SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI: +48 502-619-281 E-MAIL: kancelaria@zawartka.pl
JAKIE ALIMENTY PRZY ZAROBKACH 3500 ZŁ BRUTTO

JAKIE ALIMENTY PRZY ZAROBKACH 3500 ZŁ BRUTTO

Jakie alimenty przy zarobkach 3500 zł brutto? Jakie alimenty przy 4000? Jakie alimenty przy zarobkach 3000 zł netto? Często otrzymujemy od Czytelników bloga takie właśnie zapytania.

W Polsce od co najmniej kilku lat trwa debata na temat wprowadzenia tak zwanych alimentów natychmiastowych, które zakładają co do zasady, że alimenty miałyby stanowić określony procent minimalnego wynagrodzenia. Cytując za serwisem rozwodowy.pl, kwoty alimentów wynosiłyby:

  • na jedno dziecko – 21% minimalnego wynagrodzenia – czyli 630 zł,
  • przy dwójce dzieci na każde dziecko – 19 % minimalnego wynagrodzenia – czyli 1140 zł,
  • przy trójce dzieci na każde dziecko – 17 % minimalnego wynagrodzenia – czyli 1530 zł,
  • przy czwórce dzieci na każde dziecko – 15 % minimalnego wynagrodzenia – czyli 1800 zł,
  • przy piątce i więcej dzieci na każde dziecko – 13 % minimalnego wynagrodzenia w – czyli 1950 zł na piątkę dzieci i na każde kolejne dziecko 390 zł

Jak dotąd jednak nie doszło do zmian ustawodawczych w tym kierunku. W naszym porządku prawnym nie istnieje ściśle określony wykaz alimentów pozwalający na prostą odpowiedź „jakie alimenty przy zarobkach 3500 zł?”.

JAKIE ALIMENTY PRZY ZAROBKACH 3500 ZŁ BRUTTO

Brak określonego „taryfikatora” alimentacyjnego dla danego pułapu zarobków zobowiązanego do alimentacji rodzi dużą ilość sporów sądowych. Sądy Rodzinne są zasypywane pozwami alimentacyjnymi. Obecnie szczególnie duże zainteresowanie jest generowane przez pozwy o podwyższenie alimentów, o czym więcej w naszych innych wpisach na blogu: link1 oraz link2.

Uregulowania procesowe sprawiają, że często roszczenia pozwu o alimenty są zawyżone. Dlaczego? W procesie cywilnym trzeba pamiętać o zasadzie związania sądu roszczeniem pozwu. Oznacza to, że jeśli powód żąda alimentów w kwocie po 1000 zł miesięcznie, to sąd nie może „wyjść” poza żądanie pozwu i na przykład zasądzić kwoty 1400 zł miesięcznie. Wynika to z art. 321 §  1 k.p.c., który stanowi, że  Sąd nie może wyrokować co do przedmiotu, który nie był objęty żądaniem, ani zasądzać ponad żądanie.

W pozwie można domagać się w zasadzie dowolnej kwoty alimentów, zostawiając sądowi większe pole manewru. Z reguły pozwy o alimenty czy o podwyższenie alimentów są lekko przeszacowane, to znaczy kwota dochodzona pozwem jest o te kilkaset złotych wyższa, niż to czego faktycznie domaga się powód.

Takiej praktyce w sprawach o alimenty sprzyja także okoliczność, że powód w sprawie o alimenty (czyli najczęściej dziecko reprezentowane przez przedstawiciela ustawowego w osobie matki) nie ponosi kosztów sądowych.

Bardzo często dochodzi do sytuacji, gdzie powód zawyżył roszczenie alimentacyjne w pozwie, a pozwany nie podjął należytej obrony w swojej sprawie – np. nie korzystał z pomocy adwokata lub radcy prawnego w sprawie o alimenty. Skutkiem tego Sąd zasądził alimenty bardzo wysokie, kierując się żądaniem pozwu. Spotkaliśmy się już z sytuacją, gdzie przy zarobkach 3000 zł na rękę sąd zasądził alimenty wynoszące połowę otrzymywanej pensji. Było to właśnie wynikiem braku należytej obrony i sztucznie zawyżonego żądania pozwu.

Nie każdy jest świadom niuansów procesowych związanych ze sprawą sądową o alimenty. Pomoc prawna jest konieczna zarówno dla strony wnoszącej o zasądzenie alimentów, jak i dla pozwanego w sprawie o alimenty, na co wskazywaliśmy już we wpisie CZY DO SPRAWY O ALIMENTY POTRZEBNY JEST ADWOKAT.

ILE KOSZTUJE ADWOKAT W SPRAWIE O ALIMENTY? Zapytaj o wycenę swojej sprawy już dziś!

U nas wycena prowadzenia sprawy o alimenty przedstawiana jest indywidualnie. Wycena obsługi prawnej jest bezpłatna, po przesłaniu przez Klienta zapytania na mejla kancelaria@zawartka.pl

Wycena obejmuje wszystkie opłaty, które Klient będzie zobowiązany ponieść powierzając nam swoją sprawę do prowadzenia. Poza opłatami wskazanymi w wycenie, Klient nie będzie „zaskakiwany” jakimikolwiek opłatami na rzecz kancelarii, które nie zostały ujęte w wycenie.

SZYBKI KONTAKT PRZEZ FORMULARZ KONTAKTOWY:

Dodaj komentarz

Close Menu