SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI: +48 502-619-281 E-MAIL: kancelaria@zawartka.pl

PODWYŻSZENIE SKŁADKI ZUS W CIĄŻY

Podwyższenie składki ZUS w ciąży. Informowaliśmy na blogu o sporze kobiety kontra ZUS. Jednym z ogniw tego sporu jest kwestionowanie przez ZUS wysokiej podstawy wymiaru składek, co w finale ma prowadzić do obniżenia wysokich zasiłków. Podwyższenie składki ZUS w ciąży jeszcze do niedawna mogło skutkować wysokimi świadczeniami sięgającymi nawet kilkuset tysięcy złotych. W świetle prawa takie działanie było dopuszczalne. Sam ZUS nie widział w tym problemu i przez lata wypłacał wysokie świadczenia. Dopiero jak doszło do zmiany wykładni przepisów w SN (o błędzie SN pisaliśmy dla Dziennika Gazety Prawnej – link) ruszyła lawina kontroli ZUS, które kończyły się obniżaniem wysokich podstaw wymiaru składek.

Sprawy sądowe z odwołania od decyzji ZUS o obniżeniu podstawy wymiaru składek kończyły się różnie w zależności od poglądu panującego w danej apelacji. Ostatnio opisywaliśmy pytanie prawne skierowane przez Sąd Apelacyjny w Lublinie do SN o dopuszczalność ingerencji w podstawę wymiaru zadeklarowaną przez przedsiębiorcę (link do wpisu). Sprawa III UZP 5/20 w finale zakończyła się odmową podjęcia uchwały przez SN.

PODWYŻSZENIE SKŁADKI ZUS W CIĄŻY

Pojawiło się uzasadnienie do postanowienie w sprawie III UZP 5/20 (link). Niestety nie napawa ono zbytnim optymizmem. Sąd odmówił odpowiedzi na pytanie ze względów proceduralnych zarzucając Sądowi Apelacyjnemu w Lublinie brak podstaw do przyjęcia pytania prawnego do rozpoznania. SN nie może „wyręczać” Sądu Apelacyjnego w dokonaniu interpretacji i wykładni prawa oraz jego właściwym zastosowaniu.

Postanowienie z uzasadnieniem do sprawy III UZP 5/20 liczy 19 stron i ich wydźwięk jest raczej negatywny dla przedsiębiorcy jeśli chodzi o zapatrywanie SN na możliwość ingerencji ZUS w wysoką podstawę wymiaru składek. W dalszym ciągu SN popełnia błąd interpretacyjny zwracając uwagę na wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 29 listopada 2017 r. (sygn. akt P 9/15) – pisaliśmy na ten temat szeroko tutaj. Z uzasadnienia SN w sprawie III UZP 5/20 wynika, że uchwała powiększonego składu 7 sędziów z 21.04.2010 r., sygn. akt II UZP 1/10 nie zamyka sprawy, co jest poglądem niekorzystnym dla wszystkich, którzy w przeszłości i obecnie pobierają wysoki zasiłek macierzyński, czy inne zasiłki z ubezpieczenia chorobowego. Jak bowiem widać, SN zmierza do rewizji swojego poglądu z 2010 r. i raczej obecnie staje po stronie ZUS uznając uprawnienie organu rentowego do obniżania podstaw wymiaru składek deklarowanych przez przedsiębiorców.

W następstwie decyzji ZUS o obniżeniu podstawy wymiaru ZUS wydaje drugą decyzję, decyzję o zwrocie pobranych świadczeń przeliczając podstawę wymiaru na nowo, według tej niższej ustalonej w decyzji. Nie pozostaje nic innego jak złożyć odwołanie od decyzji ZUS i walczyć o swoje prawa, ufając że odpowiednia argumentacja przekona sąd do racji obywatela kontra ZUS. Da się te sprawy wygrać, co opisujemy na blogu – tu i tutaj. W sporze z ZUS warto korzystać z pomocy kancelarii specjalizującej się w sprawach ZUS – prawnik od ZUS.

PRAWNIK DO WALKI Z ZUS. STAJEMY PO STRONIE OBYWATELA W SPORACH Z ZUS.

CO MOŻEMY DLA CIEBIE ZROBIĆ?

ZGŁOŚ SIĘ DO NAS JUŻ DZIŚ!

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą kancelarii i skorzystania z naszych usług.

Zadzwoń 502 619 281 / napisz kancelaria@zawartka.pl

Jesteśmy dostępni od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 17:00.

SZYBKI KONTAKT PRZEZ FORMULARZ KONTAKTOWY:

Dodaj komentarz

Close Menu