SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI: +48 502-619-281 E-MAIL: kancelaria@zawartka.pl
POZORNA UMOWA O PRACĘ ZAWARTA Z MAŁŻONKIEM

POZORNA UMOWA O PRACĘ ZAWARTA Z MAŁŻONKIEM

Pozorna umowa o pracę zawarta z małżonkiem. Artykuły na blogu dotyczące kwestionowania umowy o pracę przez ZUS cieszą się ogromną popularnością. Stąd też kolejny wpis poświęcony tej tematyce. Ostatnimi czasy zgłaszają się do nas Klienci pokrzywdzeni praktyką ZUS polegająca na uznaniu umowy o pracę za pozorną z powołaniem się na … błędny kod tytułu do ubezpieczeń. ZUS twierdzi, że zatrudniona w firmie męża małżonka nie powinna zostać zgłoszona do ubezpieczeń na kodzie 01 10 (kod właściwy dla umowy o pracę), a na kodzie 05 11 właściwym dla osób współpracujących. Niewiele osób wie o tym, że jest coś takiego jak „współpraca przy prowadzeniu działalności gospodarczej” będąca na gruncie ubezpieczeń społecznych osobnym tytułem do ubezpieczenia. Często pomimo prowadzenia wspólnego gospodarstwa domowego małżonka jest zatrudniona w firmie męża na podstawie umowy o pracę i tak też zgłoszona do ubezpieczeń w ZUS. Problem z niewłaściwym zgłoszeniem do ubezpieczeń ujawnia się przy wniosku o świadczenia z ubezpieczenia chorobowego.

POWIĄZANE ARTYKUŁY:

DECYZJA O NIEPODLEGANIU – POZORNA UMOWA O PRACĘ

ZUS PODWAŻA UMOWĘ O PRACĘ. JAK SIĘ BRONIĆ? – CZ. I / CZ. II / CZ. III / CZ. IV

ZAKWESTIONOWANIE UMOWY O PRACĘ PRZEZ ZUS

POZORNA UMOWA O PRACĘ ZAWARTA Z MAŁŻONKIEM – ZUS ODMAWIA WYPŁATY ZASIŁKU

Skutkiem decyzji ZUS zmieniającej tytuł do ubezpieczeń jest wypadnięcie małżonka z ubezpieczenia chorobowego i odmowa wypłaty zasiłku chorobowego, opiekuńczego i macierzyńskiego.

Oba tytuły do ubezpieczeń „umowa o pracę” i „współpraca przy prowadzeniu działalności gospodarczej” różnią się m.in. w zakresie podlegania do ubezpieczenia chorobowego, z którego są wypłacane zasiłki. Otóż umowa o pracę powoduje obligatoryjne podleganie do ubezpieczenia chorobowego. Natomiast przy tytule do ubezpieczeń jakim jest współpraca ubezpieczenie chorobowe jest dobrowolne. Oznacza to, że osoba współpracująca nie podlega ubezpieczeniu chorobowemu domyślnie. Osoba współpracująca podlega ubezpieczeniu chorobowemu tylko w przypadku gdy zostanie do niego zgłoszona i będzie miała opłacone składki w terminie oraz co więcej osoba współpracująca nabywa prawo do świadczeń z ubezpieczenia chorobowego dopiero po okresie wyczekiwania, który wynosi 90 dni (nie dotyczy to prawa do zasiłku macierzyńskiego, który jest nabywany bez okresu wyczekiwania).

Na meandry związane z zatrudnieniem małżonka w firmie zwraca uwagę portal skarbiec.pl, kadrowy gofin.pl czy inforfk.pl. Warto zapoznać się z tymi wpisami planując zatrudnienie małżonka lub przedyskutować sprawę ze swoim księgowym albo udać się po poradę prawną.

Skutki błędu w zakresie prawidłowego zgłoszenia zatrudnionego małżonka do ZUS mogą być bowiem dotkliwe. Sama tylko formalna zmiana kodu tytułu do ubezpieczeń powoduje, że ZUS odmawia wypłaty zasiłków. Może to budzić uzasadnione wątpliwości. Przecież składka chorobowa przy umowie o pracę i tak była opłacana. Dlaczego więc ZUS nie chce po prostu przeksięgować wpłat na inny tytuł do ubezpieczeń i uznać podlegania do chorobowego? Wiąże się to z różnicami obu tytułów do ubezpieczeń, o czym wspominaliśmy wyżej. Oczywiście przy „ludzkim” podejściu ze strony urzędników ZUS całą sprawę dałoby się wyprostować. Często jednak pozostaje jedynie odwołanie od decyzji ZUS do Sądu Okręgowego i walka o przywrócenie do ubezpieczenia chorobowego.

PRAWNIK ZUS. STAJEMY PO STRONIE OBYWATELA W SPORACH Z ZUS.

Kancelaria prawna specjalizująca się w prawie ubezpieczeń społecznych.

Działamy od poniedziałku do piątku w godzinach 9:00 – 17:00.

Zadzwoń: 502 619 281 lub zostaw wiadomość: kancelaria@zawartka.pl

KLIKNIJ W ZAKŁADKĘ KONTAKT

OBEJRZYJ WYSTĄPIENIA PRAWNIKA OD ZUS NA SEJMOWEJ PODKOMISJI W SPRAWIE KOBIETY KONTRA ZUS

ZOBACZ TERAZ: KANCELARIA WYGRYWA SPRAWĘ Z ZUS

SZYBKI KONTAKT PRZEZ FORMULARZ KONTAKTOWY:

Dodaj komentarz

Close Menu