SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI: +48 502-619-281 E-MAIL: kancelaria@zawartka.pl
9% SKŁADKA ZDROWOTNA DLA PREZESÓW SPÓŁEK

9% SKŁADKA ZDROWOTNA DLA PREZESÓW SPÓŁEK

9% składka zdrowotna dla prezesów i członków zarządu działających na mocy powołania. Jednym z elementów podwyżki podatków w ramach Polskiego Ładu jest 9% składka zdrowotna dla członków zarządu spółek wykonujących swoje funkcje na mocy aktu powołania, które z tego tytułu pobierają wynagrodzenie.

Dziennik Gazeta Prawna napisał o opublikowaniu projektu przepisów podatkowych Polskiego Ładu. Projekt przepisów liczy 226 stron (link do projektu). Emocje budzi m.in. podwyżka składki zdrowotnej i nowy sposób jej ustalania oraz rozliczania. Jednak w przestrzeni medialnej niewiele mówi się o wprowadzeniu składki zdrowotnej dla prezesów i członków zarządu spółek wykonujących swoje funkcje na podstawie powołania, którzy dotychczas nie byli objęci obowiązkiem zapłaty składki zdrowotnej.

Do art. 66 ustawy o świadczeniach zdrowotnych, który określa podmioty podlegające obowiązkowi ubezpieczenia zdrowotnego, ustawodawca zamierza dodać pkt 35a wprowadzając obowiązek zapłaty składki zdrowotnej również za osoby powołane do pełnienia funkcji na mocy aktu powołania, które z tego tytułu pobierają wynagrodzenie (projektowany art. 13 pkt 1).

Według projektu ustawy podstawą wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne będzie kwota odpowiadająca wysokości wynagrodzenia członków zarządu pobieranego z tytułu powołania.

Składkę zdrowotną jako płatnik będzie obliczał,  pobierał  z  wynagrodzenia  członka zarządu i  odprowadzał podmiot wypłacający wynagrodzenie, czyli spółka. Obowiązek zapłaty składki zdrowotnej powstanie z  dniem powołania, a  wygaśnie z dniem odwołania z zarządu.

9% składka zdrowotna dla prezesów i członków zarządu działających na mocy powołania w praktyce dotknie wiele osób, które dotychczas nie były zobowiązane do odprowadzania składki zdrowotnej. Zachęcamy wszystkich zainteresowanych do śledzenia zmian w tym obszarze.

PRAWNIK ZUS. STAJEMY PO STRONIE OBYWATELA W SPORACH Z ZUS.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą kancelarii i skorzystania z naszych usług.

SZYBKI KONTAKT PRZEZ FORMULARZ KONTAKTOWY:

Dodaj komentarz

Close Menu