SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI: +48 502-619-281 E-MAIL: kancelaria@zawartka.pl
ALIMENTY 1000 ZŁ NA DZIECKO

ALIMENTY 1000 ZŁ NA DZIECKO

Alimenty 1000 zł na dziecko. To dużo, czy mało? Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. Z pewnością byłaby to wyższa kwota niż tak zwane alimenty natychmiastowe, o których zaczęto mówić w roku 2019 i do dziś taka ustawa nie nabrała finalnego kształtu. Przy obecnym orzecznictwie sądów rodzinnych spokojnie można starać się o alimenty rzędu 1000 zł na dziecko i więcej.

We wpisie ILE WYNOSZĄ ALIMENTY 2022 informowaliśmy o niemieckim systemie ustalania wysokości alimentów, a we wpisach JAK UZYSKAĆ WYSOKIE ALIMENTY i JAKIE ALIMENTY PRZY ZAROBKACH 3500 ZŁ BRUTTO opisywaliśmy jak w praktyce wygląda dochodzenie alimentów przed sądem rodzinnym i na co zwrócić uwagę. Odsyłamy także do innych wpisów na blogu poświęconych tematyce alimentów na dziecko.

CZY DO SPRAWY O ALIMENTY POTRZEBNY JEST ADWOKAT? Planujesz złożyć pozew o alimenty. Chcesz domagać się podwyższenia alimentów. Zostałeś pozwany w sprawie o alimenty. Szukasz kancelarii w Krakowie specjalizującej się w sprawach o alimenty? Potrzebujesz pomocy i szukasz Adwokat alimenty Kraków, Prawnik alimenty Kraków, radca prawny od alimentów w Krakowie? Dobrze trafiłeś. Prowadzimy sprawy o alimenty w Krakowie i okolicach.

ALIMENTY 1000 ZŁ NA DZIECKO

Sądy bardzo często zasądzają alimenty na dziecko rzędu 800 – 1000 zł. Alimenty 1000 zł na dziecko stają się powoli „średnią”, czy średnimi alimentami. W 2023 r. będziemy mieli do czynienia z dwukrotną podwyżką minimalnego wynagrodzenia za pracę, tj. od 1 stycznia 2023 r. minimalne wynagrodzenie wyniesie 3490 zł, a od 1 lipca 2023 r. wzrośnie do kwoty 3600 zł. Mamy zatem prawie 20% podwyżkę płacy minimalnej, co z pewnością przełoży się na wzrost tzw. renty alimentacyjnej. Alimenty 1000 zł na dziecko zapewne staną się coraz bardziej regularnie zasądzanymi alimentami.

Oczywiście nie zawsze zasądzenie przez sąd alimentów 1000 zł na dziecko będzie rzetelnym i sprawiedliwym rozwiązaniem. Trzeba mieć na uwadze wyważenie interesów obu stron. Przy niskich dochodach zobowiązanego do alimentacji i obciążeniu licznymi innymi wydatkami i kosztami, które każdy z nas musi ponosić na co dzień, może się okazać, że alimenty 1000 zł na dziecko są zwyczajnie „nie do udźwignięcia”.

Pamiętajcie że ALIMENTY MOŻNA USTALIĆ BEZ SĄDU; potrzebna jest do tego „tylko i aż” dobra wola obu stron. Jeśli rodzice nie są w stanie dojść do porozumienia w kwestii alimentów, pozostaje droga sądowa. Warto zwrócić się do adwokata lub radcy prawnego w celu poprowadzenia sprawy o alimenty przed sądem.

Ogólną zasadą, którą powinien kierować się sąd jest to aby alimenty odpowiadały usprawiedliwionym potrzebom małoletniego i zarobkowym możliwościom zobowiązanego do alimentacji. Zasądzenie konkretnej kwoty alimentów musi być poprzedzone rzetelnym postępowaniem dowodowym. Dopiero wtedy sąd może przyznać odpowiednie alimenty; „odpowiednie” to jest dostosowane do konkretnej sytuacji faktycznej ustalonej w sprawie.

ALIMENTY 1000 ZŁ NA DZIECKO A ZASADA RÓWNEJ STOPY ŻYCIOWEJ DZIECI I RODZICÓW

W jednym z wyroków sąd stwierdził, że „Pojęcie usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz pojęcie możliwości zarobkowych i majątkowych zobowiązanego pozostają we wzajemnej zależności i obie te przesłanki wzajemnie na siebie rzutują, w szczególności przy ustalaniu wysokości alimentów przez Sąd. Odmienny pogląd pozostawałby w sprzeczności z zasadą równej stopy życiowej dzieci i rodziców, obowiązującej także w sprawach alimentacyjnych. Przez usprawiedliwione potrzeby uprawnionego rozumieć należy potrzeby, których zaspokojenie zapewni mu – odpowiedni do jego wieku i uzdolnień – prawidłowy rozwój fizyczny i duchowy. Możliwości zarobkowe i majątkowe zobowiązanego określają zarobki i dochody, jakie uzyskiwałby przy pełnym wykorzystaniu swych sił fizycznych i zdolności umysłowych, nie zaś rzeczywiste zarobki i dochody. Zgodnie z utrwalonym orzecznictwem Sądu Najwyższego zasadą jest, że dzieci mają prawo do równej stopy życiowej z rodzicami. Istota tej zasady sprowadza się do zbliżonego z rodzicami zaspokajania usprawiedliwionych potrzeb dziecka. Rodzice muszą więc podzielić się z dzieckiem nawet najmniejszymi dochodami i rodzic nie może uchylać się od obowiązku alimentacyjnego na rzecz dziecka tylko na tej podstawie, że wykonanie obowiązku alimentacyjnego stanowiłoby dla niego nadmierny ciężar”. Wspomniana zasada równej stopy życiowej działa w „dwie strony”, to znaczy od rodzica gorzej sytuowanego nie można domagać się alimentów, które przewyższałyby jego poziom życiowy i odwrotnie, jeśli rodzic jest lepiej sytuowany, to jego dziecko może domagać się, aby alimenty nie były określone na poziomie elementarnym, ale takim, który uwzględnia poziom życia rodziców.

ALIMENTY 1000 ZŁ NA DZIECKO – ZOBACZ INNE WPISY O ALIMENTACH:

ILE KOSZTUJE ADWOKAT W SPRAWIE O ALIMENTY? Zapytaj o wycenę swojej sprawy już dziś!

U nas wycena prowadzenia sprawy o alimenty przedstawiana jest indywidualnie. Wycena obsługi prawnej jest bezpłatna, po przesłaniu przez Klienta zapytania na mejla kancelaria@zawartka.pl

Wycena obejmuje wszystkie opłaty, które Klient będzie zobowiązany ponieść powierzając nam swoją sprawę do prowadzenia. Poza opłatami wskazanymi w wycenie, Klient nie będzie „zaskakiwany” jakimikolwiek opłatami na rzecz kancelarii, które nie zostały ujęte w wycenie.

SZYBKI KONTAKT PRZEZ FORMULARZ KONTAKTOWY:

Dodaj komentarz

Close Menu