SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI: +48 502-619-281 E-MAIL: kancelaria@zawartka.pl
EMERYTURA POMOSTOWA WYGRANA Z ZUS PŁOCK

EMERYTURA POMOSTOWA WYGRANA Z ZUS PŁOCK

Emerytura pomostowa – wygrana z ZUS Płock. Zakład Ubezpieczeń Społecznych Oddział w Płocku odmówił naszemu Klientowi prawa do emerytury pomostowej. Emerytura pomostowa nie została przyznana, bo zdaniem urzędników ZUS niespełniony był wymóg pracy w warunkach szczególnych po dniu 31 grudnia 2008 r. Pracodawca nie odprowadzał składek na Fundusz Emerytur Pomostowych i nie wydał świadectwa pracy w warunkach szczególnych po dniu 31.12.2008 r. Na skutek odwołania od decyzji ZUS, Sąd Okręgowy w Płocku zmienił decyzję ZUS i przyznał odwołującemu się prawo do emerytury pomostowej.

Sąd w Płocku zadziałał naprawdę efektywnie i szybko; decyzja ZUS z kwietnia 2022 r., odwołanie z maja 2022 r., a wyrok Sądu Okręgowego już w listopadzie 2022 r. Z pewnością wyrok zapadłby jeszcze szybciej, gdyby nie konieczność przełożenia dwóch rozpraw z uwagi na czynniki losowe. Zobaczcie Państwo, że jednak da się tak zorganizować pracę Sądu, aby obywatel nie czekał na rozstrzygnięcie swojej sprawy przez lata. Od odwołania od decyzji ZUS do wyroku Sądu upłynęło niecałe pół roku.

PRAWNIK OD EMERYTUR POMOSTOWYCH SKUTECZNIE POMAGAMY W SPRAWACH EMERYTUR POMOSTOWYCH

Jeśli otrzymałeś decyzję ZUS o odmowie emerytury pomostowej – zgłoś się do nas. Zapewniamy kompleksową pomoc prawną. Doradzamy w sprawach emerytur pomostowych, przygotowujemy odwołania od decyzji ZUS, pisma procesowe w sprawach emerytur pomostowych, reprezentujemy Klientów przed Sądami Okręgowymi i Sądami Apelacyjnymi oraz przed Sądem Najwyższym w sprawach dotyczących emerytur pomostowych. Siedziba kancelarii mieści się w Krakowie, ale działamy na terenie całej Polski. Zgłoś się do nas już dziś! Kliknij w zakładkę kontakt.

EMERYTURA POMOSTOWA WYGRANA Z ZUS PŁOCK

Na gruncie tej sprawy ZUS Płock w wydanej decyzji uznał ubezpieczonemu staż pracy w szczególnych warunkach w wymiarze ponad 26 lat oraz ogólny staż pracy (staż sumaryczny) w wymiarze ponad 37 lat. Klient ukończył także wymagany wiek do uzyskania emerytury pomostowej. Jedyną „przeszkodą” do przyznania emerytury pomostowej było spełnienie przesłanki pracy w warunkach szczególnych po dniu 31 grudnia 2008 r.

ZUS wskazywał w decyzji: „Pracodawca nie potwierdza, że w okresach od 1.01.2009 r. wykonywał Pan pracę w warunkach szczególnych, ponieważ nie zgłosił Pana do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych na druku ZUS ZSWA”. Druk ZSWA to druk zgłoszenia pracownika do ZUS z informacją o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Zdaniem ZUS brak zakwalifikowania wykonywanej pracy po dniu 31 grudnia 2008 r. do pracy w warunkach szczególnych i brak odprowadzania przez pracodawcę składek na Fundusz Emerytur Pomostowych wykluczał przyznanie emerytury pomostowej. ZUS nie miał racji, o czym informowaliśmy już na blogu we wpisie: ODMOWA EMERYTURY POMOSTOWEJ – PRACODAWCA NIE ODPROWADZAŁ SKŁADEK NA FUNDUSZ EMERYTURY POMOSTOWYCH.

Sąd potwierdził nasze racje w sporze z ZUS i zmienił decyzję ZUS przyznając emeryturę pomostową.

