SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI: +48 502-619-281 E-MAIL: kancelaria@zawartka.pl
PRZEDSIĘBIORCA A SKŁADKI ZUS

PRZEDSIĘBIORCA A SKŁADKI ZUS

Czy przedsiębiorca może deklarować różne podstawy wymiaru składek niezależnie od przychodu / dochodu osiąganego na działalności gospodarczej? Pisaliśmy wielokrotnie o sporach przedsiębiorców z ZUS na tym tle. Dziś wracamy do tego tematu, z uwagi na orzeczenia Sądu Najwyższego wydane w 2023 r. przez Izbę Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN.

PRZEDSIĘBIORCA A SKŁADKI ZUS – CZTERY POZYTYWNE WYROKI SN

Stanowisko Sądu Najwyższego wyrażone w uchwale składu siedmiu sędziów z 21 kwietnia 2010 r. w sprawie II UZP 1/10, z którego wynika niedopuszczalność wkraczania ZUS w podejmowane przez prowadzących działalność gospodarczą decyzje w zakresie deklarowania podstaw wymiaru składek i brak możliwości kontrolowania przez ZUS wysokości kwoty deklarowanej przez przedsiębiorcę (o ile mieści się w ustawowych granicach) zostało ostatnio zaaprobowane w czterech wyrokach Sądu Najwyższego wydanych w roku 2023 ze skarg nadzwyczajnych Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców. Chodzi o wyroki: z 2 marca 2023 r. (sygn. II NSNc 107/23), 19 kwietnia 2023 r., (sygn. II NSNc 171/23), 16 czerwca 2023 r. (sygn. II NSNc 197/23) oraz 22 czerwca 2023 r. (sygn. II NSNc 204/23). SN  uwzględnił w nich skargi nadzwyczajne wniesione przez Rzecznika Małych i Średnich Przedsiębiorców i uchylił wyroki Sądu Apelacyjnego w Lublinie w sprawie o wysokość podstawy wymiaru składek osoby prowadzącej pozarolniczą działalność gospodarczą.

PRZEDSIĘBIORCA A SKŁADKI ZUS – CZY SPRAWA JEST FINALNIE PRZESĄDZONA

Mogłoby się wydawać, że sprawy sporów przedsiębiorców z ZUS o deklarowanie podstawy wymiaru składek są ostatecznie zakończone, w obliczu 4 takich samych wyroków wydanych przez SN w 2023 r.

Niestety jeszcze tak nie jest, z uwagi na fakt iż końcem listopada SN ma rozstrzygać zagadnienie prawne, czy ZUS jest uprawniony do ingerencji w podstawy wymiaru składek przedsiębiorcy (sygn. SN III UZP 3/23). Obecnie Sądy ubezpieczeń społecznych wstrzymują się z rozpoznawaniem spraw o podstawę wymiaru składek do czasu rozstrzygnięcia pytania prawnego przez SN w powiększonym składzie.

Rozprawa przed SN została wyznaczona na 29.11.2023 r. Pytanie prawne brzmi:

Czy organ rentowy w przypadku podjęcia pozarolniczej działalności przez ubezpieczonego, nie negując tytułu podlegania ubezpieczeniom społecznym, jest uprawniony do weryfikacji podstawy wymiaru składek na te ubezpieczenia w sytuacji, gdy w początkowym okresie prowadzenia tej działalności ubezpieczony deklaruje podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, której wysokość nie ma odzwierciedlenia w przychodach, zaś w kolejnych miesiącach realizuje się ryzyko socjalne, którego wystąpienie było pewne w momencie rozpoczęcia działalności gospodarczej (art. 6 ust. 1 pkt 5 w związku z art. 83 ust. 1 pkt 1 i 3 w związku z art. 41 ust. 12 i 13, art. 68 ust. 1 oraz art. 86 ust. 1 i 2 w związku z art. 2a ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, jednolity tekst: Dz. U. z 2022 r. poz. 1009)?”

Oczywiście po wydaniu uchwały przez SN poinformujemy na łamach bloga o zapadłym rozstrzygnięciu w osobnym wpisie.

DLACZEGO TRZEBA MIEĆ PRAWNIKA DO WALKI Z ZUS? ADWOKAT ZUS CZY RADCA PRAWNY ZUS. KOGO WYBRAĆ DO OBSŁUGI SPRAWY PRZECIWKO ZUS?  SKONTAKTUJ SIĘ Z PRAWNIKIEM ZUS!

ZUS wydał decyzję, z którą się nie zgadzasz? Zgłoś się do nas już dziś! Kliknij w zakładkę kontakt i zobacz, jak możemy Ci pomóc w walce z ZUS.

SKUTECZNY PRAWNIK DO WALKI Z ZUS:

WYGRANA Z ZUS KRAKÓWWYGRANA Z ZUS TARNÓWWYGRANA Z ZUS CHRZANÓWWYGRANA Z ZUS NOWY SĄCZWYGRANA Z ZUS JASŁOWYGRANA Z ZUS ELBLĄGWYGRANA Z ZUS PŁOCKWYGRANA Z ZUS RADOMWYGRANA Z ZUS CZĘSTOCHOWAWYGRANA Z ZUS ZABRZEWYGRANA Z ZUS CHORZÓWWYGRANA Z ZUS BIELSKO-BIAŁAWYGRANA Z ZUS WAŁBRZYCH WYGRANA Z ZUS RYBNIKWYGRANA Z ZUS OPOLEWYGRANA Z ZUS ZIELONA GÓRAWYGRANA Z ZUS SZCZECIN

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą kancelarii i skorzystania z naszych usług.

Zadzwoń 502 619 281 / napisz kancelaria@zawartka.pl

Jesteśmy dostępni od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 17:00.

SZYBKI KONTAKT PRZEZ FORMULARZ KONTAKTOWY:

Dodaj komentarz

Close Menu