SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI: +48 502-619-281 E-MAIL: kancelaria@zawartka.pl
ZA ILE LAT WSTECZ ZUS MOŻE ŻĄDAĆ ZWROTU ZASIŁKU

ZA ILE LAT WSTECZ ZUS MOŻE ŻĄDAĆ ZWROTU ZASIŁKU

Za ile lat wstecz ZUS może żądać zwrotu zasiłku? Nasze wpisy PRZEDAWNIENIE ZWROTU NIENALEŻNIE POBRANYCH ŚWIADCZEŃ Z ZUS oraz NIENALEŻNIE POBRANE ŚWIADCZENIA ZUS PRZEDAWNIENIE cieszą się dużą popularnością.

Problem ze zwrotem zasiłku może dotyczyć osób, którym ZUS zakwestionował umowę o pracę czy prowadzoną działalność gospodarczą albo obniżył wysokość wynagrodzenia / wysokość zadeklarowanej podstawy wymiaru składek.

Bardzo często decyzje o zwrocie nienależnie pobranych świadczeń są wydawane przez ZUS z przekroczeniem przepisów. Dotyczy to w szczególności terminów przedawnienia i pytania „za ile lat wstecz ZUS może żądać zwrotu zasiłku”?

Otrzymałeś decyzję o zwrocie nienależnie pobranych świadczeń. W pierwszej kolejności skontaktuj się z prawnikiem ZUS, który przedstawi możliwe opcje działania i doradzi, którą drogę postępowania obrać.

Prowadzimy sprawy o zwrot nienależnie pobranych świadczeń w całej Polsce.

Skontaktuj się z nami już dziś. Napisz kancelaria@zawartka.pl lub zadzwoń: 502-619-281

Działamy od poniedziałku do piątku w godzinach 9-17.

Wielowątkowo opisujemy poszczególne przypadki działania ZUS na naszym blogu. Pokazujemy praktyki ZUS i sposoby jak bronić się przed niesłuszną decyzją.

NAJCHĘTNIEJ CZYTANE ARTYKUŁY:

ZA ILE LAT WSTECZ ZUS MOŻE ŻĄDAĆ ZWROTU ZASIŁKU?

Wydając decyzję o zwrocie świadczeń najczęściej ZUS stosuje korzystną dla siebie interpretację i dochodzi zwrotu zasiłku za więcej, niż powinien. Jak już wskazywaliśmy w poprzednim wpisie „organ rentowy może dochodzić zwrotu świadczeń za 3 lata wstecz liczone od dnia wydania decyzji. Wszystkie świadczenia wypłacone przed tą datą nie mogą być dochodzone przez ZUS, co gwarantuje ochronna regulacja prawna z art. 84 ust. 3 ustawy systemowej” (link).

Na uwagę w tym kontekście zasługują rozważanie prawne przedstawione w wyroku Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim. Sąd zastanawiał się „czy organ rentowy może w każdym czasie, nawet po upływie wielu lat, jak to się stało w przypadku ubezpieczonego, wydać zgodną z prawem (i skuteczną) decyzję zobowiązując go do zwrotu nienależnie pobranego świadczenia”? (wyrok Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim z dnia 14 lutego 2017 r., V Ua 42/16). Opierając się na wyroku Trybunału Konstytucyjny w wyroku z dnia 5 lipca 2016 r. w sprawie o sygn. P 131/15, Sąd w Piotrkowie wskazał, że „nie można sankcjonować takiego stanu rzeczy, w którym organ rentowy po wielu latach, wydaje decyzję, w której domaga się zwrotu takich świadczeń od ubezpieczonego”.

Widzicie Państwo na podanym przykładzie, że bardzo często decyzja ZUS o zwrocie świadczeń jest wydawana „na wyrost”. Brak zaskarżenia decyzji spowoduje jej uprawomocnienie się i nawet sprzeczne z prawem działania ZUS odniosą skutek. Dlatego też warto odwoływać się od decyzji ZUS, bowiem brak odwołania oznacza przyzwolenie na często bezprawne działanie organu rentowego.

PRAWNIK DO WALKI Z ZUS. STAJEMY PO STRONIE OBYWATELA W SPORACH Z ZUS.

Pomagamy w sprawach o zwrot nienależnie pobranych świadczeń ZUS. Przygotowujemy odwołania od decyzji ZUS w sprawach o zwrot nienależnie pobranych świadczeń, reprezentujemy Klientów przed sądami ubezpieczeń społecznych, w tym przed Sądem Najwyższym, a także przed Rzecznikiem Praw Obywatelskich, Rzecznikiem Małych i Średnich Przedsiębiorców oraz wszelkimi innymi instytucjami ochrony obywatela w sporze z organami administracji publicznej.

ZGŁOŚ SIĘ DO NAS JUŻ DZIŚ!

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą kancelarii i skorzystania z naszych usług.

Zadzwoń 502 619 281 / napisz kancelaria@zawartka.pl

Jesteśmy dostępni od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 17:00.

SZYBKI KONTAKT PRZEZ FORMULARZ KONTAKTOWY:

Dodaj komentarz

Close Menu