SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI: +48 502-619-281 E-MAIL: kancelaria@zawartka.pl
UCHYLENIE ALIMENTÓW

UCHYLENIE ALIMENTÓW

Uchylenie alimentów – kiedy można domagać się uchylenia obowiązku alimentacyjnego. Ile kosztuje sprawa o zniesienie alimentów? Wygaśnięcie a uchylenie obowiązku alimentacyjnego. Gdzie złożyć pozew o uchylenie alimentów? Czy można żądać uchylenia alimentów z datą wsteczną?

Planujesz złożyć pozew o uchylenie alimentów. Chcesz domagać się uchylenia alimentów przez sąd. Szukasz kancelarii w Krakowie specjalizującej się w sprawach o alimenty? Potrzebujesz pomocy i szukasz Adwokat alimenty Kraków, Prawnik alimenty Kraków, radca prawny od alimentów w Krakowie? Dobry prawnik od alimentów pomoże wygrać sprawę o alimenty. Prowadzimy sprawy o alimenty w Krakowie. Działamy także w okolicznej Bochni, Niepołomicach, Wieliczce, Miechowie, Myślenicach, Chrzanowie, Brzesku i Olkuszu.

UCHYLENIE ALIMENTÓW – KIEDY MOŻNA DOMAGAĆ SIĘ UCHYLENIA OBOWIĄZKU ALIMENTACYJNEGO

Przepisy stanowi ogólnie, że w razie zmiany stosunków można żądać zmiany orzeczenia lub umowy dotyczącej obowiązku alimentacyjnego. Żądanie zmiany w zakresie zasądzonych alimentów może polegać na wniosku o uchylenie alimentów. W jednym z orzeczeń sąd wskazał, że: „Zmiana stosunków może także prowadzić do uchylenia obowiązku alimentacyjnego, który wygasa m.in. wówczas, gdy odpadnie jedna z przesłanek uzasadniających ten obowiązek, czy po stronie uprawnionego, czy to po stronie zobowiązanego. W przypadku osoby zobowiązanej do alimentacji wygaśniecie obowiązku alimentacyjnego może uzasadniać utrata przez taką osobę możliwości zarobkowania lub uzyskanie przez uprawnionego zdolności samodzielnego utrzymania się” (por. wyrok Sądu Rejonowego w Pruszkowie z dnia 13.09.2018 r., sygn. III RC 56/18).

Ni mniej ni więcej oznacza to, że jeśli odpadnie któraś z przesłanek do przyznania alimentów można żądać zniesienia alimentów przez sąd. Jeżeli dziecko pełnoletnie jest już w stanie utrzymać się samodzielnie, wówczas można złożyć wniosek o uchylenie obowiązku alimentacyjnego. Również zmiana po stronie zobowiązanego do alimentów np. utrata pracy, rozstrój zdrowia mogą uzasadniać pozew o uchylenie alimentów.

[CIEKAWOSTKA] Zgodnie z przepisami proceduralnymi, mianowicie art. 321 § 1 k.p.c., sąd nie może wyrokować co do przedmiotu, który nie był objęty żądaniem, ani zasądzać ponad żądanie. Mając powyższe na uwadze, dochodząc przed sadem uchylenia obowiązku alimentacyjnego warto zastanowić się nad wskazaniem w pozwie roszczenia alternatywnego w postaci obniżenia alimentów. Jeśli bowiem jedynym roszczeniem wskazanym w pozwie będzie wniosek o uchylenie alimentów, wówczas sąd nie będzie mógł obniżyć alimentów, w sytuacji gdy dojdzie do przekonania, że uchylenie alimentów jest zbyt daleko idące. Tymczasem jeśli w pozwie o uchylenie alimentów znajdzie się roszczenie alternatywne o obniżenie alimentów, wówczas sąd będzie mógł wyrokować również odnośnie ewentualnego obniżenia alimentów. Warto mieć na uwadze, że takie sformułowanie żądania pozwu jest dopuszczalne i w określonych okolicznościach (jeśli nie jesteśmy pewni co do całkowitego uchylenia obowiązku alimentacyjnego) żądanie alternatywne obniżenia alimentów będzie z korzyścią dla wnoszącego pozew.

ILE KOSZTUJE SPRAWA O ZNIESIENIE ALIMENTÓW?

Wielu osobom obiło się o uszy, że sprawy o alimenty nie podlegają opłacie sądowej. Ze sprawami o uchylenie alimentów jest inaczej. Wnosząc pozew o uchylenie alimentów należy wnieść opłatę od pozwu. W przeciwnym razie sąd wezwie do uzupełnienia braków formalnych pod rygorem zwrotu pozwu. Ile kosztuje sprawa o zniesienie alimentów? To zależy od wartości przedmiotu sporu. Wartość przedmiotu sporu ustala się wyliczając roczne alimenty (przykładowo dla alimentów w wysokości 600 zł miesięcznie, wartość przedmiotu sporu wyniesie 12 x 600 zł = 7200 zł).

Przy wartości przedmiotu sporu w zakresie od ponad 4000 zł do 7500 zł – opłata od pozwu wyniesie 400 zł; jeśli wps będzie w zakresie od ponad 7500 zł do 10000 zł – opłata od pozwu wyniesie 500 zł; przy wps w zakresie od ponad 10000 zł do 15000 zł – opłata od pozwu wyniesie 750 zł; wps w zakresie od ponad 15000 do 20000 – opłata od pozwu to 1000 zł.

WYGAŚNIĘCIE A UCHYLENIE OBOWIĄZKU ALIMENTACYJNEGO

Jaka jest różnica między wygaśnięciem a uchyleniem obowiązku alimentacyjnego? O uchylenie obowiązku alimentacyjnego trzeba się samemu postarać wnosząc odpowiedni pozew do sądu. Natomiast o wygaśnięciu obowiązku alimentacyjnego można mówić w przypadku śmierci zobowiązanego lub uprawnionego do alimentów.

CZY MOŻNA ŻĄDAĆ UCHYLENIA ALIMENTÓW Z DATĄ WSTECZNĄ?

W praktyce bardzo często dochodzi do sytuacji, gdzie o zmianie stosunków wpływających na konieczność dalszego opłacania alimentów zobowiązany dowiaduje się z pewnym opóźnieniem. Czy można wystąpić o zmianę lub uchylenie obowiązku alimentacyjnego z datą wsteczną? Jak najbardziej można żądać uchylenia alimentów z datą wsteczną. W pozwie o uchylenie alimentów należy oznaczyć tę datę i wskazać uzasadnienie dlaczego od tej daty powód wnosi o uchylenie alimentów.

Alimenty Kraków. Alimenty w Krakowie. Prawnik alimenty Kraków. Potrzebujesz prawnika od alimentów w Krakowie? Szukasz dobrego radcy prawnego w sprawie o alimenty w Krakowie?  Alimenty pomoc prawna Kraków. Skontaktuj się z nami już dziś.

Prowadzimy bardzo dużą ilość spraw z zakresu prawa rodzinnego. Reprezentujemy Klientów w sprawach o alimenty w Krakowie. Dbamy o zabezpieczenie interesu prawnego Klienta.

Przygotowujemy dla Ciebie pozew w sprawie o alimenty i poprowadzimy Twoją sprawę o alimenty w sądzie.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą kancelarii i skorzystania z naszych usług.

Zadzwoń 502 619 281 / napisz kancelaria@zawartka.pl

Jesteśmy dostępni od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 17:00.

SZYBKI KONTAKT PRZEZ FORMULARZ KONTAKTOWY:

Dodaj komentarz

Close Menu