ALIMENTY USTALONE UMOWĄ – KIEDY MOGĄ ZOSTAĆ ZMIENIONE

Alimenty ustalić nie tylko w sądzie. Może to być umowa – ważne, aby była ona sporządzona w formie aktu notarialnego. W praktyce przeglądania różnych umów notarialnych ustalających alimenty spotykam się bardzo często z tym, że notariusze wpisują czas obowiązywania umowy – np. umowa alimentacyjna zawierana jest na 2 lata, czy na 5 lat. Co wtedy, czy można domagać się zmiany takiej umowy przez sąd? Uważam, że umowy notarialne o alimenty powinny zawierać klauzulę, w myśl której w razie zmiany stosunków można żądać zmiany umowy. Zawarcie umowy alimentacyjnej na czas oznaczony nie wyklucza możliwości domagania się zmiany wysokości alimentów jeśli zajdą ku temu przyczyny – np. Jan Kowalski osiągał bardzo dobre zarobki rzędu 20.000 ,- zł miesięcznie i zgodził się na umowę alimentacyjną, w której ustalił z matką dziecka alimenty w kwocie 2.000 ,-; jednak sytuacja zmieniła się istotnie, bowiem Jan Kowalski zmienił pracę i zarabia 4.000 ,-. Tak istotna zmiana powoduje, że alimenty powinny być ustalone w niższej wysokości niż dotychczas. Pomimo że umowa alimentacyjna była zawarta na czas określony, Jan Kowalski może domagać się obniżenia alimentów.

Planujesz złożyć pozew o alimenty. Chcesz domagać się podwyższenia alimentów. Szukasz kancelarii w Krakowie specjalizującej się w sprawach o alimenty? Potrzebujesz pomocy i szukasz Adwokat alimenty Kraków, Prawnik alimenty Kraków, radca prawny od alimentów w Krakowie? Dobry prawnik od alimentów pomoże wygrać sprawę o alimenty. Prowadzimy sprawy o alimenty w Krakowie. Działamy także w okolicznej Bochni, Niepołomicach, Wieliczce, Miechowie, Myślenicach, Chrzanowie, Brzesku i Olkuszu.

Przygotowujemy dla Ciebie pozew o alimenty i poprowadzimy Twoją sprawę o alimenty w sądzie.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą kancelarii i skorzystania z naszych usług.

Zadzwoń 502 619 281 / napisz kancelaria@zawartka.pl

Jesteśmy dostępni od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 17:00.

SZYBKI KONTAKT PRZEZ FORMULARZ KONTAKTOWY:

Dodaj komentarz

Close Menu