SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI: +48 502-619-281 E-MAIL: kancelaria@zawartka.pl
ALIMENTY NA BYŁEGO MAŁŻONKA

ALIMENTY NA BYŁEGO MAŁŻONKA

Alimenty na byłego małżonka. Jak długo alimenty na żonę? Kiedy trzeba płacić alimenty dla byłej żony? Czy mąż może płacić alimenty na żonę? Kiedy wygasa obowiązek alimentacyjny wobec byłego małżonka? Jak pozbyć się alimentów na byłą żonę? Czy fundusz alimentacyjny wypłaca alimenty na żonę?

Alimenty na byłego małżonka to temat często poruszany przy decyzji o wniesieniu do sądu pozwu o rozwód. Od czego zależy obowiązek alimentacyjny między małżonkami, do kiedy trzeba płacić alimenty na byłą żonę/męża, od czego zależy wysokość alimentów na małżonka?

Planujesz złożyć pozew o alimenty. Chcesz domagać się podwyższenia alimentów. Szukasz kancelarii w Krakowie specjalizującej się w sprawach o alimenty? Potrzebujesz pomocy i szukasz Adwokat alimenty Kraków, Prawnik alimenty Kraków, radca prawny od alimentów w Krakowie? Dobry prawnik od alimentów pomoże wygrać sprawę o alimenty. Prowadzimy sprawy o alimenty w Krakowie. Działamy także w okolicznej Bochni, Niepołomicach, Wieliczce, Miechowie, Myślenicach, Chrzanowie, Brzesku i Olkuszu.

ALIMENTY NA BYŁEGO MAŁŻONKA

Obowiązek alimentacyjny wobec byłego małżonka reguluje art. 60 Kodeksu rodzinnego. Jak celnie wskazuje portal bezprawnik.pl „kwestia alimentów na byłego małżonka jest ściśle związana z orzekaniem o winie. To właśnie od tego, komu sąd przypisze odpowiedzialność za rozpad pożycia małżeńskiego, będą zależeć, kiedy i na jak długo powstanie obowiązek alimentacyjny”.

Zgodnie z przepisami małżonek uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia nie może żądać alimentów od małżonka niewinnego. W pozostałych przypadkach, tj. gdy sąd nie orzekał o winie przy rozwodzie lub ustalił, że oboje małżonkowie ponoszą winę za rozkład pożycia – małżonkowie mogą żądać alimentów, jednak konieczne jest spełnienie dodatkowych przesłanek. Oznacza to, że nie tylko winny rozkładu pożycia może płacić alimenty na byłego małżonka.

Roszczenie o alimenty od małżonka można zgłosić w pozwie o rozwód. W wyroku rozwodowym sąd może rozstrzygnąć także o alimentach na byłego małżonka. Najczęściej jednak z pozwem o alimenty na byłego małżonka występuje się już po orzeczeniu rozwodu w osobnym postępowaniu prowadzonym przez sąd rejonowy.

[CIEKAWOSTKA] Alimenty zasądzone w wyroku rozwodowym na rzecz rozwiedzionego małżonka są płatne nie od daty wyroku, ale dopiero od daty jego uprawomocnienia się, przed tą bowiem datą obowiązek alimentacyjny z art. 60 k.r.o. w ogóle nie powstaje. Brak określenie w wyroku daty, od jakiej alimenty mają być płatne niczego zmienić nie może, ponieważ datę tę stanowi, z mocy samego prawa, data uprawomocnienia się wyroku orzekającego rozwód. Alimenty orzeczone w wyroku rozwodowym mogą być sporne nie tylko, co do wysokości, ale również, co do zasady i w wypadku zaskarżenia tego rozstrzygnięcia, wyrok w częściach orzekających rozwód i o alimentach, uprawomocni się w różnych datach (por. postanowienie Sądu Najwyższego z dnia 18 stycznia 2019 r. III CZP 63/18).

KIEDY TRZEBA PŁACIĆ ALIMENTY NA BYŁEGO MAŁŻONKA

Co do zasady przepisy uzależniają możliwość żądania alimentów przez byłego małżonka od popadnięcia przez dochodzącego alimentów w niedostatek. Jak wskazał Sąd Okręgowy Warszawa-Praga w wyroku z dnia 24 października 2019 r., VII U 1121/19: „Prawidłowe wyłożenie ustawowego pojęcia „niedostatku”, którym posługuje się art. 60 § 1 k.r.o., wymaga uwzględnienia całokształtu okoliczności charakteryzujących życiowe i majątkowe położenie rozwiedzionego małżonka domagającego się świadczenia alimentacyjnego od byłego współmałżonka. Mieć należy przy tym na uwadze, iż do przyjęcia niedostatku wystarcza, że środki uprawnionego nie są dostateczne do samodzielnego utrzymania się, nie jest zaś konieczne ustalenie, że uprawniony w ogóle nie ma żadnych środków do utrzymania się; chodzi tu o sytuację, w której osoba uprawniona nie może w pełni zaspokoić swoich usprawiedliwionych potrzeb”.

Gdy orzeczenie rozwodu nastąpiło z winy tylko jednego małżonka, wówczas małżonek niewinny może domagać się alimentów od małżonka winnego chociażby małżonek niewinny nie znajdował się w niedostatku. Jest to tak zwany rozszerzony obowiązek alimentacyjny i swoista „kara” dla małżonka uznanego za winnego rozkładu pożycia, który musi liczyć się z obowiązkiem zapłaty alimentów nawet jeśli małżonek niewinny nie popadł w niedostatek. W tym wypadku małżonek niewinny będzie musiał udowodnić przed sądem, że rozwód pociągnął za sobą istotne pogorszenie jego sytuacji materialnej.

KIEDY WYGASA OBOWIĄZEK ALIMENTACYJNY WOBEC BYŁEGO MAŁŻONKA

Kiedy wygasa obowiązek alimentacyjny wobec byłego małżonka? Zgodnie z przepisami obowiązek alimentacyjny między małżonkami wygasa w razie zawarcia przez uprawnionego do alimentów nowego małżeństwa lub po upływie 5 lat od orzeczenia rozwodu. W sytuacji gdy zobowiązanym do zapłaty alimentów, jest małżonek rozwiedziony uznany za winnego rozkładu pożycia, obowiązek alimentacyjny nie wygasa z upływem pięciu lat od orzeczenia rozwodu. Jest to kolejna swoista „kara” jaką ustawodawca przewidział dla małżonka uznanego za winnego rozkładu pożycia.

Alimenty Kraków. Alimenty w Krakowie. Prawnik alimenty Kraków. Potrzebujesz prawnika od alimentów w Krakowie? Szukasz dobrego radcy prawnego w sprawie o alimenty w Krakowie?  Alimenty pomoc prawna Kraków. Skontaktuj się z nami już dziś.

Prowadzimy bardzo dużą ilość spraw z zakresu prawa rodzinnego. Reprezentujemy Klientów w sprawach o alimenty w Krakowie. Dbamy o zabezpieczenie interesu prawnego Klienta.

Przygotowujemy dla Ciebie pozew o alimenty i poprowadzimy Twoją sprawę o alimenty w sądzie.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą kancelarii i skorzystania z naszych usług.

Zadzwoń 502 619 281 / napisz kancelaria@zawartka.pl

Jesteśmy dostępni od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 17:00.

SZYBKI KONTAKT PRZEZ FORMULARZ KONTAKTOWY:

Dodaj komentarz

Close Menu