SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI: +48 502-619-281 E-MAIL: kancelaria@zawartka.pl
CZY DA SIĘ WYGRAĆ SPRAWĘ Z ZUSEM?

CZY DA SIĘ WYGRAĆ SPRAWĘ Z ZUSEM?

Są trzy rodzaje kłamstw: kłamstwa, bezczelne kłamstwa i statystyki 🙂 To powiedzenie, przypisywane Markowi Twainowi, traktuje statystyki jako coś czemu nie należy zbytnio ufać. Jednak, zachowując dozę ostrożności, warto czasem zerknąć do różnych zestawień.

W odpowiedzi na interpelację poselską zamieszczoną na stronie internetowej Sejmu znalazły się ciekawe dane liczbowe odnośnie spraw decyzji wydawanych przez ZUS stwierdzających niepodleganie ubezpieczeniom społecznym pracowników.

W roku 2015 oddziały ZUS w całej Polsce wydały łącznie 5.322 decyzji o wyłączeniu z ubezpieczenia społecznego pracowników (samych pracowników, bez DG), z czego 2.694 decyzje dotyczyły kobiet w ciąży.

Z 2.694 wydanych decyzji odwołania wniesiono raptem w 1.510 spraw (56%). Aż 1.184 osób nie złożyło odwołania od decyzji o niepodleganiu ubezpieczeniom społecznym. Oznacza to, że prawie połowa decyzji ZUS z puli decyzji dotyczących kobiet w ciąży nie została poddana kontroli sądu. ZUS wygrał już na starcie, rozstrzygając sprawę według własnego uznania.

Natomiast w sprawach, w których wniesiono odwołanie ZUS nie może pochwalić się sukcesem. W roku 2015 w sprawach z odwołań od decyzji ZUS dt. kobiet w ciąży zapadło 867 wyroków, z czego 421 orzeczeń sądów potwierdziło prawidłowość decyzji ZUS. Zatem mniej niż połowa, zaledwie 48% z rozpoznanej puli spraw zakończyło się sukcesem po stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Kolejne odwołania były rozpoznane już w późniejszym okresie i nie wiadomo na czyją korzyść te sprawy zostały rozstrzygnięte. Niemniej jednak, co pokazują liczby – WARTO ODWOŁAĆ SIĘ OD DECYZJI ZUS!!!

Jak napisać odwołanie samemu? – pisaliśmy o tym w jednym z wpisów na blogu:

Odpowiadając na pytanie postawione w tytule wpisu – DA SIĘ!!! Tylko trzeba próbować, działać, pisać odwołania.

Odwołanie od decyzji ZUS prawnik – pomoc w sprawach sądowych w walce z ZUS. Działamy na terenie całej Polski.

Ofertę obsługi prawnej otrzymasz za darmo.

Napisz / zadzwoń:

tel.: 502-619-281

e-mail: kancelaria@zawartka.pl

KLIKNIJ W ZAKŁADKĘ KONTAKT

Dodaj komentarz

Close Menu