SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI: +48 502-619-281 E-MAIL: kancelaria@zawartka.pl

PRZYJĘCIE SKARGI KASACYJNEJ DO ROZPOZNANIA

Przyjęcie skargi kasacyjnej do rozpoznania. Miło nam poinformować, że Sąd Najwyższy przyjął skargę kasacyjną kancelarii do rozpoznania.

Trzeba walczyć o swoje do końca i nie poddawać się. Oczywiście samo przyjęcie skargi kasacyjnej do rozpoznania nie oznacza jeszcze wygrania sprawy, ale jak to kiedyś powiedział pewien polityk „Małego szampana otwieramy dzisiaj. Dużego jutro”. Mamy powód do dumy i radości. Wierzymy w sukces tej sprawy. Ogólnie można zdradzić, że sprawa dotyczy niesłusznie naliczonego długu składkowego przez ZUS.

Poniżej postanowienie SN:

PRZYJĘCIE SKARGI KASACYJNEJ DO ROZPOZNANIA

Jak już wskazywaliśmy we wpisie na blogu (SKARGA KASACYJNA ZUS) Sąd Najwyższy przyjmuje skargę kasacyjną do rozpoznania, jeżeli:

  • w sprawie występuje istotne zagadnienie prawne,
  • istnieje potrzeba wykładni przepisów prawnych budzących poważne wątpliwości lub wywołujących rozbieżności w orzecznictwie sądów,
  • zachodzi nieważność postępowania,
  • skarga kasacyjna jest oczywiście uzasadniona.

W treści skargi kasacyjnej trzeba zawrzeć wywód prawny, z powołaniem się na jedną z ww. przesłanek, wraz z odnośną argumentacją wykazującą, że skarga kasacyjna powinna zostać przyjęta do rozpoznania. Bez właściwie napisanego wniosku o przyjęcie skargi kasacyjnej do rozpoznania nie ma co liczyć na procedowanie sprawy przez SN.

Kasacja to nie kolejna, trzecia instancja, a nadzwyczajny środek zaskarżenia. Z tą „nadzwyczajnością” wiążą się pewne ograniczenia i wymogi – jak właśnie chociażby konieczność napisania wniosku o przyjęcie skargi kasacyjnej do rozpoznania.

Nie każda skarga kasacyjna skierowana do SN zostanie rozpoznana. Większość skarg kasacyjnych odpada na tzw. przedsądzie. O przyjęciu lub odmowie przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania Sąd Najwyższy orzeka na posiedzeniu niejawnym w składzie jednego sędziego. Postanowienie nie wymaga pisemnego uzasadnienia. W przypadku odrzucenia skargi kasacyjnej na przedsądzie, sprawa nie nabiera dalszego biegu i SN nie rozpoznaje skargi kasacyjnej. Postanowienie o odmowie przyjęcia skargi kasacyjnej nie podlega zaskarżeniu.

Na decyzję o przyjęciu/odmowie przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania obecnie w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych czeka się ok. 1-1,5 roku od daty wniesienia kasacji.

Zatem samo przyjęcie skargi kasacyjnej do rozpoznania to duży sukces. Otwiera drogę do wygrania sprawy.

W tej konkretnej sprawie kasację wysłaliśmy w styczniu 2021 r., a więc na decyzję o przyjęciu do rozpoznania czekaliśmy nieco ponad rok.

NAJCHĘTNIEJ CZYTANE ARTYKUŁY:

PRAWNIK DO WALKI Z ZUS

DECYZJA O NIEPODLEGANIU – POZORNA UMOWA O PRACĘ

ZUS PODWAŻA UMOWĘ O PRACĘ. JAK SIĘ BRONIĆ? – CZ. I / CZ. II / CZ. III / CZ. IV

ZAKWESTIONOWANIE UMOWY O PRACĘ PRZEZ ZUS

PRAWNIK ZUS. STAJEMY PO STRONIE OBYWATELA W SPORACH Z ZUS.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą kancelarii i skorzystania z naszych usług.

odwołanie od decyzji ZUSapelacja ZUSskarga kasacyjna ZUS

Zadzwoń 502 619 281 / napisz kancelaria@zawartka.pl

Jesteśmy dostępni od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 17:00.

SZYBKI KONTAKT PRZEZ FORMULARZ KONTAKTOWY:

Dodaj komentarz

Close Menu