SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI: +48 502-619-281 E-MAIL: kancelaria@zawartka.pl
WIĘKSZOŚCIOWY WSPÓLNIK NIE PŁACI ZUS

WIĘKSZOŚCIOWY WSPÓLNIK NIE PŁACI ZUS

Większościowy wspólnik nie płaci ZUS – tak orzekł Sąd Najwyższy w uchwale III UZP 8/23. O sprawie pisała m.in. red. Paulina Szewioła w artykule na rp.pl pt. „Sąd Najwyższy: Wspólnik dominujący nie zapłaci składek ZUS”.

O co chodzi? Ostatnimi czasy ZUS wydawał decyzje, w których uznawał obowiązek podlegania do ubezpieczeń społecznych przez większościowego wspólnika spółki z o.o. Obowiązek podlegania do ubezpieczeń skutkował koniecznością zapłaty składek, tak jak przedsiębiorca prowadzący jdg. Na ‘dzień dobry’ niczego nieświadomy Kowalski otrzymywał dług w ZUSie sięgający z odsetkami prawie 100.000 zł (składki za 5 lat wstecz + odsetki).

DWUOSOBOWA SPÓŁKA Z O.O. A ZUS – wygrane sprawy, w których ZUS objął obowiązkiem ubezpieczeń większościowego wspólnika spółki z o.o.:

AUTOKONTROLA DECYZJI SPÓŁKA Z O.O. ZUS

WYGRANA Z ZUS WAŁBRZYCH

WYGRANA Z ZUS BIELSKO-BIAŁA

WIĘKSZOŚCIOWY WSPÓLNIK NIE PŁACI ZUS – KORZYSTNA UCHWAŁA SN

W odpowiedzi na pytanie prawne Sądu Apelacyjnego w Łodzi:

„Czy wspólnik dwuosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością posiadający 99 procent udziałów zapewniających mu możliwość swobodnego kształtowania treści uchwał na zgromadzeniu wspólników i podejmowania decyzji dotyczących działalności spółki podlega ubezpieczeniom społecznym na podstawie art. 6 ust. 1 pkt 5 w związku z art. 8 ust. 6 pkt 4 ustawy z dnia 13 października 1998 roku o systemie ubezpieczeń społecznych?”

Sąd Najwyższy podjął uchwałę sygn. III UZP 8/23, zgodnie z którą wspólnik dwuosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością posiadający 99 procent udziałów nie podlega ubezpieczeniom społecznym.

Uchwała zapadła w składzie 3 osobowym i to przez sędziów, których status jest podważany. Przewodniczącym składu był SSN Jarosław Sobutka, o którym nie najlepiej wypowiadał się Prezes Izby Prac w wywiadzie dla rp.pl

Niemniej jednak wydana uchwała jest słuszna i powinna wreszcie ukrócić bezprawne działania ZUS. Tylko jednoosobowy wspólnik spółki z o.o. ma obowiązek płacić składki ZUS. A contrario wszyscy inni wspólnicy, choćby mieli nawet dominujący udział w spółce, są zwolnieni z tego obowiązku.

ZUS ŻĄDA SKŁADEK OD WIĘKSZOŚCIOWEGO WSPÓLNIKA SPÓŁKI Z O.O.

O pozbawionym podstaw prawnych procederze ZUS pisaliśmy już na blogu m.in. we wpisie WSPÓLNIK SPÓŁKI Z O.O. A ZUS. W wydawanych decyzjach organ rentowy posługiwał się pozaprawną konstrukcją wspólnika iluzorycznego, uznając za ‘fikcyjny’ status mniejszościowego wspólnika. Wskazywaliśmy już na blogu jak wygrać sprawę z ZUS, w której ZUS ustala obowiązek podlegania do ubezpieczeń społecznych z tytułu posiadanego statusu większościowego wspólnika spółki z o.o. (link do wpisu). W powołanym w artykule wyroku SN zawarto bardzo mocne uzasadnienie prawne, którym warto się posłużyć, przygotowując odwołanie od decyzji ZUS. Wydana uchwała SN wzmacnia pozycję obywatela w tego typu sprawie ZUS. Natomiast obawiam się, że wydanie uchwały w składzie 3 osobowym nie zatrzyma dotychczasowych działań organu rentowego. Warto korzystać z profesjonalnej pomocy prawnej i odwoływać się do sądu od niekorzystnej decyzji ZUS.

DLACZEGO TRZEBA MIEĆ PRAWNIKA DO WALKI Z ZUS? ADWOKAT ZUS CZY RADCA PRAWNY ZUS. KOGO WYBRAĆ DO OBSŁUGI SPRAWY PRZECIWKO ZUS?  SKONTAKTUJ SIĘ Z PRAWNIKIEM ZUS!

ZUS wydał decyzję, z którą się nie zgadzasz? Zgłoś się do nas już dziś! Kliknij w zakładkę kontakt i zobacz, jak możemy Ci pomóc w walce z ZUS.

Nie gwarantujemy wygrania każdej sprawy, ale mamy na koncie wiele sukcesów z ZUS przed Sądami w całej Polsce: WYGRANA Z ZUS KRAKÓWWYGRANA Z ZUS TARNÓWWYGRANA Z ZUS CHRZANÓWWYGRANA Z ZUS NOWY SĄCZWYGRANA Z ZUS JASŁOWYGRANA Z ZUS ELBLĄGWYGRANA Z ZUS PŁOCKWYGRANA Z ZUS RADOMWYGRANA Z ZUS CZĘSTOCHOWAWYGRANA Z ZUS ZABRZEWYGRANA Z ZUS CHORZÓWWYGRANA Z ZUS BIELSKO-BIAŁAWYGRANA Z ZUS SOSNOWIECWYGRANA Z ZUS OPOLEWYGRANA Z ZUS ZIELONA GÓRA

Skontaktuj się z nami:

tel.: 502-619-281

e-mail: kancelaria@zawartka.pl

Jesteśmy dostępni od poniedziałku do piątku w godzinach od 9:00 do 17:00.

SZYBKI KONTAKT PRZEZ FORMULARZ KONTAKTOWY:

Dodaj komentarz

Close Menu