SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI: +48 502-619-281 E-MAIL: kancelaria@zawartka.pl
L4 NA ETACIE A DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA

L4 NA ETACIE A DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA

L4 na etacie a działalność gospodarcza. L4 na etacie a prowadzenie działalności gospodarczej. Prowadzenie firmy na etacie a zwolnienie lekarskie. Zasiłek chorobowy a wykonywanie pracy przez przedsiębiorcę. Co wolno robić przedsiębiorcy na L4? Coraz częściej nie tylko jesteśmy zatrudnieni na etacie, ale także równolegle prowadzimy własną firmę. Używając ZUSowskiej nowomowy, jest to przypadek zbiegu tytułów do ubezpieczeń.

Pytanie co w przypadku gdy się rozchorujemy i pójdziemy na zwolnienie lekarskie w pracy, czy wówczas można prowadzić działalność gospodarczą?

DLACZEGO TRZEBA MIEĆ PRAWNIKA DO WALKI Z ZUS? ADWOKAT ZUS CZY RADCA PRAWNY ZUS. KOGO WYBRAĆ DO OBSŁUGI SPRAWY PRZECIWKO ZUS?  SKONTAKTUJ SIĘ Z PRAWNIKIEM ZUS!

Skorzystaj z fachowej pomocy specjalistów w sprawach ubezpieczeń społecznych.

Zadzwoń 502 619 281 / napisz kancelaria@zawartka.pl 

Jesteśmy dostępni od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 17:00.

L4 NA ETACIE A DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA

Jak wskazał portal poradnikprzedsiebiorcy.plNiezależnie od tego, czy przedsiębiorca w ramach działalności podlega dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu, w przypadku zwolnienia lekarskiego nie będzie mógł prowadzić firmy, zgodnie z przepisami nie można bowiem wykonywać żadnej pracy zarobkowej, będąc na zwolnieniu lekarskim”.

To częsty błąd wielu osób, które nieświadomie popadają w konflikt z prawem i przy okazji w spór z ZUS, który często kończy się w sądzie. Będąc na zwolnieniu lekarskim na etacie nie można równocześnie prowadzić własnej firmy, bo grozi to utratą prawa do zasiłku chorobowego.

Po zmianach do ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, które weszły w życie z dniem 18 września 2021 r., teraz nie ma już wątpliwości, że za nienależnie pobrane świadczenie uważa się świadczenia z tytułu niezdolności do pracy spowodowanej chorobą z ubezpieczenia chorobowego lub wypadkowego, co do których stwierdzono, że w okresie ich pobierania świadczeniobiorca wykonywał w okresie orzeczonej niezdolności do pracy pracę zarobkową lub wykorzystywał zwolnienie od pracy w sposób niezgodny z celem tego zwolnienia (art. 84 ust. 2 pkt 3 dodany przez art. 1 pkt 29 lit. c ustawy z dnia 24 czerwca 2021 r.  Dz.U. 2021 poz. 1621).

Na gruncie nowych przepisów wykonywanie jakiejkolwiek pracy zarobkowej w czasie orzeczonej niezdolności do pracy będzie z automatu oznaczało, że ubezpieczony traci prawo do zasiłku za cały okres tego zwolnienia.

Spór z ZUS sprowadza się do rozstrzygnięcia kwestii czy przedsiębiorca w trakcie L4 na etacie rzeczywiście prowadził działalność gospodarczą. Metodyka działania ZUS jest ukierunkowana interesem prawnym organu, czyli chęcią pozbawienia ubezpieczonego prawa do zasiłku. Stąd nie należy traktować decyzji ZUS jako „prawdy objawionej”. Trzeba podejść do sprawy krytycznie, mając na uwadze, że ZUS nie jest obiektywnym arbitrem, szczególnie że jest sędzią we własnej sprawie.  Często dla ZUS wystarczającym argumentem na okoliczność, że przedsiębiorca prowadził działalność gospodarczą w czasie gdy pobierał zasiłek chorobowy będąc na zwolnieniu lekarskim jest fakt generowania obrotu na działalności. Wystawianie faktur w firmie w czasie L4 na etacie stanowi dla ZUS przesłankę do wydania decyzji o zwrocie zasiłku chorobowego. Bardzo często decyzje ZUS są zwykłym testem dla ubezpieczonego. Wystarczy bowiem wykazać, że faktury wystawiał ktoś inny np. żona zatrudniona w firmie męża, czy rodzina pomagająca w biznesie, co prowadzi do podważenia decyzji ZUS w sądzie. Natomiast wiele osób nie odwołuje się od decyzji ZUS, co powoduje że ZUS wygrywa sprawy w przedbiegach. Zachęcamy do składania odwołania od decyzji ZUS w tego typu sprawach, bo ZUS nie zawsze ma rację.

PRAWNIK ZUS. STAJEMY PO STRONIE OBYWATELA W SPORACH Z ZUS.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą kancelarii i skorzystania z naszych usług.

Zadzwoń 502 619 281 / napisz kancelaria@zawartka.pl

Jesteśmy dostępni od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 17:00.

SZYBKI KONTAKT PRZEZ FORMULARZ KONTAKTOWY:

Dodaj komentarz

Close Menu