Wyrok poniżej:

ZUS ODMAWIA PRZYZNANIA EMERYTURY POMOSTOWEJ. SĄD ZMIENIA DECYZJĘ ZUS

Sprawa pokazuje, że ZUS niestety sam nie do końca rozumie przepisy ustawy o emeryturach pomostowych. Choć w odwołaniu od decyzji wnosiliśmy o zmianę przez ZUS decyzji odmownej i przyznanie emerytury pomostowej bez kierowania sprawy do Sądu, to ZUS nie pokusił się o autokontrolę. Tymczasem Wnioskodawca wykonywał pracę kierowcy samochodu ciężarowego w transporcie ADR i nawet gdyby uznać, że nie miał pracy w warunkach szczególnych po 31.12.2008 r., to i tak powinien był otrzymać emeryturę pomostową z art. 49 ustawy o emeryturach pomostowych.

ZUS w decyzji w ogóle nie analizował przyznania emerytury pomostowej z art. 49 ustawy, a powinien był, bowiem uznał przecież ponad 26 lat stażu pracy w warunkach szczególnych.

SĄD PRZYZNAJE EMERYTURĘ POMOSTOWĄ POMIMO KONTYNUOWANIA ZATRUDNIENIA

Co istotne, w dniu złożenia odwołania od decyzji ZUS nasz Klient nadal pozostawał w stosunku pracy i nie rozwiązał go do czasu pozytywnego wyroku Sądu. Jest to bardzo częsta praktyka, bowiem rezygnacja z pracy, w sytuacji gdy ZUS odmawia emerytury pomostowej, mogłaby skutkować pozbawieniem środków do życia. Jak wskazywaliśmy we wpisie EMERYTURA POMOSTOWA 2022 doszło do zmiany przepisów i rozwiązanie umowy o pracę nie jest już warunkiem przyznania emerytury pomostowej. Prawo do emerytury pomostowej jest przyznawane niezależnie od tego czy ubezpieczony kontynuuje zatrudnienie.

Na mocy ustawy z dnia 9 marca 2022 r. o zmianie ustawy o emeryturach pomostowych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. 2022 poz. 755) rozwiązanie stosunku pracy nie jest negatywną przesłanką do przyznania prawa do emerytury pomostowej. Nowelizacja weszła w życie w dniu 20 kwietnia 2022 r.

Jak popatrzycie Państwo na wyrok, Sąd przyznał emeryturę pomostową od 21 kwietnia 2022 r., tj. od dnia następnego po dniu wejścia w życie wspomnianej nowelizacji. Taka też jest praktyka sądów w tym zakresie.

ODMOWA EMERYTURY POMOSTOWEJ – WARTO ODWOŁAĆ SIĘ OD DECYZJI ZUS

Odmowa emerytury pomostowej jest w wielu przypadkach niesłuszna. ZUS wykorzystuje kruczki prawne do odmowy emerytury pomostowej. Od decyzji o odmowie emerytury pomostowej przysługuje odwołanie do Sądu Okręgowego właściwego ze względu na miejsce zamieszkanie odwołującego się. Odwołanie jest wolne od opłat sądowych. Warto walczyć o swoje prawa i odwoływać się od decyzji ZUS, najlepiej z pomocą prawnika specjalizującego się w sprawach ZUS.

PRAWNIK DO WALKI Z ZUS. STAJEMY PO STRONIE OBYWATELA W SPORACH Z ZUS. Pomagamy w sprawach emerytur pomostowych. Odmowa emerytury pomostowej ZUS odwołanie. Emerytura pomostowa odwołanie. Odwołanie od decyzji ZUS w sprawie emerytury pomostowej. Prawnik od emerytur pomostowych.  Działamy w całej Polsce.

ZGŁOŚ SIĘ DO NAS JUŻ DZIŚ!

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą kancelarii i skorzystania z naszych usług.

Zadzwoń 502 619 281 / napisz kancelaria@zawartka.pl

Jesteśmy dostępni od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 17:00.

SZYBKI KONTAKT PRZEZ FORMULARZ KONTAKTOWY:

Ten post ma jeden komentarz

  1. A co z osobami które pracują od 1999r do tej pory w szkodliwych warunkach??I nic im się nie należy??

Dodaj komentarz

Close Menu