SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI: +48 502-619-281 E-MAIL: kancelaria@zawartka.pl
WYGRANA Z ZUS ZABRZE O PODSTAWĘ WYMIARU SKŁADEK

WYGRANA Z ZUS ZABRZE O PODSTAWĘ WYMIARU SKŁADEK

Wygrana z ZUS Zabrze o podstawę wymiaru składek przedsiębiorcy. Wyrok Sądu Apelacyjnego w Katowicach zmienia na korzyść Klienta decyzję ZUS, w której organ rentowy obniżył podstawę wymiaru składek. Wygrana z ZUS Zabrze cieszy tym bardziej, że orzecznictwo w sprawach o podstawę wymiaru składek dalej jest niejednolite, a Sąd Najwyższy w ostatnim czasie odmówił podjęcia uchwały w tej sprawie (czytaj: PRZEDSIĘBIORCZE MATKI – CZY ZUS MOŻE KWESTIONOWAĆ PODSTAWĘ WYMIARU SKŁADEK?).

ZOBACZ INNE NASZE WYGRANE Z ZUS W SPRAWACH O PODSTAWĘ WYMIARU SKŁADEK:

WYGRANA Z ZUS CHORZÓW

WYGRANA Z ZUS BIELSKO-BIAŁA

WYGRANA Z ZUS WARSZAWA

Dużo miejsca na blogu poświęcone jest tematyce sporów z ZUS o podstawę wymiaru składek. Chodzi o sytuację, gdy przedsiębiorca opłacał wysokie składki chcąc korzystać z wysokich zasiłków z ubezpieczenia chorobowego. Jeszcze kilka lat temu ZUS nie widział w takim postępowaniu nic, co byłoby niezgodne z prawem. Wręcz przeciwnie, ZUS akceptował podwyższoną podstawę wymiaru składek i wypłacał – często przez wiele lat- wysokie kwoty zasiłków. Sytuacja zmieniła się, gdy w roku 2018 Sąd Najwyższy wydał trzy kontrowersyjne orzeczenia. Pisaliśmy o tym tutaj – link oraz w opinii dla Dziennika Gazety Prawnej.

WYGRANA Z ZUS ZABRZE O PODSTAWĘ WYMIARU SKŁADEK – TŁO FAKTYCZNE SPORU Z ZUS ZABRZE

ZUS Zabrze we wrześniu 2019 r. wydał decyzję, w której obniżył przedsiębiorcy podstawę wymiaru składek z kwoty deklarowanej 9897,50 zł (maksymalna podstawa wymiaru składek przedsiębiorcy w 2015 r.) do ustawowego minimum, a nawet poniżej minimum, bo do preferencyjnej podstawy wymiaru wynoszącej 525 zł.

Wcześniej jednak ZUS akceptował zadeklarowaną wysoką podstawę wymiaru. W aktach sprawy zachował się ślad po kontroli ZUS z lutego 2016 r., kiedy to ZUS przed wypłatą zasiłków ustalił, że przedsiębiorca mógł zadeklarować taką podstawę wymiaru.

Ta chronologia wydarzeń jest tu bardzo istotna. Przedsiębiorca zadeklarował wysoką składkę w końcówce roku 2015, w lutym 2016 ZUS przyszedł na kontrolę i umorzył postępowanie nie dopatrując się naruszeń prawa. Następnie ZUS przez 3 lata z przerwami wypłacał zasiłki, po czym we wrześniu 2019 r. wydał decyzję, w której zakwestionował wysoką podstawę „wstecz”.

ZUS w następstwie wydania decyzji z września 2019 r. o obniżeniu podstawy wymiaru składek, dochodził od Ubezpieczonej ponad 200 tys. złotych wypłaconych zasiłków.

Sąd Okręgowy w Gliwicach oddalił odwołanie od decyzji ZUS opierając się na „nowszym” orzecznictwie SN.

Wtedy Klienta trafiła do nas. Przejęliśmy sprawę do prowadzenia na etapie apelacji po innej kancelarii. Termin na złożenie apelacji jest bardzo krótki i wynosi raptem dwa tygodnie. Klientka zadziałała przezornie i skontaktowała się z nami jeszcze przed otrzymaniem wyroku z uzasadnieniem. Dzięki temu mieliśmy czas na przygotowanie strategii postępowania i opracowanie argumentacji do apelacji. Finalnie apelacja składała się z trzech rodzajów zarzutów wobec zaskarżanego wyroku i liczyła 25 stron plus załączniki.

WYGRANA Z ZUS ZABRZE O PODSTAWĘ WYMIARU SKŁADEK – SĄD APELACYJNY W KATOWICACH ORZEKA NA KORZYŚĆ KLIENTA

W listopadzie 2021 Sąd Apelacyjny w Katowicach przychylił się do apelacji i zmienił wyrok Sądu Okręgowego oraz poprzedzającą go decyzję ZUS. Sprawa czekała na rozpoznanie w apelacji ponad rok czasu. Ważne, że wysiłek zaprocentował i sprawa została wygrana.

Poniżej wyrok:

Być może nasz blog czytają osoby, którym przyjdzie mierzyć się właśnie z Sądem Apelacyjnym w Katowicach w sprawach o wysoką podstawę wymiaru składek. Dla wszystkich tych Czytelników mogę zdradzić, że Sąd Apelacyjny w Katowicach w składzie, który rozpoznawał opisywaną sprawę, nie jest przekonany o braku uprawnień ZUS odnośnie kwestionowania podstaw wymiaru składek przedsiębiorców. Sędzia zaprezentowała pogląd, że uchwała składu 7 sędziów z 21 kwietnia 2010 r. sygn. akt II UZP 1/10 nie zamyka tego problemu, bo dotyczyła utrwalonego tytułu do ubezpieczeń społecznych. Innymi słowy Sąd Apelacyjny w Katowicach uważa, że co do zasady rację ma późniejsze orzecznictwo SN. Sprawę Klientki kontra ZUS Zabrze uratowały różnorodne argumenty z apelacji. Między innymi podnosiliśmy kwestię naruszenia przez ZUS zasady ne bis in idem (zobacz szerzej tutaj). Sąd Apelacyjny w Katowicach uznał, że w państwie prawa niedopuszczalne jest wielokrotne wydawanie decyzji w tej samej sprawie, przy braku okoliczności, które uprawniałyby ZUS do ponownego wszczęcia (wznowienia) postępowania w sprawie zakończonej inną decyzją.

Warto walczyć do końca i składać apelację w sprawach ZUS.

PRAWNIK ZUS. STAJEMY PO STRONIE OBYWATELA W SPORACH Z ZUS.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą kancelarii i skorzystania z naszych usług.

Zadzwoń 502 619 281 / napisz kancelaria@zawartka.pl

Jesteśmy dostępni od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 17:00.

SZYBKI KONTAKT PRZEZ FORMULARZ KONTAKTOWY:

Dodaj komentarz

Close Menu