SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI: +48 502-619-281 E-MAIL: kancelaria@zawartka.pl
ZUS MOŻE KWESTIONOWAĆ PODSTAWĘ WYMIARU SKŁADEK PRZEDSIĘBIORCY

ZUS MOŻE KWESTIONOWAĆ PODSTAWĘ WYMIARU SKŁADEK PRZEDSIĘBIORCY

ZUS może kwestionować postawę wymiaru składek przedsiębiorcy. Sąd Najwyższy zmienia linię orzeczniczą i rozstrzyga na korzyść ZUS. W dniu 29.11.2023 r. w sprawie sygn. III UZP 3/23 zapadła uchwała składu 7 sędziów SN dająca ZUS prawo do kontroli i podważania podstaw wymiaru składek deklarowanych przez przedsiębiorców. O tle tej sprawy pisaliśmy m.in. we wpisie: PRZEDSIĘBIORCA A SKŁADKI ZUS.

Najnowsza uchwała SN odwraca dotychczasowy trend orzeczniczy, zapoczątkowany czterema orzeczeniami SN zapadłymi w tym roku ze skarg nadzwyczajnych Rzecznika MSP.

Sam Rzecznik Adam Abramowicz, cytowany przez portal managerplus.pl, zapowiada, że dalej będzie składał skargi nadzwyczajne w podobnych sprawach.

Uchwała składu 7 sędziów Sądu Najwyższego z dnia 29 listopada 2023 r. sygn. III UZP 3/23:

​Organ rentowy w przypadku podjęcia pozarolniczej działalności przez ubezpieczonego, nie negując tytułu podlegania ubezpieczeniom społecznym, jest uprawniony do weryfikacji podstawy wymiaru składek na te ubezpieczenia w sytuacji, gdy w początkowym okresie prowadzenia tej działalności ubezpieczony deklaruje podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, której wysokość nie ma odzwierciedlenia w przychodach (art. 6 ust. 1  pkt 5 w związku z art. 83 ust. 1 pkt 1 i 3 w związku z art. 41 ust. 12 i 13, art. 68 ust. 1 oraz art. 86 ust. 1 i 2 w związku z art. 2a ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, jednolity tekst: Dz. U. z 2023 r., poz. 1230 ze zm.).

UCHWAŁA SN SYGN. III UZP 3/23 – SN ZMIENIA ZDANIE

W uchwale składu 7 sędziów SN z 21 kwietnia 2010 r. sygn. II UZP 1/10 stwierdzono, że ZUS nie ma prawa do ingerencji w podstawę wymiaru składek zadeklarowaną przez przedsiębiorcę.

Po 13 latach, na mocy kolejnej uchwały składu 7 sędziów SN z 29 listopada 2023 r. sygn. III UZP 3/23 doszło do rewizji wcześniejszego poglądu o 180 stopni. Tym samym Sąd Najwyższy sam sobie zaprzeczył.

Sąd Najwyższy „pisze prawo na nowo”. Jest to groźna praktyka dla porządku prawnego, bowiem Sąd powinien prawo stosować, a nie tworzyć. Od tworzenia prawa w Polsce mamy władzę ustawodawczą. Żaden przepis prawa nie uzasadnia przyznania ZUS możliwości kontroli podstawy wymiaru składki, którą deklaruje przedsiębiorca. Co więcej, zgodnie z treścią przepisów ZUS nie był uprawniony do obniżenia zadeklarowanej podstawy wymiaru składek przez przedsiębiorcę. Literalnie przepisy nie dają prawa ZUS do obniżenia zadeklarowanej podstawy. To „kreacyjna” uchwała SN będzie tutaj podstawą prawną działania ZUS. Tego typu działania Sądu Najwyższego godzą w pewność prawa i zasadę zaufania obywatela do państwa. Jak obywatel ma stosować się do reguł prawnych, kiedy SN zmienia (na korzyść ZUS) treść jednoznacznych przepisów?

UCHWAŁY SN SYGN. III UZP 3/23 - KONSEKWENCJE

O doniosłości tej uchwały mogą świadczyć choćby liczne artykuły – rp.pl / gazetaprawna.pl / mycompanypolska.pl  Co oznacza w praktyce uchwała SN w sprawie III UZP 3/23?

