SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI: +48 502-619-281 E-MAIL: kancelaria@zawartka.pl
KANCELARIA RADCY PRAWNEGO UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I SPRAWY ZUS KRAKÓW. KONTROLA PROWADZENIA DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ PRZEZ ZUS

KANCELARIA RADCY PRAWNEGO UBEZPIECZENIA SPOŁECZNE I SPRAWY ZUS KRAKÓW. KONTROLA PROWADZENIA DZIAŁALNOŚCI GOSPODARCZEJ PRZEZ ZUS

Niesłabnącą popularnością cieszą się na naszym blogu artykuły dotyczące spraw, w których ZUS zarzuca przedsiębiorcom pozorność prowadzonej działalności gospodarczej.

Jak odwołać się od decyzji ZUS o niepodleganiu? Przeczytaj teraz CZ. I oraz CZ. II 

RADCA PRAWNY OD SPRAW ZUS W KRAKOWIE WYJAŚNIA: ZAMIAR (CEL) OSIĄGNIĘCIA ZYSKU JEST WAŻNY DLA PRZESĄDZENIA, CZY DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARCZA BYŁA FAKTYCZNIE PROWADZONA

W wielu decyzjach ZUS, które do nas trafiają jako prawnicy specjalizujący się w sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych widzimy, że organ rentowy bardzo często opiera wydawane decyzje o niepodleganiu ubezpieczeniom tylko i wyłącznie kierując się wynikami finansowymi firmy. Strata na działalności, czy „słabe” wyniki są zdaniem ZUS podstawą do tego aby mówić o pozorności działalności gospodarczej. Trzeba sobie jasno powiedzieć, że tego typu myślenie to błąd.

Sam fakt przynoszenia straty nie jest dostateczną podstawą aby zarzucać przedsiębiorcy pozorność działalności – jak czyni to ZUS.

W judykaturze podkreśla się, że ukierunkowanie prowadzonej działalności na osiąganie zysków stanowi podstawową cechę działalności gospodarczej. Orzecznictwo sądów zwraca uwagę na element subiektywny, jakim jest cel (zamiar) osiągania wymiernych korzyści materialnych związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej (por. np. wyrok NSA z dnia 26.09.2008 r. sygn. akt: II FSK 789/07, LEX nr 495147). Z oczywistych względów nie każda działalność gospodarcza przynosi zysk jej właścicielowi. Różne uwarunkowania gospodarcze powodują, że często działalność gospodarcza przynosi straty. Stąd też tak ważny jest zamiar prowadzenia działalności „w celu” osiągnięcia zysku. Jeśli prowadzona działalność nie przynosi zysku nie oznacza to, że przestaje być działalnością gospodarczą (por. wyrok Sądu Okręgowego Warszawa-Praga z dnia 17.10.2017 r., sygn. VII U 1381/16 LEX nr 2423559). Przynoszenie strat przez daną działalność nie wyklucza zakwalifikowania jej do kategorii działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów prawa. Każda działalność gospodarcza jest obarczona ryzykiem i należy liczyć się z możliwością nieuzyskania przychodu z prowadzonej działalności gospodarczej, czyli poniesienia straty. Tym samym o zarobkowym charakterze działalności gospodarczej nie decyduje faktyczne osiągnięcie zysku, lecz zamiar jego osiągnięcia (wyroku Sądu Apelacyjnego w Białymstoku z dnia 12.12.2014 r., sygn. III AUa 878/14, LEX nr 1623817).

Kancelaria Radcy Prawnego Kamil Zawartka – Kancelaria Prawa Ubezpieczeń Społecznych i Spraw ZUS z główną siedzibą w Krakowie działa na terenie całej Polski – Warszawa, Kielce, Katowice, Opole, Wrocław, Rzeszów, Lublin, Gdańsk, Szczecin.

Prawnik ZUS. Kompleksowa obsługa spraw z zakresu ubezpieczeń społecznych.  Pomoc prawną w sporze z ZUS świadczymy także w całym województwie małopolskim: Kraków, Tarnów, Nowy Sącz, Olkusz, Oświęcim, Chrzanów, Bochnia, Nowy Targ, Gorlice, Zakopane, Skawina, Andrychów, Wadowice, Wieliczka, Dobczyce, Limanowa, Proszowice.

Nasi Prawnicy posiadają odpowiednie doświadczenie, aby prowadzić w imieniu Klientów Kancelarii sprawy przed ZUS i sądami ubezpieczeń społecznych.

Prawnik do walki z ZUS. Działamy na terenie całej Polski. Wycenę obsługi prawnej swojej sprawy z ZUS otrzymasz za darmo.

Napisz / zadzwoń:

tel.: 502-619-281

e-mail: kancelaria@zawartka.pl

KLIKNIJ W ZAKŁADKĘ KONTAKT

Dodaj komentarz

Close Menu