SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI: +48 502-619-281 E-MAIL: kancelaria@zawartka.pl
WYGRANA Z ZUS NOWY SĄCZ

WYGRANA Z ZUS NOWY SĄCZ

Wygrana z ZUS Nowy Sącz. Jakiś czas temu informowaliśmy na blogu o wygranej sprawie z ZUS Nowy Sącz (tutaj). Da się wygrać sprawę z ZUS – nawet przed „lokalnym” sądem. Dziś informujemy o kolejnym sukcesie w sporze z ZUS. Genialny „prezent noworoczny” dla naszych Klientów – Sąd Okręgowy w Krakowie zmienił na korzyść Klientów decyzję nowosądeckiego ZUS.

PRAWNIK DO WALKI Z ZUS. Otrzymałeś decyzję ZUS, z którą się nie zgadzasz i chcesz się odwołać? Przeczytaj DLACZEGO TRZEBA MIEĆ PRAWNIKA DO WALKI Z ZUS?

Doradzamy w sprawach ZUS, przygotowujemy odwołania od decyzji ZUS, reprezentujemy Klientów przed Sądami Okręgowymi i Sądami Apelacyjnymi oraz przed Sądem Najwyższym w sprawach ZUS. Siedziba kancelarii mieści się w Krakowie, ale działamy na terenie całej Polski. Zgłoś się do nas już dziś! Kliknij w zakładkę kontakt.

Ciekawostką tej sprawy był fakt przeniesienia rozpoznania sprawy poza „terytorium” ZUS 😊 Dlaczego tak się stało, tj. dlaczego sprawę rozpoznał Sąd Okręgowy w Krakowie, a nie lokalny Sąd w Nowym Sączu? Otóż zgodnie z przepisami proceduralnymi, w sprawach ZUS sądem właściwym do rozpoznania sprawy jest sąd, w którego obszarze właściwości ma miejsce zamieszkania albo siedzibę strona odwołująca się od decyzji wydanej przez organ rentowy (pisaliśmy o tym m.in. przy okazji wpisu jak napisać odwołanie od decyzji ZUS). Korzystając z okazji, że aktualne miejsce zamieszkania Klientów to Kraków, sądem właściwym do rozpoznania sprawy był SO w Krakowie. Myślę, że ustawodawca powinien zastanowić się nad takim mechanizmem, aby niekoniecznie sprawa np. ZUS Wrocław trafiała na wokandę do Sądu Okręgowego we Wrocławiu – zwłaszcza dotyczy to mniejszych miejscowości. Przykładowo może dochodzić do sytuacji patologicznych, gdzie pełnomocnicy ZUS na tyle znają się już z sędziami rozpoznającymi sprawy ZUSowskie, że „łatwiej” jest ZUSowi uzyskiwać korzystne dla siebie rozstrzygnięcia. W jednej z prowadzonych sprawy przed Sądem Okręgowym w Opolu spotkałem się z sytuacją, gdzie pełnomocnik lokalnego ZUS Opole wręcz uczynił sobie „biuro” z sali, na której odbywały się rozprawy sądowe. Sprawa ostatecznie była wygrana (kulisy opisywaliśmy tutaj), niemniej w mojej opinii tego typu „zażyłości” i praktyki nie powinny mieć miejsca.

WYGRANA Z ZUS NOWY SĄCZ

Wygrana z ZUS Nowy Sącz dotyczyła sytuacji, w której ZUS stosując kruczki prawne zmienił po wielu latach schemat podlegania do ubezpieczeń społecznych żony zatrudnionej w firmie męża. ZATRUDNIENIE ŻONY W FIRMIE MĘŻA może rodzić różne problemy z ZUSem. Tak też było w tym przypadku. Decyzja ZUS w przyszłości skutkowałaby możliwością zażądania przez ZUS zwrotu wypłaconych zasiłków.

Poniżej pozytywny wyrok:

Wyrok jest nieprawomocny. Pokazuje jednak, że warto walczyć o swoje prawa i odwoływać się od decyzji ZUS. Praktyka ZUSu, który po wielu latach zaskakuje przedsiębiorcę zmianą w schemacie podlegania do ubezpieczeń, rodząc poważne konsekwencje finansowe, stanowi naruszenie zasady demokratycznego państwa prawnego (art. 2 Konstytucji RP) a także konstytucyjnie chronionego prawa obywatela do zabezpieczenia społecznego. ZUS nie może stosować prawa z nadużyciem swoich władczych uprawnień oraz przerzucać na obywatela skutki niejasnej i nieprecyzyjnej legislacji w sytuacji gdy ZUS podważa tytuł do ubezpieczeń za wiele lat wstecz podczas gdy przez wiele lat przyjmował składki i nie widział żadnych nieprawidłowości po stronie Płatnika odnośnie zgłoszenia żony do ubezpieczeń społecznych. Ponadto w tego typu sprawach warto mieć na uwadze przepisy ustawy Prawo przedsiębiorców, z których wynika m.in.  zasada przyjaznej interpretacji przepisów (art. 11), zasada pogłębiania zaufania oraz zasada pewności prawa (art. 12), którymi powinien kierować się organ rentowy.

PRAWNIK SPECJALIZUJĄCY SIĘ W SPRAWACH ZUS. STAJEMY PO STRONIE OBYWATELA W SPORACH Z ZUS. Pomagamy w sprawach ZUS. Prowadzimy sprawy przed Sądami w całej Polsce, w tym przed Sądem Najwyższym w Warszawie.

ZGŁOŚ SIĘ DO NAS JUŻ DZIŚ!

CO MOŻEMY DLA CIEBIE ZROBIĆ?

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą kancelarii i skorzystania z naszych usług.

Zadzwoń 502 619 281 / napisz kancelaria@zawartka.pl

Jesteśmy dostępni od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 17:00.

SZYBKI KONTAKT PRZEZ FORMULARZ KONTAKTOWY:

Dodaj komentarz

Close Menu