Uchwała, której nadano moc zasady prawnej, będzie wykorzystywana przez ZUS do obniżania podstaw wymiaru składek i w następstwie dochodzenia zwrotu wysokich zasiłków. Tego typu sporów była cała masa po trzech kontrowersyjnych orzeczenia SN z 2018 r. Po dzień dzisiejszy spory na tle deklarowanej przez przedsiębiorcę podstawy wymiaru składek toczą się w sądach. Wydana przez SN uchwała w praktyce utrudnia, żeby nie powiedzieć uniemożliwia, wygranie tego typu spraw z ZUS.

Mało tego uchwała III UZP 3/23 najprawdopodobniej zostanie wykorzystana przez ZUS do nowej fali kontroli i weryfikowania, czy deklarowane przez przedsiębiorców wysokie podstawy wymiaru składek miały oparcie w przychodach firmy. Tego typu spraw może być za chwilę bardzo dużo i każdy, kto w przeszłości deklarował wysokie podstawy wymiaru składek i przebywał na świadczeniach z ubezpieczenia chorobowego, powinien spodziewać się kontroli ze strony ZUS.

Jako „kancelaria do walki z ZUS”, widzimy że ZUS bardzo uważnie analizuje orzecznictwo SN i każde korzystne dla ZUS rozstrzygnięcie sprawy przez Sąd Najwyższy generuje bardzo dużą aktywność ze strony ZUS. Żeby nie być gołosłownym można posłużyć się choćby przykładem tzw. rozszerzonej definicji pracownika, gdzie po kilku wyrokach SN, w całej Polsce ruszyły zmasowane kontrole ZUS (pisaliśmy o tym: link 1 i link 2).

DLACZEGO TRZEBA MIEĆ PRAWNIKA DO WALKI Z ZUS? ADWOKAT ZUS CZY RADCA PRAWNY ZUS. KOGO WYBRAĆ DO OBSŁUGI SPRAWY PRZECIWKO ZUS?  SKONTAKTUJ SIĘ Z PRAWNIKIEM ZUS!

ZUS wydał decyzję, z którą się nie zgadzasz? Zgłoś się do nas już dziś! Kliknij w zakładkę kontakt i zobacz, jak możemy Ci pomóc w walce z ZUS.

SKUTECZNY PRAWNIK DO WALKI Z ZUS:

WYGRANA Z ZUS KRAKÓWWYGRANA Z ZUS TARNÓWWYGRANA Z ZUS CHRZANÓWWYGRANA Z ZUS NOWY SĄCZWYGRANA Z ZUS ELBLĄGWYGRANA Z ZUS PŁOCKWYGRANA Z ZUS RADOMWYGRANA Z ZUS CZĘSTOCHOWAWYGRANA Z ZUS ZABRZEWYGRANA Z ZUS CHORZÓWWYGRANA Z ZUS BIELSKO-BIAŁAWYGRANA Z ZUS WAŁBRZYCH WYGRANA Z ZUS RYBNIKWYGRANA Z ZUS OPOLEWYGRANA Z ZUS ZIELONA GÓRAWYGRANA Z ZUS SZCZECIN

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą kancelarii i skorzystania z naszych usług.

Zadzwoń 502 619 281 / napisz kancelaria@zawartka.pl

Jesteśmy dostępni od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 17:00.

SZYBKI KONTAKT PRZEZ FORMULARZ KONTAKTOWY:

Ten post ma 2 komentarzy

  1. Jak daleko ZUS może sięgać wstecz korzystając z tej uchwały?
    Czy jeśli minęły 3-5 lat od wypłaty ostatnich zasiłków (postępowania sprawdzające były prowadzone wcześniej) to temat jest przedawniony?
    Dziękuję za podpowiedź.

    1. Dopisuję się do pytania. Gdyby powstał wpis na blogu na temat terminów do jakich ZUS może się cofnąć w tym temacie to by było super. W artykułach jest mowa o tym, że ZUS cofa się o wiele lat wstecz, ale czy jest jakoś w tym ograniczony przepisami?

Dodaj komentarz

Close Menu