SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI: +48 502-619-281 E-MAIL: kancelaria@zawartka.pl
KOBIETY KONTRA ZUS – KOLEJNA ODSŁONA SPOTKANIA W SEJMIE

KOBIETY KONTRA ZUS – KOLEJNA ODSŁONA SPOTKANIA W SEJMIE

W dniu 27 lutego odbyło się w Sejmie kolejne posiedzenie podkomisji do spraw polityki społecznej w sprawie „kobiety kontra ZUS”. Byli przedstawiciele ZUS, Ministerstwa Pracy, posłowie, strona społeczna oraz eksperci.

Debata ważna i potrzebna, bo kobiety nie mogą zostać same w sporze z ZUS.

Burzliwe i emocjonalne wystąpienia pokrzywdzonych kobiet nie wzruszyły urzędników ZUSu, którzy całym spotkaniem wydawali się być niezainteresowani. Co więcej w przedstawionych statystykach, ZUS starał się wykazać, że jest to problem marginalny. Na konkretne i rzeczowe pytania, padały wymijające i ogólnikowe odpowiedzi ze strony ZUS. Wisienką na torcie był fakt, że ZUS nie był w stanie odpowiedzieć na pytanie „czy przedsiębiorca może deklarować wyższą niż minimalna podstawę wymiaru składek”. Jeśli ZUS nie wie (albo wie, ale nie chce powiedzieć) to co mają powiedzieć przedsiębiorcy?

Radca prawny Kamil Zawartka, prawnik od spraw ZUS z Krakowa, w swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na fakt, że ZUS swoimi decyzjami testuje co zrobią sądy. Przy braku kompetencji do ingerencji w podstawę wymiaru składek deklarowaną przez przedsiębiorcę (vide: wyrok TK z 2017 P 9/15 oraz uchwała składu 7 sędziów SN II UZP 1/10), ZUS nie powinien był w ogóle wydawać tego typu decyzji. Mimo to zdecydował się na taki ruch, tym samym próbując stworzyć sobie uprawnienia w tym zakresie. Wszystko to prowadzi do postawienia na głowie zasady demokratycznego państwa prawnego i trójpodziału władzy gdzie organ administracji publicznej powinien prawo wykonywać, a nie je tworzyć, bo od tego jest władza ustawodawcza.

Cieszy zaangażowanie w sprawę „ponad podziałami politycznymi” posłów z różnych opcji. Politycy planują memorandum do ZUS aby zatrzymać wydawanie kolejnych decyzji o obniżeniu podstawy wymiaru składek deklarowanych przez przedsiębiorców.

Zapraszamy do obejrzenia całego spotkania.

Prawnik do walki z ZUS. Działamy na terenie całej Polski.

Wycenę obsługi swojej sprawy otrzymasz za darmo.

Napisz / zadzwoń:

tel.: 502-619-281

e-mail: kancelaria@zawartka.pl

KLIKNIJ W ZAKŁADKĘ KONTAKT

Dodaj komentarz

Close Menu