Za ile lat wstecz ZUS może żądać zwrotu zasiłku? Nasze wpisy PRZEDAWNIENIE ZWROTU NIENALEŻNIE POBRANYCH ŚWIADCZEŃ Z ZUS oraz NIENALEŻNIE POBRANE ŚWIADCZENIA ZUS PRZEDAWNIENIE cieszą się dużą popularnością.
Problem ze zwrotem zasiłku może dotyczyć osób, którym ZUS zakwestionował umowę o pracę czy prowadzoną działalność gospodarczą albo obniżył wysokość wynagrodzenia / wysokość zadeklarowanej podstawy wymiaru składek.
Bardzo często decyzje o zwrocie nienależnie pobranych świadczeń są wydawane przez ZUS z przekroczeniem przepisów. Dotyczy to w szczególności terminów przedawnienia i pytania „za ile lat wstecz ZUS może żądać zwrotu zasiłku”?
Otrzymałeś decyzję o zwrocie nienależnie pobranych świadczeń. W pierwszej kolejności skontaktuj się z prawnikiem ZUS, który przedstawi możliwe opcje działania i doradzi, którą drogę postępowania obrać.
Prowadzimy sprawy o zwrot nienależnie pobranych świadczeń w całej Polsce.
Skontaktuj się z nami już dziś. Napisz kancelaria@zawartka.pl lub zadzwoń: 502-619-281
Działamy od poniedziałku do piątku w godzinach 9-17.
Wielowątkowo opisujemy poszczególne przypadki działania ZUS na naszym blogu. Pokazujemy praktyki ZUS i sposoby jak bronić się przed niesłuszną decyzją.
NAJCHĘTNIEJ CZYTANE ARTYKUŁY:
ZA ILE LAT WSTECZ ZUS MOŻE ŻĄDAĆ ZWROTU ZASIŁKU?
Wydając decyzję o zwrocie świadczeń najczęściej ZUS stosuje korzystną dla siebie interpretację i dochodzi zwrotu zasiłku za więcej, niż powinien. Jak już wskazywaliśmy w poprzednim wpisie „organ rentowy może dochodzić zwrotu świadczeń za 3 lata wstecz liczone od dnia wydania decyzji. Wszystkie świadczenia wypłacone przed tą datą nie mogą być dochodzone przez ZUS, co gwarantuje ochronna regulacja prawna z art. 84 ust. 3 ustawy systemowej” (link).
Na uwagę w tym kontekście zasługują rozważanie prawne przedstawione w wyroku Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim. Sąd zastanawiał się „czy organ rentowy może w każdym czasie, nawet po upływie wielu lat, jak to się stało w przypadku ubezpieczonego, wydać zgodną z prawem (i skuteczną) decyzję zobowiązując go do zwrotu nienależnie pobranego świadczenia”? (wyrok Sądu Okręgowego w Piotrkowie Trybunalskim z dnia 14 lutego 2017 r., V Ua 42/16). Opierając się na wyroku Trybunału Konstytucyjny w wyroku z dnia 5 lipca 2016 r. w sprawie o sygn. P 131/15, Sąd w Piotrkowie wskazał, że „nie można sankcjonować takiego stanu rzeczy, w którym organ rentowy po wielu latach, wydaje decyzję, w której domaga się zwrotu takich świadczeń od ubezpieczonego”.
Widzicie Państwo na podanym przykładzie, że bardzo często decyzja ZUS o zwrocie świadczeń jest wydawana „na wyrost”. Brak zaskarżenia decyzji spowoduje jej uprawomocnienie się i nawet sprzeczne z prawem działania ZUS odniosą skutek. Dlatego też warto odwoływać się od decyzji ZUS, bowiem brak odwołania oznacza przyzwolenie na często bezprawne działanie organu rentowego.
ZOBACZ:
PRAWNIK DO WALKI Z ZUS. STAJEMY PO STRONIE OBYWATELA W SPORACH Z ZUS.
Pomagamy w sprawach o zwrot nienależnie pobranych świadczeń ZUS. Przygotowujemy odwołania od decyzji ZUS w sprawach o zwrot nienależnie pobranych świadczeń, reprezentujemy Klientów przed sądami ubezpieczeń społecznych, w tym przed Sądem Najwyższym, a także przed Rzecznikiem Praw Obywatelskich, Rzecznikiem Małych i Średnich Przedsiębiorców oraz wszelkimi innymi instytucjami ochrony obywatela w sporze z organami administracji publicznej.
ZGŁOŚ SIĘ DO NAS JUŻ DZIŚ!
Zapraszamy do zapoznania się z ofertą kancelarii i skorzystania z naszych usług.
Zadzwoń 502 619 281 / napisz kancelaria@zawartka.pl
Jesteśmy dostępni od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 17:00.
SZYBKI KONTAKT PRZEZ FORMULARZ KONTAKTOWY: