Dwie emerytury dla mundurowych. Czy można mieć dwie emerytury wypłacane jednocześnie? Można! Jeżeli ubezpieczony jest uprawniony do emerytury wojskowej lub policyjnej to ZUS z zasady będzie odmawiał wypłaty emerytury z systemu powszechnego.
ZUS wskazuje w swoich decyzjach, że zawiesza wypłatę emerytury z uwagi na zbieg prawa do więcej niż jednego świadczenia (tu wskazuje, że uprawniony pobiera emeryturę mundurową/policyjną), gdyż może być wypłacane tylko jedno świadczenie – wyższe lub wybrane przez emeryta.
ZUS opiera się w tej mierze na regulacji ustawy emerytalnej. Zgodnie z art. 95 ust. 1 ustawy emerytalnej: W razie zbiegu u jednej osoby prawa do kilku świadczeń przewidzianych w ustawie wypłaca się jedno z tych świadczeń – wyższe lub wybrane przez zainteresowanego.
Analogiczna regulacja znajduje się w art. 7 ustawy o zaopatrzeniu emerytalnym: W razie zbiegu prawa do emerytury lub renty przewidzianych w ustawie z prawem do emerytury lub renty albo do uposażenia w stanie spoczynku lub uposażenia rodzinnego przewidzianych w odrębnych przepisach wypłaca się świadczenie wyższe lub wybrane przez osobę uprawnioną, jeżeli przepisy szczególne nie stanowią inaczej.
DWIE EMERYTURY DLA MUNDUROWYCH – WYJĄTEK OD ZASADY POBIERANIA JEDNEGO ŚWIADCZENIA
Kluczowy w tej sprawie jest pogląd Sądu Najwyższego wyrażony w uzasadnieniu wyroku z dnia 24 stycznia 2019 r., I UK 426/17, w którym ustalono, że o zastosowaniu wyjątku od zasady wypłacania jednego świadczenia decyduje brak możliwości obliczenia emerytury wojskowej przy uwzględnieniu „cywilnego” stażu emerytalnego, a nie data przyjęcia żołnierza zawodowego do służby wojskowej.
Sąd Najwyższy wskazał na odmienną sytuację prawną żołnierzy zawodowych – w aspekcie wpływu „cywilnych” okresów stażu emerytalnego na prawo i wysokość świadczeń wojskowych pozostających w służbie przed 1 stycznia 1999 r. i osób odbywających służbę w okresie od 2 stycznia 1999 r. Sąd Najwyższy podkreślił w konkluzji, że żołnierz który pozostawał w służbie przed 2 stycznia 1999 r. może w świadczeniu wojskowym – korzystać z „cywilnej” wysługi emerytalnej, natomiast przyjęty do służby po raz pierwszy po dniu 1 stycznia 1999 r. nie ma takiego uprawnienia.
Sąd Najwyższy podkreślił również, że kryterium, które niewątpliwie zadecydowało o uprzywilejowaniu (pobieraniem dwóch świadczeń) żołnierzy, którzy zostali powołani do służby po raz pierwszy po dniu 1 stycznia 1999 r., to brak możliwości uwzględnienia w wojskowej emeryturze jakiegokolwiek okresu „cywilnego” stażu emerytalnego. Kryterium to jednocześnie określa krąg podmiotów charakteryzujących się jednakową cechą – istotną cechą relewantną. Do tej grupy należą emeryci wojskowi, których wypracowane okresy składkowe i nieskładkowe nie miały żadnego wpływu na wysokość emerytury wojskowej, do nich zaś należą wszyscy żołnierze, którzy zostali powołani do służby po raz pierwszy po dniu 1 stycznia 1999 r. oraz niektórzy żołnierze, którzy pozostawali w służbie przed dniem 2 stycznia 1999 r.
Przyjmuje się, że prawo do pobierania emerytury w systemie powszechnym z ZUS obok emerytury wojskowej służy ubezpieczonemu tylko wtedy, gdyby nie było możliwości uwzględnienia przy ustalaniu wysokości emerytury wojskowej jego stażu ubezpieczeniowego w systemie powszechnym – stażu „cywilnego”.
Podsumowując, Sąd Najwyższy w cytowanym wyżej wyroku uznał, że w sytuacji kiedy występuje brak możliwości obliczenia emerytury wojskowej przy uwzględnieniu „cywilnego” stażu emerytalnego, ubezpieczony ma możliwość pobierania dwóch świadczeń emerytalnych z odrębnych systemów ubezpieczeniowego i zaopatrzeniowego. Ten pogląd ma zastosowanie także do emerytur policyjnych, co przesądził choćby Sąd Okręgowy w Łodzi w wyroku z dnia 10 sierpnia 2020 r., VIII U 730/20. Tak więc były strażak, czy policjant też ma prawo do pobierania dwóch emerytury jednocześnie – emerytury ZER MSWiA i emerytury z ZUS.
Skontaktuj się z PRAWNIKIEM ZUS.
Stajemy po stronie obywatel w sporach z ZUS.
Adwokat ZUS. Radca prawny ZUS. Prawnik od spraw ZUS. Działamy na terenie całej Polski.
Pomagamy na każdym etapie sporu z ZUS:
- porady prawne w sprawach ZUS
- kontrola / postępowanie wyjaśniające ZUS
- odwołanie od decyzji ZUS
- apelacja od wyroku sądu 1. instancji
- skarga kasacyjna w sprawach ZUS
Kancelaria prawna specjalizująca się w sporach z ZUS.
Napisz / zadzwoń:
tel.: 502-619-281
e-mail: kancelaria@zawartka.pl
SZYBKI KONTAKT PRZEZ FORMULARZ KONTAKTOWY: