SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI: +48 502-619-281 E-MAIL: kancelaria@zawartka.pl
EMERYTURA POMOSTOWA

EMERYTURA POMOSTOWA

Emerytura pomostowa jest tematem wałkowanym przez różne media, od tych lokalnych jak Dziennik Polski po media ogólnopolskie jak Rzeczpospolita przez branżowe portal Gazeta Prawna czy portal prawo.pl

Do nas również spływa wiele zapytań Klientów w tej tematyce, stąd też pora na wpis na blogu Kancelarii.

POMAGAMY W SPRAWACH EMERYTUR POMOSTOWYCH.

ODMOWA EMERYTURY POMOSTOWEJ – PRACODAWCA NIE ODPROWADZAŁ SKŁADEK NA FUNDUSZ EMERYTUR POMOSTOWYCH

PRAWNIK OD EMERYTUR POMOSTOWYCH

Doradzamy w sprawach emerytur pomostowych, przygotowujemy odwołania od decyzji ZUS, pisma procesowe w sprawach emerytur pomostowych, reprezentujemy Klientów przed Sądami Okręgowymi i Sądami Apelacyjnymi oraz przed Sądem Najwyższym w sprawach dotyczących emerytur pomostowych. Siedziba kancelarii mieści się w Krakowie, ale działamy na terenie całej Polski. Zgłoś się do nas już dziś! Kliknij w zakładkę kontakt.

Emerytura pomostowa – komu przysługuje?

Jak podaje Gazeta Wyborcza, do emerytury pomostowej ma prawo 250 tys. Polaków. Jest to ogromna grupa osób, które łączy to, że wykonywały prace w szczególnych warunkach lub prace o szczególnym charakterze.

Ustawa o emeryturach pomostowych przewiduje, że prawo do emerytury pomostowej przysługuje pracownikowi, który spełnia łącznie następujące warunki:

1) urodził się po dniu 31 grudnia 1948 r.;

2) ma okres pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze wynoszący co najmniej 15 lat;

3) osiągnął wiek wynoszący co najmniej 55 lat dla kobiet i co najmniej 60 lat dla mężczyzn;

4) ma okres składkowy i nieskładkowy, ustalony na zasadach określonych w art. 5-9 i art. 11 ustawy o emeryturach i rentach z FUS, wynoszący co najmniej 20 lat dla kobiet i co najmniej 25 lat dla mężczyzn;

5) przed dniem 1 stycznia 1999 r. wykonywał prace w szczególnych warunkach lub prace w szczególnym charakterze, w rozumieniu art. 3 ust. 1 i 3 ustawy lub art. 32 i art. 33 ustawy o emeryturach i rentach z FUS;

6) po dniu 31 grudnia 2008 r. wykonywał pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, w rozumieniu art. 3 ust. 1 i 3;

7) nastąpiło z nim rozwiązanie stosunku pracy.

Ustawowe przesłanki do nabycia wnioskowanego przez ubezpieczonego prawa (emerytury pomostowej) muszą być spełnione wszystkie łącznie w chwili złożenia wniosku, najpóźniej w dniu wydania decyzji przez organ rentowy (wyrok Sądu Apelacyjnego w Białymstoku z dnia 30 października 2018 r., III AUa 547/18).

Warto już w tym miejscu zasygnalizować pewien wyjątek. Mianowicie, prawo do emerytury pomostowej przysługuje również osobie która nie spełnia pkt 6) powyżej, to znaczy nie wykonywała pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze po dniu 31 grudnia 2008 r. ale spełnia pozostałe warunki do nabycia prawa do emerytury pomostowej i w dniu wejścia w życie ustawy miała wymagany okres pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.

Emerytura pomostowa – problemy praktyczne

Oczywiście w praktyce ubieganie się o przyznanie emerytury pomostowej nie jest przysłowiową bułką z masłem. Sądy ubezpieczeń społecznych postulują ścisłe rozumienie przepisów o nabyciu takiej emerytury i tym samym odmawiają przyznania szczególnej emerytury pomostowej w oparciu o zasady sprawiedliwości społecznej czy inne klauzule generalne (por. wyrok Sądu Apelacyjnego w Katowicach z dnia 20 stycznia 2020 r., III AUa 1968/19).

W wielu decyzjach wydawanych przez organ rentowy, ZUS nie pochyla się nad indywidualną sprawą ubezpieczonego i kwestionuje aby praca była wykonywana w warunkach szczególnych. Pisaliśmy o tym w jednym z artykułów na blogu. Nie pozostaje wtedy nic innego jak odwołać się do sądu ubezpieczeń społecznych i walczyć o swoje prawa.

Czytaj teraz: praca w warunkach szczególnych – odwołanie od odmownej decyzji ZUS.

Wcześniejsza emerytura ZUS – jak ją uzyskać?

Zobacz wzory odwołań od decyzji ZUS. Wzór edytowalny odwołania, który możesz dostosować do swojej sprawy i tekst o tym, jak napisać odwołanie od decyzji ZUS.

Z chęcią przygotujemy za Ciebie odwołanie od decyzji ZUS.

Spory z ZUS to nasza specjalność.

Kancelaria Radcy Prawnego Kamil Zawartka – Kancelaria Prawa Ubezpieczeń Społecznych i Spraw ZUS z główną siedzibą w Krakowie działa na terenie całej Polski – Warszawa, Kielce, Katowice, Opole, Wrocław, Rzeszów, Lublin, Gdańsk, Szczecin.

Prawnik ZUS. Kompleksowa obsługa spraw z zakresu ubezpieczeń społecznych. Pomoc prawną w sporze z ZUS świadczymy także w całym województwie małopolskim: Kraków, Tarnów, Nowy Sącz, Olkusz, Oświęcim, Chrzanów, Bochnia, Nowy Targ, Gorlice, Zakopane, Skawina, Andrychów, Wadowice, Wieliczka, Dobczyce, Limanowa, Proszowice.

Nasi Prawnicy posiadają odpowiednie doświadczenie, aby prowadzić w imieniu Klientów Kancelarii sprawy przed ZUS i sądami ubezpieczeń społecznych.

Prawnik do walki z ZUS. Działamy na terenie całej Polski. Wycenę obsługi prawnej swojej sprawy z ZUS otrzymasz za darmo.

Napisz / zadzwoń:

tel.: 502-619-281

e-mail: kancelaria@zawartka.pl

KLIKNIJ W ZAKŁADKĘ KONTAKT

Dodaj komentarz

Close Menu