Dwuosobowa Spółka z o.o. a ZUS. Bijemy na alarm!!! W ostatnim czasie ZUS masowo kontroluje takie spółki i wydaje decyzje, w których uznaje większościowego wspólnika w sp. z o.o. za jednoosobowego wspólnika sp. z o.o.!!! ZUS stwierdza, że wspólnik sp. z o.o. posiadający większość udziałów w dwuosobowej sp. z o.o. podlega obowiązkowym ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym, wypadkowemu jako jednoosobowy wspólnik spółki z ograniczoną odpowiedzialnością. Wiąże się to z automatu z obowiązkiem opłacenia wysokich składek do ZUS za wiele lat wstecz!!!
Sygnalizowaliśmy ten problem we wpisie PRAWIE JEDNOOSOBOWA SP. Z O.O. A SKŁADKI ZUS
CZYTAJ TERAZ:
DWUOSOBOWA SPÓŁKA Z O.O. A ZUS – JAK BRONIĆ SIĘ PRZED DECYZJĄ ZUS?
W wielu tego typu decyzjach ZUS nie wyjaśnia dlaczego dwuosobową spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością nagle traktuje jako jednoosobową sp. z o.o.
ZUS przytacza jedynie przepisy ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych:
W myśl art. 6 ust. 1 pkt 5 obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlegają osoby fizyczne, które na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej są osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność.
Zgodnie z art. 8 ust. 6 pkt 4 za osobę prowadzącą pozarolniczą działalność uważa się wspólnika jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.
Na podstawie art. 12 ust. 1 obowiązkowo ubezpieczeniu wypadkowemu podlegają osoby prowadzące działalność gospodarczą podlegające ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym.
Zdaniem ZUS z przytoczonych przepisów wynika, że dwuosobowa sp. z o.o. jest jednoosobową sp. z o.o. Czytając tego typu decyzje człowiek ma wrażenie, że bierze udział w reklamie T-MOBILE – przecież to NONSENS 😊
W pierwszej kolejności wskazać należy, że ustawa systemowa nie zawiera definicji jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, natomiast taką definicję zawiera art. 4 § 1 pkt 3 Kodeksu spółek handlowych, zgodnie z którym spółka jednoosobowa to spółka kapitałowa, której wszystkie udziały należą do jednego wspólnika. Tymczasem w dwuosobowej sp. z o.o. z natury rzeczy większościowy wspólnik nie jest właścicielem wszystkich udziałów i nie jest jedynym wspólnikiem spółki!
Bardzo często ZUS staje na stanowisku, że wspólnik większościowy posiadając 95, 98, czy 99 % udziałów, ma istotny wpływ na podejmowanie wszystkich czynności, decydując samodzielnie o profilu działalności spółki. Powyższe uzasadnia, w ocenie ZUS, uznanie większościowego udziałowca, skupiającego niemal cały kapitał spółki, za jedynego wspólnikiem takiej spółki.
Stanowisko to nie zasługuje na akceptację, bowiem decyzja ZUS nie dotyczy objęcia ubezpieczeniem społecznym wnioskodawcy z tytułu zatrudnienia w spółce na podstawie umowy o pracę, gdzie istotne jest to, czy osoba zatrudniana jest jedynym czy niemal jedynym wspólnikiem.
W istocie w tego typu sprawach spór dotyczy wykładni art. 8 ust. 6 pkt 4 ustawy systemowej. Zgodnie z tym przepisem, wspólnik jednoosobowej spółki z o.o. podlega ubezpieczeniu społecznemu z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej. Wykładnia literalna, wbrew argumentacji podtrzymywanej przez organ rentowy, nie wzbudza większych wątpliwości. Ponadto prawo ubezpieczeń społecznych jest zaliczane do prawa ścisłego (ius strictum) i nie może być zupełnie dowolnie wykładane i interpretowane przez ZUS.
Dlatego też objęcie udziałów, choćby w nieznacznej części, w spółce przez innych udziałowców należy uznać za okoliczność wyłączającą zastosowanie ww. przepisu art. 8 ust. 6 pkt 4. Skoro zaś w sprawie bezspornym jest, że poza wnioskodawcą udziały – niezależnie od tego w jakiej proporcji całego kapitału spółki – posiada inny wspólnik, to wnioskodawca nie może podlegać ubezpieczeniom społecznym z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej jako „jedyny wspólnik” spółki z o.o.
WZORY ODWOŁAŃ OD DECYZJI ZUS:
ODWOŁANIE OD DECYZJI ZUS – WZÓR
ODWOŁANIE OD DECYZJI ZUS – WZÓR EDYTOWALNY
NAJCHĘTNIEJ CZYTANE:
DECYZJA O NIEPODLEGANIU – POZORNA UMOWA O PRACĘ
KWESTIONOWANIE PRZEZ ZUS WYSOKOŚCI WYNAGRODZENIA
ZUS PODWAŻA UMOWĘ O PRACĘ. JAK SIĘ BRONIĆ? – CZ. I / CZ. II / CZ. III / CZ. IV
Adwokat ZUS. Radca prawny ZUS. Prawnik od spraw ZUS. Działamy na terenie całej Polski.
Pomagamy na każdym etapie sporu z ZUS:
- porady prawne w sprawach ZUS
- kontrola / postępowanie wyjaśniające ZUS
- odwołanie od decyzji ZUS
- apelacja od wyroku sądu 1. instancji
- skarga kasacyjna w sprawach ZUS
Kancelaria prawna specjalizująca się w sporach z ZUS.
Zapytaj o ofertę – wycena zlecenia przeprowadzana jest za darmo.
Napisz / zadzwoń:
tel.: 502-619-281
e-mail: kancelaria@zawartka.pl
ZOBACZ TERAZ: KANCELARIA WYGRYWA SPRAWĘ Z ZUS
SZYBKI KONTAKT PRZEZ FORMULARZ KONTAKTOWY: