SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI: +48 502-619-281 E-MAIL: kancelaria@zawartka.pl
USTAWA DEZUBEKIZACYJNA POMOC PRAWNA

USTAWA DEZUBEKIZACYJNA POMOC PRAWNA

Ustawa dezubekizacyjna pomoc prawna. Na mocy ustawa z dnia 16 grudnia 2016 r. wprowadzono drugą ustawę dezubekizacyjną. Ustawa zaczęła obowiązywać od 1 stycznia 2017 r. Szacuje się, że ZER MSW wydał ok. 50 tys. decyzji o obniżeniu świadczeń ws. uprawnionych emerytów, rencistów lub ich rodzin.

Informowaliśmy na blogu o „odmrożeniu” spraw dezubekizacyjnych w warszawskim sądzie (link). Dotarliśmy do zarządzenia kierownika sekcji ds. odwołań od decyzji zmniejszających wysokość emerytur i rent byłym funkcjonariuszom pełniącym służbę na rzecz totalitarnego państwa XIII Wydziału Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, w którym nakazuje się „uruchomienie” po 250 spraw miesięcznie.

USTAWA DEZUBEKIZACYJNA POMOC PRAWNA

Jeśli Państwa sprawa pozostaje nadal zawieszona, należy zwrócić się do Sądu z wnioskiem o podjęcie zawieszonego postępowania. Dla osób spoza Warszawy, można także rozważyć wniosek o przekazanie sprawy przez sąd w Warszawie do innego sądu równorzędnego właściwego ze względu na miejsce zamieszkania Wnioskodawcy (np. jeśli sprawa dotyczy osoby z Rzeszowa, można złożyć wniosek o przekazanie jej do Sądu Okręgowego w Rzeszowie, IV Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych Pl. Śreniawitów 3, 35-959 Rzeszów – tj. do sądu miejscowego właściwego dla Odwołującego się).

USTAWA DEZUBEKIZACYJNA POMOC PRAWNA – UTAJNIONE STATYSTKI

Nie warto zbytnio przywiązywać się do statystyk, ale pewną ciekawostką jest fakt, że Ministerstwo konsekwentnie odmawia udostępnienia danych na temat tego ile spraw ZER wygrał prawomocnie dotychczas z osobą uprawnioną, a ile przegrał nieprawomocnie oraz prawomocnie.

Wrzucanie wszystkich do jednego worka, automatyzm obniżania emerytur i rent byłym funkcjonariuszom nijak się ma do standardów demokratycznego państwa prawnego. Ustawa dezubekizacyjna stosuje zbiorową odpowiedzialność prawną, a ZER MSW uznaje się za związany informacją IPN i nie bada służby konkretnej osoby tylko z automatu obniża świadczenie.

Sądy weryfikują decyzje ZER MSW o obniżeniu świadczeń przez pryzmat nie tylko przynależności do danej formacji, ale indywidualnych czynów odwołujących się.

W orzecznictwie sądów ubezpieczeń społecznych powszechnie przyjmuje się, że „miejsce pracy i czas pełnienia służby nie może być jedynym kryterium pozbawienia prawa do zaopatrzenia emerytalnego osób, które proces weryfikacji przeszły i pracowały już w wolnej Polsce. Sądy muszą badać przebieg służby, czy dana osoba dopuszczała się czynów naruszających prawa człowieka, czy zwalczała opozycję demokratyczną, nie tylko na podstawie zaświadczeń wystawionych przez IPN, ale także na podstawie konkretnej drogi życiowej. Wtedy można ocenić, czy obniżenie emerytury było zasadne” (tak na przykład w wyroku Sądu Okręgowego w Zielonej Górze z dnia 3 lutego 2021 r., IV U 1689/20 – wyrok prawomocny przyznający odwołującemu prawo do emerytury policyjnej i policyjnej renty inwalidzkiej, poczynając od dnia 1 października 2017 r. na zasadach ustalonych przed tym dniem).

USTAWA DEZUBEKIZACYJNA POMOC PRAWNA. Współpracę zaczynamy zwykle od konsultacji prawnej, podczas której wnikliwie analizujemy sprawę Klienta poznając jego problem i szukając możliwych dróg do jego rozwiązania. Przedstawiamy wycenę sprawy, dzięki czemu Klient z góry wie jakie koszty poniesie powierzając nam swoją sprawę.

Prowadzimy sprawy z odwołań od decyzji obniżających emerytury lub renty w zw. z ustawą dezubekizacyjną na terenie całego kraju.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą kancelarii i skorzystania z naszych usług.

Zadzwoń 502 619 281 / napisz kancelaria@zawartka.pl

Jesteśmy dostępni od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 17:00.

SZYBKI KONTAKT PRZEZ FORMULARZ KONTAKTOWY:

Dodaj komentarz

Close Menu