SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI: +48 502-619-281 E-MAIL: kancelaria@zawartka.pl
PODWYŻSZENIE ALIMENTÓW

PODWYŻSZENIE ALIMENTÓW

Podwyższenie alimentów – jakie warunki trzeba spełnić, kiedy jest możliwe podwyższenie alimentów? Jak złożyć wniosek o podwyższenie alimentów? Jakie argumenty do pozwu o podwyższenie alimentów? Co ile można starać się o podwyższenie alimentów? Pozew o podwyższenie alimentów – co powinien zawierać. Ile kosztuje sprawa o podwyższenie alimentów?

Planujesz założyć sprawę w sądzie o alimenty. Zastanawiasz się jak napisać pozew o alimenty. Chcesz domagać się podwyższenia alimentów. Szukasz kancelarii w Krakowie specjalizującej się w sprawach o alimenty? Potrzebujesz pomocy i szukasz Adwokat alimenty Kraków, Prawnik alimenty Kraków, radca prawny od alimentów w Krakowie? Dobry prawnik od alimentów pomoże wygrać sprawę o alimenty. Prowadzimy sprawy o alimenty w Krakowie. Działamy także w okolicznej Bochni, Niepołomicach, Wieliczce, Miechowie, Myślenicach, Chrzanowie, Brzesku i Olkuszu.

PODWYŻSZENIE ALIMENTÓW – KIEDY JEST MOŻLIWE, JAKIE WARUNKI TRZEBA SPEŁNIĆ?

W jednym z poprzednik wpisów (link) wskazywaliśmy, że alimenty służą do pokrycia wydatków związanych z utrzymaniem dziecka oraz że ich wysokość zależy od potrzeb uprawnionego. Z wiekiem potrzeby dziecka zmieniają się, co wpływa również na wysokość alimentów. W jednym z orzeczeń stwierdzono, iż naturalny rozwój dzieci pociąga za sobą wzrost ich usprawiedliwionych potrzeb, tak bytowych jak i edukacyjnych. Okoliczność ta czyni zasadnym żądanie podwyższenia alimentów.

W obliczu obecnej sytuacji związanej z inflacją aktualne pozostaje stanowisko przedstawione w wyroku Sądu Okręgowego w Sieradzu z 18.12.2013 r., I Ca 464/13: „Oczywiście sam upływ czasu nie może być podstawą zmiany wysokości obowiązku alimentacyjnego. Niemniej, o ile w tym okresie nastąpił spadek siły nabywczej pieniądza, to okoliczność ta nie może pozostawać bez wpływu na zakres obowiązku alimentacyjnego”.

Podstawą prawną do podwyższenia alimentów jest art. 138 k.r.o., zgodnie z którym: „W razie zmiany stosunków można żądać zmiany orzeczenia lub umowy dotyczącej obowiązku alimentacyjnego„.

Przez zmianę stosunków rozumieć należy wszelkie modyfikacje w statusie ekonomicznym stron mające wpływ zarówno na zwiększenie, jak i na zmniejszenie, zakresu usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz zwiększenie lub zmniejszenie zakresu możliwości zarobkowych i majątkowych zobowiązanego (tak np. wyrok Sądu Okręgowego w Olsztynie z 27.11.2019 r., VI RCa 197/19).

JAKIE ARGUMENTY DO POZWU O PODWYŻSZENIE ALIMENTÓW

Podwyższenie alimentów trzeba uzasadnić. Argumenty na podwyższenie alimentów mogą dotyczyć uprawnionego do alimentów. Dziecko może chcieć rozwijać się w określonym kierunku, stąd potrzeba zapewnienia środków finansowych na ten cel może uzasadniać wniosek do sądu o podwyższenie alimentów.

Argumentów warto szukać także po stronie zobowiązanego do alimentów, który mógł dostać lepiej płatną pracę, wzbogacić się, ograniczyć koszty itp. co może uzasadniać podwyżkę alimentów.

