Odwołanie od decyzji o niepełnosprawności. Jeśli nie zgadzasz się z orzeczeniem o niepełnosprawności możesz złożyć odwołanie. Osoba niezadowolona z wydanego orzeczenia o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności ma prawo w terminie 14 dni od dnia doręczenia orzeczenia złożyć odwołanie do Wojewódzkiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności. Odwołanie składa się za pośrednictwem zespołu powiatowego, który wydał orzeczenie.
ODWOŁANIE OD DECYZJI O NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI
Co powinno zawierać odwołanie od orzeczenia o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności? Odwołanie powinno mieć formę pisemną i zawierać takie elementy jak:
- dane osobowe wnioskodawcy (imię i nazwisko, adres zamieszkania, numer PESEL)
- dane wojewódzkiego zespołu, do którego jest kierowane odwołanie
- tytuł pisma (np. „ODWOŁANIE OD ORZECZENIA O NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI WYDANEGO PRZEZ … Z DNIA … ZNAK …”)
- treść odwołania, ze wskazaniem uchybień powiatowego zespołu
- określenie żądania odwołania, tj. czego wnioskodawca się domaga (w jakim zakresie chce zmiany wydanego orzeczenia)
- uzasadnienie odwołania
- podpis
- wymienienie załączników
Często samo odwołanie w administracyjnym toku instancji kończy się pozytywnie – to jest zmianą orzeczenia na korzyść odwołującego się. Taki przypadek opisywaliśmy ostatnio na blogu (link).
[WAŻNE] Możesz liczyć na pomoc prawnika w sprawie odwołania od orzeczenia o stopniu niepełnosprawności. Pomoc prawna kancelarii jest odpłatna. Wycenę przedstawiamy indywidualnie. Przygotowujemy odwołania do WZON od orzeczeń Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności, a także odwołania od decyzji WZON do sądu rejonowego, sądu pracy i ubezpieczeń społecznych. Zgłoś się do nas aby uzyskać wsparcie kancelarii.
Zadzwoń 502 619 281 / napisz kancelaria@zawartka.pl
Jesteśmy dostępni od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 17:00.
ODWOŁANIE OD DECYZJI O NIEPEŁNOSPRAWNOŚCI – DROGA SĄDOWA
Jeśli Wojewódzki Zespół utrzyma w mocy zaskarżone orzeczenie, uznając odwołanie za niezasadne, istnieje możliwość złożenia odwołania do Sądu.
Od orzeczenia Wojewódzkiego Zespołu do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności przysługuje odwołanie do sądu rejonowego – sądu pracy i ubezpieczeń społecznych za pośrednictwem Wojewódzkiego Zespołu. Odwołanie można złożyć w terminie miesiąca od dnia doręczenia orzeczenia.
Wniesienie odwołania do sądu pracy i ubezpieczeń społecznych nie podlega opłacie sądowej. Strona może domagać się ustanowienia adwokata lub radcy prawnego.
W toku postępowania sądowego sąd przeprowadza kluczowy dowód dla sprawy, jakim jest opinia biegłych lekarzy sądowych o specjalizacjach adekwatnych do schorzeń odwołującego się. Opinia biegłych także podlega zaskarżeniu przez strony (jak to zrobić pisaliśmy tutaj). Prowadzimy tego typu sprawy w kancelarii i z reguły sąd nie przeprowadza przesłuchania świadków, czy stron postępowania, bowiem opinie biegłych są wystarczające do wydania wyroku.
Postępowanie sądowe jest sformalizowane, stąd uchybienia pism procesowych, a takim pismem jest m.in. odwołanie od orzeczenia WZON do sądu, podlegają procedurze naprawczej opisanej w art. 130 § 1 Kodeksu postępowania cywilnego. Trafiali do nas Klienci, gdzie niedochowanie wymogów formalnych prowadziło do nierozpatrzenia sprawy. Dlatego zawsze warto zaufać profesjonalistom i skorzystać z pomocy adwokata lub radcy prawnego, czy szerzej prawnika, który przygotuje odwołanie od orzeczenia o niepełnosprawności do sądu. Warto również korzystać z obsługi prawnej w sprawie sądowej. Będziecie mieć Państwo poczucie, że zrobiliście wszystko co można było na drodze ochrony swoich praw.
POPULARNE WPISY NA BLOGU:
Zwiększ swoje szanse na sukces. Zgłoś się do nas już dziś. W ramach kancelarii prowadzimy kompleksowo sprawy z odwołania od orzeczenia WZON o stopniu niepełnosprawności w sądzie rejonowym oraz na dalszym etapie w sądzie okręgowym dbając o zabezpieczenie interesu prawnego Klienta w toku całego postepowania sądowego.
Jeśli chcesz prowadzić swoją sprawę samodzielnie, możesz zamówić u nas przygotowanie profesjonalnego odwołania do sądu od orzeczenia Wojewódzkiego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności.
Przygotowujemy dla Klientów również odwołanie od orzeczenia o stopniu niepełnosprawności na etapie administracyjnym, tj. odwołanie od orzeczenia PZON do WZON.
Zapraszamy do zapoznania się z ofertą kancelarii i skorzystania z naszych usług.
Zadzwoń 502 619 281 / napisz kancelaria@zawartka.pl
Jesteśmy dostępni od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 17:00.
SZYBKI KONTAKT PRZEZ FORMULARZ KONTAKTOWY: