SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI: +48 502-619-281 E-MAIL: kancelaria@zawartka.pl
WYJAŚNIENIA DLA ZUS W SPRAWIE ZATRUDNIENIA

WYJAŚNIENIA DLA ZUS W SPRAWIE ZATRUDNIENIA

Wyjaśnienia do ZUS w sprawie zatrudnienia. JAK UDOWODNIĆ ŻE UMOWA NIE BYŁA POZORNA? Jak napisać wyjaśnienie do ZUS? Otrzymałeś zawiadomienie z ZUS o wszczęciu postępowania wyjaśniającego odnośnie umowy o pracę i potrzebujesz pomocy prawnika? Nie bagatelizuj sprawy i potraktuj ją poważnie. W wielu przypadkach brak współdziałania z prawnikiem specjalizującym się w sprawach ZUS, będzie oznaczał może prowadzić do podważenia umowy o pracę przez ZUS i wydania decyzji o niepodleganiu do ubezpieczeń.

WYJAŚNIENIA DLA ZUS W SPRAWIE ZATRUDNIENIA

Zwykle ZUS daje ekstremalnie mało czasu na udzielenie wyjaśnienia do ZUS w sprawie zatrudnienia. Odpowiedzi na szereg pytań o zatrudnienie musisz udzielić najczęściej do 7 dni od daty odebrania pism z ZUS. Faktycznie powinieneś udzielić odpowiedzi w tym terminie, przy czym również później możesz uzupełnić wyjaśnienia do ZUS w sprawie zatrudnienia.

ZUS obowiązują ogólne reguły postępowania, wyrażone w kodeksie postępowania administracyjnego m.in. ZUS powinien z urzędu lub na wniosek stron podejmować wszelkie czynności niezbędne do dokładnego wyjaśnienia stanu faktycznego (art. 7 k.p.a.). Ponadto ZUS, jako organ administracji publicznej, jest obowiązany w sposób wyczerpujący zebrać i rozpatrzyć cały materiał dowodowy (art. 77 § 1 k.p.a.).

Prymat szybkości postępowania nie może przeważać nad jego rzetelnością, co niestety często ma miejsce w sprawach, w których ZUS bada pozorność zatrudnienia.

WYJAŚNIENIA DLA ZUS W SPRAWIE ZATRUDNIENIA – POMOC PRAWNA

Niestety w wielu przypadkach spraw Klientów okazuje się, że ZUS nie jest zainteresowany rzetelnym zgromadzeniem materiału dowodowego i jego oceną. Na pismach z ZUSu z wezwaniem do udzielenia wyjaśnienia w sprawie zatrudnienia widnieje z reguły kontakt do urzędnika prowadzącego daną sprawę. Najczęściej po kontakcie z urzędnikiem informuje on, że przekazane materiały są wystarczające i nie trzeba nic uzupełniać. Jakież jest później zdziwienie, gdy okazuje się że w decyzji ZUS zarzuca liczne braki w materiale dowodowym i wykorzystuje je jako argument przeciwko pracownikowi na okoliczność pozorności zatrudnienia. Dla przykładu ZUS zarzuca, że np. strony nie przedłożyły oświadczeń osób postronnych (np. klientów, kontrahentów), którzy mogliby potwierdzić zatrudnienie. Dlatego tak ważna jest tutaj pomoc ze strony adwokata lub radcy prawnego specjalizującego się w sprawach ZUS. ZUS na etapie postępowania wyjaśniającego jest trochę sędzią we własnej sprawie (sam jest zainteresowany określonym wynikiem prowadzonego postępowania), stąd trudno o obiektywizm wymagany przepisami prawa. W wielu przypadkach rzetelnie poprowadzone postępowanie wyjaśniające prowadzi do uwzględnienia argumentów strony i udaje się tym samym uniknąć postępowania sądowego.

Jeśli otrzymałeś pismo z ZUS, w którym ZUS wzywa cię do wyjaśnienia w sprawie zatrudnienia, to powinieneś zgłosić się do nas jak najszybciej. Prowadzimy tego typu sprawy w całej Polsce. Konsultacji udzielamy również zdalnie przez komunikatory do rozmów online typu MS Teams, Google Meet.

KONTAKT Z KANCELARIĄ  – PORADY PRAWNE, PROWADZENIE SPRAW SĄDOWYCH I PRZED ORGANAMI ADMINISTRACJI

Jeśli chciałbyś uzyskać poradę prawną, lub też zlecić poprowadzenie sprawy sądowej, reprezentowanie Ciebie w postępowaniu przed ZUS, zachęcam do kontaktu.

Prowadzimy sprawy przed Sądami w całej Polsce, w tym przed Sądem Najwyższym w Warszawie.

ZGŁOŚ SIĘ DO NAS JUŻ DZIŚ!

CO MOŻEMY DLA CIEBIE ZROBIĆ?

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą kancelarii i skorzystania z naszych usług.

Zadzwoń 502 619 281 / napisz kancelaria@zawartka.pl

Jesteśmy dostępni od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 17:00.

SZYBKI KONTAKT PRZEZ FORMULARZ KONTAKTOWY:

Dodaj komentarz

Close Menu