JAK ZŁOŻYĆ WNIOSEK O PODWYŻSZENIE ALIMENTÓW

Jak złożyć wniosek o podwyższenie alimentów? Jak powinien wyglądać pozew o podwyższenie alimentów? Wzór pozwu o podwyższenie alimentów znajdziecie Państwo na stronach internetowych sądów (przykładowo taki wzór można pobrać tutaj inny wzór dostępny tutaj).

Pozew o podwyższenie alimentów składa się w sądzie rejonowym – wydziale rodzinnym. Sądem właściwym będzie sąd miejsca zamieszkania dziecka. Pozew o podwyższenie alimentów jest zwolniony z kosztów sądowych.

Składając w sądzie wniosek o podwyższenie alimentów trzeba pamiętać o wykazaniu swoich racji. Dlatego też w pozwie powinny znaleźć się argumenty i dowody na ich poparcie przekonujące za zmianą wysokości alimentów. Warto odwołać się do wcześniejszego wyroku czy ugody, na mocy której obecnie uprawniony otrzymuje alimenty.

POZEW O PODWYŻSZENIE ALIMENTÓW – CO POWINIEN ZAWIERAĆ?

Pozew o podwyższenie alimentów powinien spełniać wszystkie wymogi formalne jak dla każdego innego pozwu. Pisaliśmy o tym na przykład tutaj. Pozew o podwyższenie alimentów może zawierać wniosek o zabezpieczenie roszczenia na czas trwania procesu. W Komentarzu do przepisów prawa rodzinnego, A. Kawałko i H. Witczak wskazały, że: „W sytuacji gdy uprawniony żąda podwyższenia alimentów, wniosek o zabezpieczenie będzie obejmował żądanie zabezpieczenia na czas postępowania wyższego świadczenia niż wynika to z dotychczasowego orzeczenia lub umowy” (Komentarz do KRO pod red. M. Fras i M. Habdas).

Żądanie zabezpieczenie wyższych alimentów na czas trwania sprawy nie jest obligatoryjne, niemniej zawsze warto rozważyć taki wniosek.

CO ILE MOŻNA STARAĆ SIĘ O PODWYŻSZENIE ALIMENTÓW?

Jak często można składać pozew o podwyższenie alimentów? Nie każda zmiana uzasadnia wystąpienie do sądu o podwyższenie alimentów. Musi to być zmiana istotna. Jak stwierdził sąd w jednym z rozstrzygnięć „(…) nie każda zmiana w życiu obowiązanego czy uprawnionego do alimentów będzie podstawą do zmiany orzeczenie alimentacyjnego, w szczególności jeśli nie mają charakteru trwałego, zasadniczego, i nie wyczerpują przesłanek, które w istotny sposób wpływają na istnienie czy zakres obowiązku alimentacyjnego” (por. wyrok SO Olsztyn z 9.10.2019 r., VI RCa 163/19).

Wydaje się, że występowanie z wnioskiem o podwyższenie alimentów w odstępach krótszych niż rok byłoby zbyt częste i raczej nie spotkałoby się z przychylnością ze strony sądu. Niemniej nie można z góry wykluczyć takiej możliwości, bowiem każda sprawa powinna być oceniana indywidualnie.

Alimenty Kraków. Alimenty w Krakowie. Prawnik alimenty Kraków. Potrzebujesz prawnika od alimentów w Krakowie? Szukasz dobrego radcy prawnego w sprawie o alimenty w Krakowie?  Alimenty pomoc prawna Kraków. Skontaktuj się z nami już dziś.

Prowadzimy bardzo dużą ilość spraw z zakresu prawa rodzinnego. Reprezentujemy Klientów w sprawach o alimenty w Krakowie. Dbamy o zabezpieczenie interesu prawnego Klienta.

Przygotowujemy dla Ciebie pozew o alimenty i poprowadzimy Twoją sprawę o alimenty w sądzie.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą kancelarii i skorzystania z naszych usług.

Zadzwoń 502 619 281 / napisz kancelaria@zawartka.pl

Jesteśmy dostępni od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 17:00.

SZYBKI KONTAKT PRZEZ FORMULARZ KONTAKTOWY:

Dodaj komentarz

Close Menu