SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI: +48 502-619-281 E-MAIL: kancelaria@zawartka.pl
ULGA NA START ZUS

ULGA NA START ZUS

Ulga na start ZUS dotyczy osób rozpoczynających działalność gospodarczą. Jak wyjaśnia ZUS na swoich stronachmożesz skorzystać z ulgi na start, czyli przez 6 miesięcy kalendarzowych nie płacić składek na ubezpieczenia społeczne”. Aby skorzystać z ulgi na start i przez pierwsze 6 miesięcy kalendarzowych nie płacić składek na ubezpieczenia społeczne, opłacając jedynie składkę na ubezpieczenie zdrowotne, trzeba dokonać odpowiednich zgłoszeń na drukach ZUS wskazując właściwy kod zgłoszenia do ubezpieczeń. Na tym tle dochodziło do wielu „nieporozumień” na linii obywatel – ZUS. Po czasie okazywało się, że dokumenty zgłoszeniowe były nieprawidłowe, w następstwie czego ZUS dochodził zapłaty składek, z których to przedsiębiorca miał być zwolniony. Problemem była postawa ZUSu, który nie dopuszczał wykonania korekt i poprawienia nieprawidłowych dokumentów zgłoszeniowych/rozliczeniowych. Ostatnio jednak w tej materii wypowiedział się Sąd Najwyższy przyjmując pozytywną dla obywateli linię interpretacyjną.

ILE KOSZTUJE ADWOKAT W SPRAWIE Z ZUS? Zapytaj o wycenę swojej sprawy już dziś!

U nas wycena prowadzenia sprawy z ZUS przedstawiana jest indywidualnie. Wycena obsługi prawnej jest bezpłatna, po przesłaniu przez Klienta zapytania na mejla kancelaria@zawartka.pl

Wycena obejmuje wszystkie opłaty, które Klient będzie zobowiązany ponieść powierzając nam swoją sprawę do prowadzenia. Poza opłatami wskazanymi w wycenie, Klient nie będzie „zaskakiwany” jakimikolwiek opłatami na rzecz kancelarii, które nie zostały ujęte w wycenie.

ULGA NA START ZUS – WAŻNE ORZECZENIE SN

Chodzi o wyrok Sądu Najwyższego z dnia 18 lipca 2023 r., sygn. III USKP 58/22. Sąd Najwyższy orzekł, że „Gdy przed upływem terminu płatności pierwszej składki na ubezpieczenia społeczne przedsiębiorca objęty zakresem zastosowania art. 18 ust. 1 Prawa przedsiębiorców orientuje się, że błędnie zgłosił się do ubezpieczeń społecznych i wbrew swojej woli zrezygnował w ten sposób z ulgi na start (a nie zamierzał od razu podlegać obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym z preferencyjną podstawą obliczania składek na nie), dopuszczalne jest dokonanie korekty tego zgłoszenia. W konsekwencji takiej korekty przedsiębiorca wchodzący na rynek będzie mógł – w zamian za rezygnację z ochrony ubezpieczeniowej – korzystać najpierw z ulgi na start, a po upływie 6 miesięcy z podlegania obowiązkowym ubezpieczeniom przy preferencyjnej wysokości składki”.

Wyrok Sądu Najwyższego ma doniosłe znaczenie dla praktyki prawniczej, bo bardzo często ZUS niesłusznie odmawia możliwości dokonania korekty, w sytuacji gdy taką możliwość dają przepisy ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. O sprawie napisały m.in. prawo.pl czy Dziennik Gazeta Prawna.

Sąd Najwyższy w powołanym wyroku odwołał się do  wyroku Sądu Najwyższego z dnia 11 lipca 2017 r., sygn. I UK 295/16. W skrócie, choć nie wybrzmiewa to jeszcze z uzasadnień wyroków SN, Sąd Najwyższy opowiada się za „przyjazną interpretacją przepisów”, co wpisuje się w zasady tzw. Konstytucji Biznesu. Jest to właściwy kierunek wykładni, bowiem w wielu przypadkach ZUS stosuje swoją dominującą pozycję interpretując prawo w sposób, na który nie powinno być przyzwolenia w państwie prawa.

Z ZUSEM DA SIĘ WYGRAĆ!!! ODWOŁAJ SIĘ OD DECYZJI. SKORZYSTAJ ZE WSPARCIA PROFESJONALISTY.

PRAWNIK SPECJALIZUJĄCY SIĘ W SPRAWACH ZUS. STAJEMY PO STRONIE OBYWATELA W SPORACH Z ZUS. Pomagamy w sprawach ZUS. Prowadzimy sprawy przed Sądami w całej Polsce, w tym przed Sądem Najwyższym w Warszawie.

ZGŁOŚ SIĘ DO NAS JUŻ DZIŚ!

CO MOŻEMY DLA CIEBIE ZROBIĆ?

ODWOŁANIE OD DECYZJI ZUS

APELACJA ZUS

SKARGA KASACYJNA ZUS

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą kancelarii i skorzystania z naszych usług.

Zadzwoń 502 619 281 / napisz kancelaria@zawartka.pl

Jesteśmy dostępni od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 17:00.

SZYBKI KONTAKT PRZEZ FORMULARZ KONTAKTOWY:

Dodaj komentarz

Close Menu