SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI: +48 502-619-281 E-MAIL: kancelaria@zawartka.pl
WYGRANA Z ZUS SZCZECIN

WYGRANA Z ZUS SZCZECIN

Wygrana z ZUS Szczecin. Sąd Rejonowy Szczecin-Centrum w Szczecinie zmienił na korzyść naszego Klienta decyzję ZUS Szczecin, na mocy której organ rentowy domagał się zwrotu od płatnika ponad 80 tysięcy złotych zasiłków wypłaconych ubezpieczonemu, zatrudnionemu w firmie płatnika. Warto odwoływać się od decyzji ZUS i korzystać z pomocy kancelarii specjalizującej się w sprawach ZUS.

Problematyka zwrotu nienależnie pobranych świadczeń z ZUS jest skomplikowaną materią prawną i przepis art. 84 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, który reguluję tę kwestię, jest różnie interpretowany w orzecznictwie. O różnych praktycznych problemach w kwestii zwrotu nienależnie pobranych świadczeń informowaliśmy wielokrotnie na blogu:

WYGRANA Z ZUS SZCZECIN – KANCELARIA Z KRAKOWA SKUTECZNIE REPREZENTUJE KLIENTA

Pomimo znacznej odległości (kancelaria ma siedzibę w Krakowie) byliśmy obecni na każdej rozprawie wyznaczonej przez Sąd w Szczecinie. Dysponowaliśmy kompletnymi aktami sprawy. Dzięki wiedzy i doświadczeniu w prowadzeniu wielu spraw przeciwko ZUS, mogliśmy skutecznie reprezentować Klienta, który jako były pracodawca, został zobowiązany przez ZUS do zwrotu zasiłków, które ZUS wypłacił pracownikowi, zatrudnionemu przez pracodawcę, uznając że są to nienależnie pobrane świadczenia.

Poniżej wyrok Sądu, zmieniający decyzję ZUS Szczecin. Wyrok jest nieprawomocny. ZUS złożył wniosek o pisemne uzasadnienie wyroku i z pewnością będzie rozważał złożenie apelacji w tej sprawie.

WYGRANA Z ZUS SZCZECIN – JAK SĄDY POWINNY POSTRZEGAĆ ART. 84 USUS

Art. 84 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych powinien być swoistą cezurą wyznaczającą granice odpowiedzialności obywatela jeśli chodzi o zwrot nienależnie pobranych świadczeń. Trzeba pamiętać, że to ZUS jest dysponentem świadczeń i powinien ponosić odpowiedzialność za wypłatę świadczeń, a nie przerzucać całą odpowiedzialność na obywatela (płatnika, czy ubezpieczonego).

ZUS powinien kontrolować przed wypłatą, a nie po fakcie. Za takim modelem działania opowiada się orzecznictwo Sądu Najwyższego (m.in. w wyroku z dnia 5 grudnia 2018 r. w sprawie III UK 193/17).

Domaganie się zwrotu nienależnie pobranych świadczeń po ich wypłacie, jest bardzo kontrowersyjnym działaniem ZUS, w sytuacji gdy na Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych ciąży ustawowy obowiązek kontroli uprawnień do wypłacanych świadczeń.

Co zresztą pokazuje obecna praktyka ZUS, organ wstrzymuje się z wypłatą świadczeń do czasu potwierdzenia tytułu do ubezpieczeń społecznych / podstawy wymiaru składek. Dotyczy to zwłaszcza „świeżych” tytułów do ubezpieczeń, gdzie np. zatrudnienie nastąpiło na 3 miesiące przed wystąpieniem ryzyka ubezpieczeniowego.

Sądy powinny domagać się rzetelnego działania ze strony organu administracji publicznej, jakim jest ZUS. W Państwie Prawa nie powinno być zgody orzecznictwa na bylejakość administracji, a w rezultacie przerzucanie odpowiedzialności za tę bylejakość na obywatela. Uzyskany wyrok Sądu Rejonowego w Szczecinie kieruje się właśnie taką wykładnią – obywatel nie może ponosić nieograniczonej odpowiedzialności za zaniechania istniejące po stronie ZUSu.

PRAWNIK SPECJALIZUJĄCY SIĘ W SPRAWACH ZUS. STAJEMY PO STRONIE OBYWATELA W SPORACH Z ZUS. Pomagamy w sprawach ZUS. Prowadzimy sprawy przed Sądami w całej Polsce, w tym przed Sądem Najwyższym w Warszawie.

ZGŁOŚ SIĘ DO NAS JUŻ DZIŚ!

CO MOŻEMY DLA CIEBIE ZROBIĆ?

ODWOŁANIE OD DECYZJI ZUSAPELACJA ZUSSKARGA KASACYJNA ZUS

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą kancelarii i skorzystania z naszych usług.

Zadzwoń 502 619 281 / napisz kancelaria@zawartka.pl

Jesteśmy dostępni od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 17:00.

SZYBKI KONTAKT PRZEZ FORMULARZ KONTAKTOWY:

Dodaj komentarz

Close Menu