SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI: +48 502-619-281 E-MAIL: kancelaria@zawartka.pl
ODMOWA WYPŁATY ZASIŁKU PRZEZ ZUS

ODMOWA WYPŁATY ZASIŁKU PRZEZ ZUS

Odmowa wypłaty zasiłku przez ZUS. Pracodawca nie wystawia Z-3, a ZUS odmawia wypłaty zasiłku. Jakiś czas temu pisaliśmy na blogu o problemie CO ZROBIĆ GDY PRACODAWCA NIE DOSTARCZYŁ DRUKU Z3 DO ZUS? oraz o tym Jak dochodzić swoich praw, gdy ZUS odmawia wypłaty zasiłku z powodu braku przekazania przez pracodawcę druku Z3.

Problem cały czas istnieje. Praktyka ZUS nie uległa zmianie. ZUS w dalszym ciągu odmawia wypłaty zasiłku powołując się na brak formularza Z-3.

Pracodawca nie dostarczył Z3. Sąd nakazuje ZUS wypłatę zasiłku. Zobacz: WYGRANA Z ZUS KRAKÓW PRACODAWCA NIE DOSTARCZYŁ Z3 2021

PRAWNIK DO WALKI Z ZUS 2021 Skorzystaj z fachowej pomocy kancelarii w napisaniu odwołania.  Masz pytania? Zadzwoń 502 619 281 / napisz kancelaria@zawartka.pl  Jesteśmy dostępni od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 17:00.

ODMOWA WYPŁATY ZASIŁKU PRZEZ ZUS. STUDIUM PRZYPADKU

Odmowa wypłaty zasiłku przez ZUS dotknęła również jedną z Czytelniczek bloga, która zwróciła się do nas z prośbą o pomoc. Ubezpieczona pracowała u pracodawcy od kilku lat. Jednak po zmianie właściciela w spółce zaczęły się problemy. Pojawiły się opóźnienia w płatnościach wynagrodzeń dla pracowników i kontrahentów firmy. Część pracowników została zwolniona. Czytelniczka przeszła na zwolnienie lekarskie. Pracodawca nie przekazywał zaświadczeń płatnika składek Z-3 do ZUS, co spowodowało odmowę wypłaty zasiłku chorobowego. Później okazało się, że ZUS odmówił z tej przyczyny wypłaty zasiłku macierzyńskiego. Z pracodawcą nie ma żadnego kontaktu. Wirtualne biuro, w którym spółka zarejestrowała swoją siedzibę nie odbiera korespondencji kierowanej do spółki, bo umowa została wypowiedziana w związku z zaległościami w płatnościach. Księgowość również nie chce współpracować powołując się na rozwiązanie umowy o obsługę kadrowo-płacową pracodawcy.

Czytelniczka bloga została z problemem nieuczciwego pracodawcy pozostawiona sama sobie. Inspekcja pracy stwierdziła, że nie jest w stanie przeprowadzić kontroli u pracodawcy, bo ten nie odbiera korespondencji. ZUS odmawia wypłaty zasiłku. Co więcej ZUS wszczął postępowanie w przedmiocie podlegania do ubezpieczeń społecznych z tytułu zawartej umowy o pracę. Pracodawca nie odbierał poczty z ZUS i to doprowadziło do wydania decyzji, w której organ rentowy nie uznaje tytułu do ubezpieczeń jakim jest umowa o pracę. Zdaniem ZUS nie jest on w stanie ustalić, czy umowa o pracę była wykonywana, bo pracodawca nie uczestniczył w postępowaniu wyjaśniającym.

Cała sprawa zakończyła się wydaniem dwóch decyzji przez ZUS, w których ZUS odmówił wypłaty zasiłku macierzyńskiego i uznał umowę o pracę za fikcyjną. Teraz jedyna droga do zmiany wydanych decyzji to złożenie odwołania do Sądu ubezpieczeń społecznych.

Patrząc na tę sprawę można odnieść wrażenie, że ZUS, korzysta na bezprawnych działaniach pracodawców. Odmowa wypłaty zasiłku macierzyńskiego przez ZUS jest zwyczajnie „nieludzka”. Brak formularza od pracodawcy nie zwalnia organu od rozpatrzenia wniosku i pozyskania odpowiedniej dokumentacji od pracownika. Procedury i praktyki ZUS powinny ulec zmianie. Nie może być tak, że pracownik jest karany za bezprawne działanie pracodawcy.

Stąd też zachęcamy do składania odwołania od decyzji ZUS do Sądu w każdej tego typu sprawie. Sądy powinny orzekać na korzyść pracowników pokrzywdzonych działaniami pracodawców.

PRAWNIK ZUS. STAJEMY PO STRONIE OBYWATELA W SPORACH Z ZUS.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą kancelarii i skorzystania z naszych usług.

Zadzwoń 502 619 281 / napisz kancelaria@zawartka.pl

Jesteśmy dostępni od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 17:00.

SZYBKI KONTAKT PRZEZ FORMULARZ KONTAKTOWY:

Dodaj komentarz

Close Menu