SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI: +48 502-619-281 E-MAIL: kancelaria@zawartka.pl
DECYZJA NFZ O OBJĘCIU OBOWIĄZKIEM UBEZPIECZENIA ZDROWOTNEGO

DECYZJA NFZ O OBJĘCIU OBOWIĄZKIEM UBEZPIECZENIA ZDROWOTNEGO

Decyzja NFZ o objęciu obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego. NFZ uznaje większościowego wspólnika spółki z o.o. za jednoosobowego wspólnika sp. z o.o. i wydaje decyzję o objęciu obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej, jako wspólnik jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Decyzja NFZ będzie mieć wymierne skutki finansowe w postaci obowiązku zapłaty zaległych składek na ubezpieczenie zdrowotne, które wcale nie są niskie: w 2018 r. miesięczna składka na ubezpieczenie zdrowotne wyniosła 319,94 zł, składka zdrowotna przedsiębiorców w 2019 r. to już 342,32 zł, w 2020 r. składka na NFZ to 362,34 zł, a w roku 2021 kwota składki zdrowotnej kształtuje się na poziomie 381,81 zł.

DECYZJA NFZ O OBJĘCIU OBOWIĄZKIEM UBEZPIECZENIA ZDROWOTNEGO – WIĘKSZOŚCIOWY WSPÓLNIK SP. Z O.O. DLA NFZ JEST JEDNOOSOBOWYM WSPÓLNIKIEM

ZUS skierował do NFZ wniosek o ustalenie obowiązku ubezpieczenia zdrowotnego w trybie art. 109 ust. 3 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej. Mechanizm działania opisuje portal forsal.pl w artykule „Czy ZUS jest związany decyzją wydaną wcześniej przez NFZ”.

Zdaniem NFZ posiadanie 99% udziałów w spółce z o.o. oznacza, że taką spółkę należy traktować jako jednoosobową, a wspólnika posiadającego owe 99% udziałów jako jedynego wspólnika spółki z o.o.

NFZ podaje w uzasadnieniu decyzji, że udział innych wspólników ma charakter iluzoryczny.

Organ zarzuca także w decyzji, że takie ukształtowanie udziałów w spółce, w którym jeden ze wspólników ma 99% udziałów w kapitale zakładowym jest czynnością mającą na celu obejście prawa.

Poniżej zdjęcie decyzji NFZ o objęciu obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego.

DECYZJA NFZ O OBJĘCIU OBOWIĄZKIEM UBEZPIECZENIA ZDROWOTNEGO – JAK SIĘ BRONIĆ?

Decyzja NFZ o objęciu obowiązkiem ubezpieczenia zdrowotnego podlega zaskarżeniu skargą do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Przygotowując taką skargę warto powołać się na naruszenie prawa materialnego przez NFZ. Zgodnie z definicją z Kodeksu spółek handlowych, spółka jednoosobowa to spółka kapitałowa, której wszystkie udziały należą do jednego wspólnika. Zatem jeżeli wspólnik nie posiada wszystkich udziałów w sp. z o.o. to nie może być uznany za jednoosobowego wspólnika sp. z o.o. NFZ przełamując definicję ustawową narusza tym samym art. 4 § 1 pkt 3 Kodeksu spółek handlowych.

Warto powołać się także na orzecznictwo, które cytowaliśmy w sprawie podobnych praktyk ZUS dotyczących uznawania większościowego wspólnika w spółce z o.o. za jednoosobowego wspólnika – link.

PRAWNIK ZUS. STAJEMY PO STRONIE OBYWATELA W SPORACH Z ZUS.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą kancelarii i skorzystania z naszych usług.

Zadzwoń 502 619 281 / napisz kancelaria@zawartka.pl

Jesteśmy dostępni od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 17:00.

 

SZYBKI KONTAKT PRZEZ FORMULARZ KONTAKTOWY:

Dodaj komentarz

Close Menu