SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI: +48 502-619-281 E-MAIL: kancelaria@zawartka.pl
JAK UZYSKAĆ PODWYŻSZENIE ALIMENTÓW

JAK UZYSKAĆ PODWYŻSZENIE ALIMENTÓW

Jak podwyższyć alimenty na dziecko i czy można uzyskać podwyższenie alimentów. O te tematy pytacie Państwo ostatnio bardzo często. Podwyższenie alimentów jest możliwe w razie istotnej zmiany sytuacji – np. wzrosły koszty utrzymania dziecka.

Cytując za jednym blogiem, aby uzyskać podwyższenie alimentów „Musisz skierować pozew do sądu. Pozew o podwyższenie alimentów składa się do sądu rejonowego miejsca zamieszkania osoby uprawnionej, albo do sądu rejonowego miejsca zamieszkani strony pozwanej – wybór należy do Ciebie. Sprawy o zasądzenie i podwyższenie alimentów są z mocy prawa zwolnione z opłaty sądowej”.

Alimenty powinny zabezpieczać materialny i duchowy rozwój dziecka. W orzecznictwie podkreśla się, że w sprawach o podwyższenie alimentów konieczne jest na nowo ustalenie aktualnych potrzeb dziecka i możliwości majątkowych i zarobkowych zobowiązanego do alimentacji. Bez takich ustaleń nie byłoby możliwe stwierdzenie, czy doszło do istotnej zmiany stosunków, uzasadniającej zmianę orzeczenia w przedmiocie alimentów. Przedmiotem badania jest zawsze okres od ostatniego wyroku, ugody, bądź umowy ustalającej wysokość alimentów (por. m.in. wyrok SO Olsztyn z dnia 13.11.2019 r., VI RCa 234/19).

CZYTAJ WIĘCEJ: ALIMENTY NA DZIECKO

PO JAKIM CZASIE MOŻNA DOMAGAĆ SIĘ PODWYŻSZENIA ALIMENTÓW?

Obok pytań jak podwyższyć alimenty na dziecko, równie często otrzymujemy zapytania o to jak często można składać do sądu pozew o podwyższenie alimentów. Nie ma sztywnych reguł czasowych; przyjmuje się jednak że z pozwem o podwyższenie alimentów należy występować nie wcześniej niż po roku lub 2 latach od poprzedniego wyroku w sprawie wysokości alimentów.

Na co już wskazywaliśmy na blogu (wpis znajdziesz tutaj) obecna sytuacja związana z inflacją nie pozostaje bez wpływu na możliwość wystąpienia z pozwem o podwyższenie alimentów. Jak słusznie zauważył Sąd Okręgowy w Sieradzu w wyroku z dnia 18 grudnia 2013 r., I Ca 464/13: „Oczywiście sam upływ czasu nie może być podstawą zmiany wysokości obowiązku alimentacyjnego. Niemniej, o ile w tym okresie nastąpił spadek siły nabywczej pieniądza, to okoliczność ta nie może pozostawać bez wpływu na zakres obowiązku alimentacyjnego”.

Naturalny rozwój dzieci pociąga za sobą wzrost ich usprawiedliwionych potrzeb, tak bytowych jak i edukacyjnych. Okoliczność ta czyni zasadnym żądanie podwyższenia alimentów. Jeśli od alimenty są niewystarczające należy podjąć działania zmierzające do podwyższenia alimentów.

Planujesz złożyć pozew o alimenty. Chcesz domagać się podwyższenia alimentów. Szukasz kancelarii w Krakowie specjalizującej się w sprawach o alimenty? Potrzebujesz pomocy i szukasz Adwokat alimenty Kraków, Prawnik alimenty Kraków, radca prawny od alimentów w Krakowie? Dobry prawnik od alimentów pomoże wygrać sprawę o alimenty. Prowadzimy sprawy o alimenty w Krakowie. Działamy także w okolicznej Bochni, Niepołomicach, Wieliczce, Miechowie, Myślenicach, Chrzanowie, Brzesku i Olkuszu.

Przygotowujemy dla Ciebie pozew o alimenty i poprowadzimy Twoją sprawę o alimenty w sądzie.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą kancelarii i skorzystania z naszych usług.

Zadzwoń 502 619 281 / napisz kancelaria@zawartka.pl

Jesteśmy dostępni od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 17:00.

SZYBKI KONTAKT PRZEZ FORMULARZ KONTAKTOWY:

Dodaj komentarz

Close Menu